Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dumni ze swojej ziemi

BJK
Ponad pięćdziesiąt tysięcy mieszkańców, 269 miejscowości, w tym 2 miasta i 267 wsi zorganizowanych w 270 sołectwach. Tak przedstawia się powiat łomżyński w liczbach.

Jednak to nie one są najważniejsze lecz to, co otacza nas - przyroda. Ona właśnie jest największym skarbem naszego powiatu. Bo wszak kto może poszczycić się Skansenem Kurpiowskim w Nowogrodzie z 1927, należącym do dwóch najstarszych muzeów budownictwa ludowego w Polsce.

Kto jak nie my, może poszczycić się przepięknym Dworkiem Lutosławskich w Drozdowie, w którym znajduje się siedziba Muzeum Przyrody. Kto jak nie my, może spędzać czas na licznych zakolach Narwii. Kto jak nie my, może przemierzać szlaki Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. I tak można by pytać w nieskończoność.

Powiat nasz położony w zachodniej części województwa podlaskiego, leży w granicach Zielonych Płuc Polski i obejmuje tereny o niewielkim stopniu zanieczyszczenia, bardzo atrakcyjne pod względem przyrodniczym i krajobrazowym. Około 26 proc. powierzchni powiatu stanowią obszary unikalnej przyrody, objęte różnymi formami ochrony prawnej.

Nie ma co się więc dziwić, że tak wielu sympatyków palalotniarstwa przybywa na nasze tereny, by z lotu ptaka podziwiać piękno regionu. Nieliczni przy okazji mają możliwość utrwalania tego na kartach fotografii. To właśnie tu w powiecie łomżyńskim znajduje się mnóstwo zakątków, które chętnie odkrywane są właśnie przez adeptów sztuki fotografowania.

Jest się czym chwalić. To nasza ziemia!

Walory przyrodnicze i krajobrazowe oraz historia i kultura północnego Mazowsza tworzą warunki dla rozwoju turystyki. Nie bez powodu mówi się, że: generalnie atrakcyjność turystyczną powiatu można określić czterema sowami "Biebrza - Narew - Łomża - Kurpiowszczyzna". Te nazwy geograficzne są znane w Polsce, ale często nie są utożsamiane z naszym powiatem.

W turystyce ważniejsze są bowiem szlaki, miejsca i obszary ukształtowane przez naturę i historię oraz jakość oferty turystycznej niż doraźnie ustalane granice administracyjne. Ta różnorodność oraz tranzytowe położenie na szlakach prowadzących na Mazury i Suwalszczyznę to ważne atuty powiatu łomżyńskiego.

Miliony złotych pompowane w biznes

Powiat łomżyński, to nie tylko przyroda. Aż miło popatrzeć jak co roku, szczególnie w sezonie letnim, przemienia się on w wielki plac budowy. Nie tylko stan dróg się poprawia, ale także wiele inwestuje się w szkolnictwo, w zaplecze sportowe oraz ochronę zdrowia, a także rolnictwo, które jest szczególnie ważne. To właśnie w powiecie łomżyńskim użytki rolne stanowią bowiem aż 70,4 proc. powierzchni powiatu, a 21,3 proc. zajmują lasy zarządzane przez Nadleśnictwo w Łomży i Nowogrodzie z siedzibą w Morgownikach.

Powiat łomżyński, który powstał w wyniku przemian administracyjnych dokładnie 10 lat temu i ma przed sobą świetlaną przyszłość.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna