Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzieci z podstawówki po narkotykach...

Kamil Pawelczyk [email protected]
Bardzo niepokojące wnioski płyną z danych raportu, który, na zlecenie prezydenta miasta jest opracowywany co dwa lata.

Okazuje się bowiem, że niemal co dziesiąty uczeń łomżyńskich podstawówek miał do czynienia ze środkami odurzającymi.

Młodzież lubi sobie przyćpać

Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w gimnazjach. Według tych badań aż 23 procent uczniów trzecich klas tych szkół miało do czynienia z narkotykami.

Również młodzi ludzie, którzy uczą się w technikach i liceach nie stronią od mocniejszych używek. Tam odsetek osób, które miały z nimi do czynienia wzrasta do 29 procent.

- No może w podstawówce to jeszcze nie próbowało się narkotyków - mówi siedemnastoletni uczeń jednego z łomżyńskich liceów. - Ale już w gimnazjum popalało się trawkę, nie było to nic nadzwyczajnego.

Niepokojącym zjawiskiem jest, że większość młodych ludzi marginalizuje zjawisko zażywania narkotyków. Często uważają, że marihuana nie jest narkotykiem.

- Nie przesadzajmy, przecież "zioło" to nie narkotyk - dodaje młody chłopak. - Traktuję to na równi z alkoholem.

To właśnie marihuana i haszysz są najbardziej popularnymi narkotykami, jakie zażywają łomżyńscy uczniowie. Odsetek zażywających te specyfiki waha się w granicach 26-28 procent.

Łomżyńska młodzież lubi też zażywać środki nasenne. Stanowią one około 10 procent wszystkich substancji, jakie przyjmują. Często zdarza się, że oprócz tego uczniowie piją w tym samym czasie alkohol, a to może prowadzić do silnych zatruć, a w skrajnych przypadkach nawet do zgonu.

Coraz bardziej popularna staje się również amfetamina. Zaskakująco wysoko na tej liście znajdują się ciągle kleje i rozpuszczalniki. Wśród młodzieży panuje mylne przekonanie, że nie oddziałują one tak mocno jak narkotyki. Niestety, jest to nieprawda. Substancje w nich zawarte wpływają na tkankę mózgową i mogą prowadzić do chorób serca.

Towar łatwo dostępny

W Łomży nie ma problemów z zakupem narkotyków. Okazuje się, że co czwarty uczeń gimnazjum i prawie co drugi uczeń szkoły średniej miał kontakt z dilerem.

W środki odurzające najłatwiej młodym mieszkańcom naszego miasta zaopatrzyć się w pubach i na dyskotekach. Niepokojąco wyglądają statystyki, z których wynika, że co dziesiąty uczeń szkoły średniej narkotyki kupuje w szkole.

Dopalacze rozkręciły modę

- Te dane są bardzo niepokojące - przyznaje Paweł Kołakowski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży. - Myślę, że swoje zrobiły dopalacze, które niejako upowszechniły modę na narkotyki.

Mimo że sprzedaż dopalaczy w naszym kraju jest nielegalna, to w Internecie można znaleźć wiele stron, gdzie takie specyfiki można kupić.

Dane raportu potwierdzają również policyjne statystyki za 2010 rok. W ubiegłym roku łomżyńska policja odnotowała 221 przestępstw narkotykowych. To o 134 więcej niż w roku 2009. W wielu z nich uczestniczyli młodzi ludzie.

- Przestępczość narkotykowa to spory problem wśród młodzieży - mówi Sławomir Dąbrowski, oficer prasowy łomżyńskiej policji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna