MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Wspólnoty Wspólnot i obchody 25. rocznicy pobytu św. Jana Pawła II w Drohiczynie. Tłumy wiernych na uroczystościach

OPRAC.: PLanR
Drohiczyn, 8.06.2024
Drohiczyn, 8.06.2024 Ks. Marcin Gołębiewski / Ks. Wojciech Łuszczyński
Pod hasłem "Niech nasza droga będzie wspólna" w sobotę 8 czerwca odbył się kolejny Dzień Wspólnoty Wspólnot, podczas którego obchodzono 25. rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w Drohiczynie. Spotkanie było podzielone za dwie części. W pierwszej części która rozpoczęła się o godzinie 10, w sześciu punktach na mapie Drohiczyna zgromadziły się różne wspólnoty.

Jan Paweł II w Drohiczynie

Jan Paweł II przybył do historycznej stolicy Podlasia 10 czerwca 1999r. na nabożeństwo ekumeniczne na zaproszenie bpa Antoniego Pacyfika Dydycza. Rocznicę wizyty przez lata obchodzono w dniu 10 czerwca, celebrując Dzień Podlasia. Od kilku lat wydarzenie jest upamiętniane poprzez Dzień Wspólnoty Wspólnot, w którym do Drohiczyna przyjeżdżają członkowie różnych wspólnot z naszej diecezji, aby podsumować plan pracy całorocznej oraz prosić o błogosławieństwo za wstawiennictwem św. Jana Pawła II.

Zobacz fotorelację:

  • W Miejskim Domu Kultury w Drohiczynie spotkali się: Akcja Katolicka, środowiska ludzi kultury, Bractwo Matki Bożej z Góry Karmel. Grupa uczestniczyła w prelekcji i warsztatach edukatorów z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego z Warszawy, a także wysłuchali koncertu zespołu Wokaliza.
  • W Kościele Sióstr Benedyktynek zgromadziły się wspólnoty Przyjaciele Oblubieńca, Odnowa w Duchu Św. Szkoła Nowej Ewangelizacji oraz pątnicy z pieszej i rowerowej Pielgrzymki Drohiczyńskiej na Jasną Górę. Spotkanie w Kościele Sióstr Benedyktynek było okazją do Adoracji Najświętszego Sakramentu oraz wysłuchania konferencji pt. „Idź z tą siłą, którą masz”. Po konferencji uczestnicy wysłuchali także świadectw.
  • Trzecim miejscem na mapie Drohiczyna, gdzie zgromadziły się kolejne wspólnoty, była katedra oraz ogrody seminaryjne. Tam przybyli członkowie Domowego Kościoła Ruchu Światło – Życie, Ruch Rodzin Nazaretańskich oraz Wspólnota Trudnych Małżeństw „Sychar”. Podczas spotkania uczestnicy wysłuchali konferencji ks. Dariusza Kujawy oraz adorowali Najświętszy Sakrament.
Drohiczyn, 8.06.2024
Drohiczyn, 8.06.2024 Ks. Marcin Gołębiewski / Ks. Wojciech Łuszczyński
  • W Kościele Pofrańciszkańskim spotkały się Koła Żywego Różańca, Apostolat Margeretka, Rycerstwo Niepokalanej oraz Apostolat Maryjny. Konferencję pt. „Tajemnice Światła – św. Jan Paweł II” wygłosił ks. Roman Kowerdziej. Następnie odmówiono modlitwę różańcową a po niej zgromadzeni Wierni spotkali się z Siostrami Misjonarkami.
  • Zespół Szkół w Drohiczynie był świadkiem spotkania Duszpasterstwa Służby Liturgicznej (ministrantów oraz schól), członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, gałęzi młodzieżowej Ruchu Światło – Życie, oraz Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. W programie spotkania znalazł się czas na gry i zabawy.
  • Ostatnim miejscem, gdzie spotkała się wspólnota Drogi Neokatechumenalnej, był skwer miejski w Drohiczynie. Członkowie wspólnoty w programie spotkania mieli ewangelizację mieszkańców Drohiczyna i wszystkich spotkanych na swojej drodze.

Każdą z grup, odwiedził przed południem biskup Sawczuk, dziękując za przybycie do Drohiczyna, modląc się o Boże błogosławieństwo dla każdej wspólnoty i życząc pomyślności w dalszej pracy.

Msza św. dziękczynna w 25. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II

Część I zakończyła się o godzinie 12. Po krótkiej przerwie wspólnoty zgromadziły się na placu przykatedralnym. O godzinie 12.15 przybyli do Drohiczyna uczestnicy VIII Podlaskiego Motocyklowego Rajdu Papieskiego. Członkowie „motorowej” wspólnoty rokrocznie uczestniczą w upamiętnieniu wizyty św. Jana Pawła II.

W ramach przygotowania do Mszy św. o 12.30 odśpiewano Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po niej o godzinie 13 rozpoczęła się uroczysta Msza św. dziękczynna w 25. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w Drohiczynie.

Dni Kultury Chrześcijańskiej Podlasia Nadbużańskiego. Wyjątkowy koncert w drohiczyńskiej katedrze. Zobacz zdjęcia

Mszy św. przewodniczył Metropolita Białostocki Abp Józef Guzdek. Wraz z nim Eucharystię celebrowali:

  • bp Piotr Sawczuk,
  • bp senior Tadeusz Pikus,
  • bp senior Antoni Pacyfik Dydycz,
  • bp Grzegorz Suchodolski – biskup pomocniczy diecezji siedleckiej.

Ponadto Msze św. koncelebrowali kapłani z różnych parafii diecezji. Śpiewy podczas Eucharystii prowadził Chór Kameralny Koe.

Zobacz fotorelację:

Na zakończenie Mszy św. miał obrzęd pobłogosławienia i posłania na różne posługi kapłanów i osoby świeckie z naszej diecezji. Modlitwę nad zebranymi odmówił abp Józef Guzdek. Po niej pamiątkowe puchary Ligi Ministranckiej wręczył zwycięskim drużynom bp Piotr Sawczuk.

Źródło/Zobacz więcej: drohiczynska.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna