Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin gimnazjalny 2010. Test humanistyczny: odpowiedzi, pytania, arkusze

Urszula Walesiuk [email protected]
Mateusz Śliwski (od lewej), Martyna Kierznowska i Marta Kwiatkowska już wybrali liceum. Teraz tylko muszą dobrze napisać egzamin gimnazjalny, składający się z trzech części.
Mateusz Śliwski (od lewej), Martyna Kierznowska i Marta Kwiatkowska już wybrali liceum. Teraz tylko muszą dobrze napisać egzamin gimnazjalny, składający się z trzech części.
Odpowiedzi, arkusze i pytania.

Mimo że czujemy się przygotowani do egzaminu, zawsze pojawia się stres. Przecież test będzie trwał trzy dni - mówią uczniowie z PG nr 19 w Białymstoku.

Przed gimnazjalistami trzy dni starć z zadaniami z przedmiotów humanistycznych, ścisłych i języków obcych. Tak zwany egzamin gimnazjalny rozpoczęli dziś o godzinie 9 uczniowie trzecich klas gimnazjów z całej Polski. Sprawdzian będzie trwał trzy dni, od wtorku do czwartku.

- Czujemy się przygotowani - mówią Mateusz, Martyna i Marta z III klasy Publicznego Gimnazjum nr 19 w Białymstoku.

Mimo to, postanowili wieczór przed egzaminem powtórzyć jeszcze matematykę i fizykę - przedmioty, których najbardziej się boją. Dzisiaj Mateusz Śliwski z PG nr 19 na części humanistycznej (gdzie znajdą się pytania z języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, a nawet plastyki) spodziewa się listu otwartego. Z kolei Martyna Kierznowska z tego samego gimnazjum przepowiada pojawienie się na części przyrodniczo-matematycznej (gdzie sprawdzana jest wiedza z matematyki, fizyki, chemii, biologii i geografii) obliczania czasu słonecznego.

- Wszystko to, co pojawi się na egzaminie, zależy od humoru układających go egzaminatorów - śmieje się Martyna. - Jeśli mieli dobry humor, to test będzie łatwy.

Mateusz Śliwski, Martyna Kierz-nowska i Marta Kwiatkowska z PG nr 19 już mają sprecyzowane plany na przyszłość. Wszyscy chcą iść do liceum. Od tego, jak pójdzie im ten egzamin, zależy czy dostaną się do wybranej przez siebie szkoły średniej. Wyniki bowiem brane są pod uwagę podczas naboru do liceów i szkół technicznych. A wiadomo - im wynik lepszy, tym szanse na dostanie się do upatrzonego ogólniaka większe. Liczą się punkty z dwóch pierwszych części, maksymalnie można otrzymać 100 pkt.

- Liczę na więcej niż 70 punktów, bo wybieram się do III liceum na profil z hiszpańskim, gdzie nie jest łatwo się dostać - mówi Martyna Kierznowska z III klasy.

Liczba otrzymanych punktów na egzaminie nie ma wpływu na ukończenie szkoły, ważne jest samo przystąpienie do sprawdzianu. Czas na złożenie dokumentów do szkół średnich gimnazjaliści mają do 28 maja do godziny 15.

Dziś część humanistyczna, jutro i pojutrze odpowiednio test matematyczno - przyrodniczy i język obcy nowożytny.

Gimnazjaliści, którzy z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie mogli przystąpić do egzaminu w ustalonym terminie kwietniowym, a także ci, którym egzamin przerwano lub unieważniono, przystępują do niego w dodatkowym terminie, wyznaczonym przez dyrektora CKE.

Dziś na stronie http://www.wspolczesna.pl znajdziesz arkusze, pytania i odpowiedzi.

Zajrzyj też do naszego serwisu specjalnego na Egzamin gimnazjalny 2010

O egzaminie gimnazjalnym 2010 czytaj też na stronach Centralnej Komisji Edukacyjnej:
- Ogólnie o egzaminie gimnazjalnym [Więcej]
- Standardy wymagań egzaminacyjnych [więcej]
- Informatory [więcej]
- Procedury [więcej]
- Arkusze egzaminacyjne [więcej]
- Informacje o wynikach [więcej]

Czytaj też:

Egzamin gimnazjalny 2010. Część humanistyczna arkusze, pytania, odpowiedzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna