MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ekologom nie podoba się przebieg drogi

(hel)
sxc.hu
Pięć odwołań od pozwolenia na budowę augustowskiej obwodnicy wpłynęło do inwestora. - Nie wstrzymują one prac - informuje Rafał Malinowski, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku.

- Sprzeciwy, wraz z pełną dokumentacją zostaną przekazane doministerstwa transportu, które jest właściwe do rozstrzygnięcia tego typu sporów.

Zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, jak informowaliśmy, zostało wydane w ostatnich dniach grudnia ub.r. Dokument zaskarżyło czterech rolników, których grunty zostaną podzielone przez projektowaną drogę. Podnoszą oni, że inwestycja obniży wartość nieruchomości i utrudni dalsze gospodarowanie. Z zapisami w pozwoleniu na budowę nie zgadza się też jedna z organizacji ekologicznych. Malinowski nie chce ujawniać, która i co kwestionuje.

- Nie jesteśmy adresatem tych sprzeciwów - kwituje pytania. Tymczasem Budimex rozpoczął już prace przy wycince drzew na trasie planowanej obwodnicy. - Póki co, prowadzi je na gruntach Skarbu Państwa - dodaje rzecznik GDDKiA. - Nie wchodzi jeszcze na tereny Lasów Państwowych, ani prywatne.

Głównie dlatego, że nie są one wykupione. Zanim tak się stanie rzeczoznawcy powołani przez wojewodę muszą wynegocjować z właścicielami nieruchomości ceny. - Z doświadczenia wiemy, że niektórzy rolnicy po przedstawieniu im oferty wykupu gruntu wycofują wcześniej złożone sprzeciwy - dodaje Malinowski. - Mamy nadzieję, że i w tym przypadku tak będzie.

Wycinka drzew ma być prowadzona do końca lutego. Później rozpocznie się budowa 34-kilometrowego odcinka drogi. Inwestycja warta prawie 660 mln zł będzie zakończona jesienią przyszłego roku. Przy czym w br. ma być wykonana co najmniej połowa prac.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna