Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektryczne autobusy na ulicach Łomży. Powstanie też system roweru publicznego ze stacjami wypożyczania rowerów tradycyjnych i elektrycznych

(adek) na podst. podlaskie.eu
Elektryczne autobusy na ulicach Łomży. Powstanie też system roweru publicznego ze stacjami wypożyczania rowerów tradycyjnych i elektrycznych
Elektryczne autobusy na ulicach Łomży. Powstanie też system roweru publicznego ze stacjami wypożyczania rowerów tradycyjnych i elektrycznych Paweł Krukowski / UMWP
Są zeroemisyjne, niskopodłogowe, przystosowane do potrzeb pasażerów z niepełnosprawnościami. W poniedziałek, 3 października, w Łomży zaprezentowano pierwsze dwa z ośmiu pojazdów, kupionych dzięki dotacji z funduszy europejskich przyznanej przez samorząd województwa. Podczas spotkania miasto Łomża podpisało też umowę na dofinansowanie zakupu kolejnych autobusów z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W wydarzeniu wzięli udział m.in. marszałek Artur Kosicki, wicemarszałek Marek Olbryś i Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiG.

– To bardzo dobry, mądrze przemyślany i kompleksowy projekt – ocenił inwestycję dofinansowaną z programu regionalnego marszałek Artur Kosicki. – Mieszkańcy Łomży będą korzystali z ekologicznego transportu w sposób komfortowy. I to nie tylko z autobusów, ale i roweru miejskiego.

Marszałek przypomniał bowiem, że projekt ma znacznie szerszy zakres. W jego ramach powstanie również tzw. system roweru publicznego z 15 stacjami wypożyczania rowerów wraz z pełnym wyposażeniem oraz rowerami tradycyjnymi (100 szt.) i elektrycznymi (30 szt.). Pozostała część inwestycji jest już gotowa. Składa się na nią: ścieżka rowerowa (na ul. Stacha Konwy – 440 mb) i centrum przesiadkowo-komunikacyjne. Wartość tej inwestycji to blisko 44 mln zł, a dotacja z programu regionalnego pokryje prawie 30 mln zł.

– W kolejnym programie również będą środki na takie inwestycje, zwłaszcza że jego budżet będzie o 90 mln euro większy niż w tej edycji – zapowiedział marszałek.

Natomiast wicemarszałek Marek Olbryś podkreślił, że jako łomżanin cieszy się, że miasto dzięki tym zakupom zmniejszy ilość zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery.

– A te piękne autobusy to sygnał, aby mieszkańcy przestali jeździć masowo autami i przesiedli się do komunikacji publicznej – ocenił Marek Olbryś.

Piotr Rycerski, szef Gabinetu Politycznego Wicepremiera Jacka Sasina odczytał list od wicepremiera, w którym Jacek Sasin podkreślił, że rząd polski realizuje idę św. pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, dla którego bezpieczeństwo energetyczne Polski było jednym z priorytetów. „Inwestycje dotyczące ekologicznego transportu miejskiego są świadectwem nie tylko dobrego zarządzania (…), ale i wyrazem rzeczywistej troski o poprawę jakości życia mieszkańców” – napisał wicepremier Sasin.

Podczas spotkania została również podpisana umowa na dofinansowanie w wys. 8,5 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiG) kupna kolejnych czterech autobusów elektrycznych. Dzięki obu projektom w 2024 r. po łomżyńskich ulicach ma się poruszać 12 pojazdów zasilanych prądem.

– To dobry dzień dla Łomży. Autobusy są bezemisyjne, ciche, bezpieczne i innowacyjne. Mamy na to pieniądze. Rząd chce, aby takie pojazdy docierały nie tylko do bogatych i dużych miast jak Warszawa, ale również do miast takich, jak Łomża – podkreślił Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiG.

Orędownikiem podpisania tej umowy był poseł Kazimierz Gwiazdowski.

– My, posłowie, jesteśmy po to, aby wspomagać takie przedsięwzięcia. A teraz należy przestawiać się na inne formy transportu, by ograniczyć zużycie ropy – powiedział. – Gratuluję takich inwestycji miastu Łomża.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski stwierdził, że duże inwestycje mogą obecnie powstawać wyłącznie z dofinansowaniem zewnętrznym, a miasto Łomża umiejętnie pozyskuje takie środki. W ciągu ostatnich dwóch lat – o czym poinformował z kolei Piotr Rycerski – otrzymało z funduszy rządowych łącznie 85 mln zł.

W wydarzeniu udział wziął również poseł Jarosław Zieliński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna