Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europoseł Jurgiel: zgłaszamy uwagi do Krajowego Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Konferencja prasowa europosła Krzysztofa Jurgiela (13.03.2021 r.).
Konferencja prasowa europosła Krzysztofa Jurgiela (13.03.2021 r.). Izolda Hukałowicz
Europoseł Krzysztof Jurgiel zaprezentował uwagi do Krajowego Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej. Podczas konferencji prasowej podlascy politycy zwrócili też uwagę na programy unijne, które budzą kontrowersje wśród rolników.

Trwają prace nad Krajowym Planem Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej. Unijna reforma Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) po 2023 roku zakłada bowiem, że każde państwo członkowskie przygotuje swój plan. Dokument będzie obejmował zarówno instrumenty I filara WPR, tj. płatności bezpośrednie oraz działania sektorowe w zakresie rynków rolnych, jak i II filara, czyli wsparcie rozwoju obszarów wiejskich.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej europoseł Krzysztof Jurgiel oraz Kazimierz Gwiazdowski, wiceprzewodniczący sejmowej komisji rolnictwa rozwoju wsi, zaprezentowali uwagi do projektu.

Zobacz konferencję posła Jurgiela:

Europoseł zwrócił uwagę, że procedowanie planu strategicznego ciągle trwa:

Krajowy Plan Strategiczny przygotowywany był od dwóch lat. Plan zawiera rozwiązania merytoryczne, natomiast nie posiada szczegółowego finansowania. Zostanie uzupełniony o uwagi finansowe i prawdopodobnie we wrześniu lub październiku zatwierdzi go rząd, a potem Komisja Europejska.

Konsultacje społeczne w sprawie planu trwały od 15 grudnia 2020 r. do 15 lutego 2021 r. Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa, do planu wpłynęło ok. 3,4 tys. uwag.

Razem z posłem Gwiazdowskim i we współpracy z rolnikami przygotowaliśmy swoją opinię do planu i uwagi. Poruszyliśmy ważne sprawy ogólne. Po pierwsze plan powinien realizować zadania wynikające ze Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju. Owa strategia zawiera 21 działań, które po części zostały zrealizowane. Uważamy, że ta polityka rozwoju powinna być kontynuowana - zaznaczył Jurgiel.

Drugim postulatem europosła Jurgiela jest powołanie pełnomocnika do spraw koordynacji prac dotyczących funduszy dla rolnictwa i obszarów wiejskich w szczególności z Polityki Spójności.

- Taki pełnomocnik powołany przez premiera miałby uprawnienia jako partner do dyskusji z poszczególnymi resortami, które nadzorują plany - mówił Jurgiel.

Kolejne dwa postulaty to przywrócenie i aktualizacja Paktu dla Obszarów Wiejskich z maja 2018 r., który został zarzucony oraz wprowadzenie programu AKIS z koordynatorem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Przygotowaliśmy też uwagi szczegółowe dotyczące I i II filaru. Mówimy tu o interwencjach dotyczących dopłat bezpośrednich oraz interwencjach rynkowych, czyli dopłatach do różnych rynków w przypadkach kryzysu. II filar to rozwój obszarów wiejskich, który opiera się na trzech celach: modernizacji gospodarstw, ochronie środowiska o rozwoju obszarów wiejskich - poinformował europoseł.

Kazimierz Gwiazdowski zwrócił uwagę, że zainteresowanie rolników nowymi programami jest duże.

Takim nowym programem związanym z dopłatami bezpośrednimi są "Ekoschematy", czyli interwencja na rzecz klimatu i ochrony środowiska. Ten schemat będzie obowiązkowy dla krajów członkowskich UE. Musimy przygotować strategię pod ten program. Budzi on największe obawy wśród rolników. Chciałbym podkreślić, że program nie będzie obowiązkowy dla rolnika, a więc jeśli nie będzie on chciał z niego korzystać, to nie będzie składał wniosków. Na ten program przewidziane są środki z UE do 20% dofinansowana. Jeśli dany kraj nie wykorzysta tych środków do końca roku, to będą one zwracane do UE.

Jak mówił Gwiazdowski, należałoby też poszerzyć program "Dobrostan zwierząt":

- Obecnie obejmuje on krowy czy tuczniki. Dążymy do tego, aby obejmował także indyki i konie.

Wiceprzewodniczący sejmowej komisji rolnictwa rozwoju wsi zwrócił też uwagę na kwestie budzące największe emocje rolników:

Chodzi o obowiązek przeznaczenia pewnej powierzchni jako obszaru niezagospodarowanego. Nasze gospodarstwa na Podlasiu są bardzo rozwinięte i rolnicy boją się, że po prostu nie będzie im się opłacało zagospodarowywać terenów. Także pozostawienie pasów ziemi, które miałyby być wolne od pestycydów i nawozów budzi emocje rolników. I nad tym będziemy jeszcze dyskutować.

Europoseł Jurgiel zapowiedział, że szczegóły odnośnie tego, jak miałaby wyglądać wspólna polityka rolna na lata 2023-2027, przedstawi w czerwcu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Europoseł Jurgiel: zgłaszamy uwagi do Krajowego Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna