Ewenement w skali kraju. Mieszkańcy odwołali nieporadnych polityków

Tomasz Kubaszewski [email protected]
T. Kubaszewski
Udostępnij:
Jesteśmy przeszczęśliwi i bardzo wszystkim dziękujemy.

Jesteśmy przeszczęśliwi i bardzo wszystkim dziękujemy - mówi Wiesława Jedlińska, pełnomocnik grupy inicjatywnej. - Bo nie tylko udało nam się, jak myślimy, zrobić porządek w naszej radzie, ale też przyczynić się do powstania w gminie społeczeństwa obywatelskiego. Ludzie przejrzeli na oczy i postanowili wziąć sprawy w swoje ręce.

Czy będą protesty?
W niedzielnym referendum wzięło udział 989 osób. To tylko o 13 więcej, niż wynosił minimalny w tym przypadku próg (trzy piąte tych, którzy wybierali radę jesienią 2010 r.). - Przez wiele tygodni jeździliśmy od domu do domu, rozmawialiśmy z ludźmi, zachęcaliśmy, by poszli na głosowanie - opowiada Jedlińska. - W niedzielę przyniosło to efekty.

To z powodu zbyt niskiej frekwencji zdecydowana większość referendów przeprowadzonych w Polsce po 1992 r. okazała się nieważna.

Gros tych, którzy poszli do urn w gminie Nowinka, czyli 928 osób, opowiedziała się za odwołaniem rady. Rozstrzygnięcie to stanie się prawomocne, jeśli nie wpłyną żadne protesty. Będzie je rozpatrywał sąd. Wnioskodawcy muszą jednak udowodnić, że ewentualne nieprawidłowości miały wpływ na ostateczny wynik referendum. Jeżeli tak się nie stanie, premier powoła swojego komisarza. Będzie on pełnił funkcję gminnej rady. Kandydata zaproponuje wojewoda podlaski. Na razie nie wiadomo, czy będzie to ktoś z terenu gminy, czy też nie. Dorota Winiewicz, wójt Nowinki, zapewnia, że będzie współpracować z każdym.

Muszą być wybory
Od chwili ogłoszenia wyników referendum w dzienniku urzędowym woj. podlaskiego, co nastąpi najprawdopodobniej w najbliższym czasie, nie może minąć więcej niż 90 dni, by przeprowadzić przedterminowe wybory do rady gminy. Wiesława Jedlińska jest przekonana, że mieszkańcom starczy determinacji i tym razem wybiorą już "kogo trzeba".

- Takie osoby, które będą współpracowały z panią wójt dla dobra gminy - precyzuje.
Cały konflikt, jak informowaliśmy, zaczął się od wyborów samorządowych w 2010 r. Część mieszkańców miała już dość dotychczasowych rządów. Zgłosili więc własnych kandydatów do rady i na stanowisko wójta. Te ostatnie zdobyła D. Winiewicz. Jednak w radzie gminy miała jedynie siedmiu zwolenników. Ośmiu było jej przeciwnych. W Nowince niemal nieustanne dochodziło do konfliktów. Teraz to ma się skończyć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 11

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

b
bezwzględnie inteligentny
Myślę ,że w Szwecji medycyna jest na wysokim poziomie.Poszukaj w pobliżu poradni psychiatrycznej.Z pewnością leczą tam takie przypadki/paranoidalnej obsesji/.Powodzenia.
A
Aleksander
POLSKA TORBA, czyli paranoja jest dzielem polskiego rzadu, parlamentu i Prezydenta RP! To przerazajace, ale prawdziwe. Dubeltowa glupota. Kazda glupota, jako dzielo alogiczne, zaprzeczenie poprawnego rozumowania nie poddaje sie regulom stopniowania. Nie moze byc mala czy duza glupota. Glupota jest glupota. Glupota powtarzana przeradza sie w paranoje. I takie dziela tworzy rzad Donalda Tuska. Z pomoca zdominowanego politycznie przez PO Sejmu. Z udzialem Prezydenta RP. Wybory wojta gm. Bakalarzewo odslonily mechanizm tej glupoty. Na strazy ktorej stoi premier RP. Wyjatkowo grozna jest glupota ustawa przyjeta. Ustawowa glupota. I dla Rzadu jako wladzy i dla rzadzonych. Glupota tego stopnia prowadzi do samounicestwienia wladzy. Wczesniej czy pozniej. Bo juz paranoja nie poddaje sie jakimkolwiek regulom. Idzie w Kosmos. Co tez nastapilo. Z cala pewnscia 11 marca 2012 wpisal sie w historii Polski jako data upadku rzadow Donalda Tuska! I na nic zdadza sie jakiekolwiek protesty czy tez zabiegi tego Rzadu. Na co mam dowod podpisany przez Przewodniczacego Panstw. Kom. Wyborczej, w odpowiedzi na moj wniosek o uniewaznienie wyborow wojta gm. Bakalarzewo, jako niezgodnych z Konstytucja RP. Zostala zlamana podstawowa zasada panstwa prawa. Podstawa demokracji. Wplynal do mnie przedwczoraj. Oto realne skutki paranoi, czy tez stopniowanej glupoty. Zaklepanej ustawowo. Dubeltowo, bo sprzeczna z Konstyt. RP Ustawa z 2002 r. o bezposrednim wyborze wojta z z udzialem Rzadu RP w 2011 r. zostala ponownie zaklepana w takim charakterze. W kolejnej ustawie: Kodeksie wyborczym. Niejako wzorem kodyfikacji napoleonskiej Donald Tusk dopilonowal kodyfikacji polskiego prawa wyborczego. Co dotyczy tez demokraji. W odmiennym stylu: tworzac kodeks paranoicznego prawa. Donaldowy czy tez tuskowy kodeks wszedl juz do annalow historii. Jako egzemplifikacja ustawowej glupoty. Gratuluje Redaktorowi Tomaszowi Kubaszewskiemu, ze jako pierwszy dostrzegl i oglosil na lamach Wspolczesnej wydarzenie z Nowinki z niedzieli 11 marca, w taki sposob, jak to uczynil. Przede wszystkim gratuluje madrosci spolecznosciom lokalnym gm. Nowinka. Wyborcom, ktorzy wypowiedzieli sie za demokracja. Dorocie Winiewicz - wojtowi tej gminy. Tytulem przykladu ludzi demokracji z tego terenu Michalowi Okraglemu ze Szczebry zycze duzo zdrowia. Tak nadszarpnietego wieloletnimi zmaganiami nie tylko z lokalna glupota. Sverige - Stockholmland, Mondag, 19 Mars 2012 Aleksander Radzaj
A
Aleksander
POEMA na czesc wladzy w Nowince. Komentarz w formie utworu (satyry), wierszem pisany. Sklada sie z tytulu i trzech czesci. Razem zwrotek 11, kazda cztery wiersze. Wiersze oddzielone jedna kreska poprzeczna (co dotyczy tez tytulu utworu), zwrotki - dwoma kreskami. Czesci w wersji oryginalnej. Razem utwor sklada sie z: tytulu, 3 czesci i 11 zwrotek, kazda po cztery wiersze. Azeby utwor poprawnie odeczytac nalezy mu przywrocic uklad oryginalny. To znaczy tekst ulozyc w kolumnach, z zachowaniem ww. arytmetyki ukladu, tj. tytulu, czesci, zwrotek oraz wierszy i podpisu autora. Tekst nalezy uporzadkowac wyrzucajac kreski poprzeczne. Ukladu liter w tytule nie zmieniac (w drugiej czesci tytulu utworu litery tworzace imiona bohaterow sa zwierciadlanym odbiciem znakow je tworzacych - intencja autora wsposobie prezentacji tematu). Tekst wymaga poprawienia, poprzez zastosowanie polskich znakow jezykowych! Forma nawiazuje do znanego komediopisarza, ktory w okresie napoleonskim bawil czas jakis w Dworze Olszanka, w dzisiejszej gm. Nowinka. Na tej posesji dzisiaj szkola. 16 Mars 2011 Aleksander Radzaj
Marek i Jurek /czyli /keruJ & keraM I. Marek i Jurek /W jednym stali domu. /Czym sie zajmowali? /To wiedziec nikomu! II. Pan Marek Motybel /byl wojtem miejscowym. /Pan Jurek Kloczko, /W to nikt nie uwierzy! //Pisal wiec nie bede, /Aze gral przyblede. /Przy Marku wlodarzu /On tez przy oltarzu. //Co zarzadzal rada /Za Marka porada. /Jurek przewodniczyl, /Marek radnych liczyl. //W parze sie dobrali /Na zlosc swych fornali. /Niby w korcu maku /dwa ziarnka zlaczone. //Marek jest zonaty. /Jurek tez ma zone. /Obwodnice rychtowali. /Drogi utwardzali. //W parze, czyli razem /Urzad sprawowali. /Przez pare kadencji. /Jakby we Florencji. //Obyczaje byly takie, /Jakie na Walencji. /Jako, ze nieznane /Przeto nie spisane. III. Marek i Jurek /Rzadzili pod sznurek. /Trzymali dwa konce, /W kierunku na Slonce. //Marek puscil sznurek. /Poszedl za nim Jurek. /Zanim to nastalo, /Referendum trwalo. //Az pewnej niedzieli /Obaj oniemieli. /Ze wladzy nie maja, /Choc konce trzymaja. AR, 16 Mars 2012, Fredag, Sverige
x
xyz
To przez te szkalowanie gminy przez Kłoczkę . Że też on wstydu nie zna żeby tak szkalować i pluć na gminę z której całe życie się podkarmiał .
A
Aleksander
Wiesci z Nowinki - prorocze. Cz. II Chyli sie ku upadkowi Starostwo Suwalskie. Jest juz tak niezrownowazone, ze do Hrabstwa Dowspuda nawet pisac nie chce. Powiat Augustowski jakos sie trzyma. Ale tam sad wywalaja. Bo tamtejszy trybunal miejscowy w zemscie za wywalenie starego wojta tego nowego, jako ze w spodnicy paraduje, na wokandach chce molestowac. Czyli wojtowa Dorote. Ze niby zreferendowanego zeszlej niedzieli Kloczke obrazila. Tym sposobem, ze o gminnego laptopa sie upomniala. Sposobem skutecznym. Ze az prokurator w to sie wlaczyl. Na czesc wolnej juz od bylej wladzy gminy Nowinka poema napisze. Gubernie Szczeberska przywroce. Kosciol odbuduje. Tak sie ciesze, ze moge sie cieszyc. Niegdys bawilem w Nowince, Gatnem i w Szczebrze. Przy kosciolku na wzgorzu. Z Podnowinki Krzysztofa poznalem. W zamknieciu. W dawnej posesji rodu Pacow. Motybel tam Krzyska zapudlowal. Ja tam historie pisalem. Tez w zamknieciu. Po polach Nowinki kluczylem Obwodnicy sie przygladajac. Nawet mam zdjecie z Krajobrazow. Dzisiaj tam juz krajobraz bez obwodnicy. Gdy goscilem tam w grudniu roku zeszlego Generalna Dyrekcja Drogowa byla wlasnie zabierala swoje wiadukty betonowe. Tak smiesznie sterczaly w polu. Inny wiadukt stoi do dzisiaj jako wnijscie do Hrabstwa od strony Augustowa. Z drugiej strony Rospudy. Tez betonowy. Posluzy za komore celna przy wjezdzie do Hrabstwa i Gminy Dowspuda. Slyszalem, ze obwodnice przeniesli na drugi brzeg Rospudy. To znaczy tam,gdzie Hrabstwo Dowspuda. Gdzie Starosta Suwalski cud ujrzal. Tyczacy sie Dowspudy. Tez Palacu Paca, ktory od 23 lutego do Hrabstwa nalezy. Cuda sie dzieja po obu stronach Rospudy.Tylko w Suwalkach ciagle chca strzelac do kormoranow i gawrony ploszyc. Kaczka,ktora chcialy pojmac miejskie sluzby lotem sie uwolnila. Z korkiem w gardle. Jak onegdaj donosila Redaktor Helena. Cos mi sie wydaje, ze Redaktor Tomasz w okolicach Szczebry i Nowinki ma swoje interesa. Bo tak ochoczo pisze o tych stronach. Zapuszcza sie tez dalej. Mam sygnal, ze widziano go pod Buda. No, ta Ruska. Pozdrawiam Michala znad Blizny. Co siedzi w Szczebrze, niedaleko mostu. I na zdrowie utyskuje. 15 Mars 2012 Aleksander Radzaj
A
Aleksander
Prorocze nowiny z Nowinki. Cz.I. Prorokowalem przed rokiem na Forum, ze w Suwalkach rewolucja nieuchronna. I sie mylilem. Co do zasiegu. Bo suwalskie zarzewie w teren sie rozlalo. Rady upadaja. Czego dowod w Nowince. Tam trudno sie dodzwonic. Faksy i telefony tak oblezone. Ze nareszcie gdzies wreszcie wladza nieproszona upadla. Lokalnie. W Gminie Nowinka - legalnie. Ciesza sie tam jak dzieci. Od zeszlej niedzieli 11 Marca 2012 roku. Od niedzieli swietuja z tego powodu, ze w drodze referendum puscili wladze z torbami. Czym grozila Redaktor Wspolczesnej duzo wczesniej, bo w roku 2004. W zwiazku z Obwodnica Augustowa. Nareszcie! Wpierw wylecial Motybel wszechwladny. Wojt z ladzami innymi dobrze ulozony. Lokalny satrapa. Na czas jakis ostal sie Jego kumpel Jerzy Kloczko, ktory gral role szefa Rady, a po upadku mecenasa - role koterii bylego wojta Marka. Lubil czupryne brylantyna smarowac. Czy tez wazelina. Z pomoca komputera zadymy czynil. Trzeba bylo az wiec zwolac, tutaj referendum, aby wywalic to dyrdum. Brawo Nowinka! Walcie po nowiny do Nowinki. W sprawach demokracji. Ciekawa to rzecz, ze z ludem sztame trzyma tez wojt referendalnie wybrany. Jakkolwiek tam wojtem baba, gratulacje Jej skladam. Depesze wysylam. Jako wojt z Hrabstwa i Gminy Dowspuda. Tego po drugiej stronie Rospudy. Dorota Winiewicz ze Szczebry jest pierwszym i jedynym wojtem, ktorego szanuje. Poklony skladajac. w Urzedzie Nowinka. Depesze wysylam. Ciekawe jest tez cos innego. Ze aby sie cieszyc trzeba wladze legalna obalic. tez legalnie. Jak to sie przelozy na kraj, dla Tuska sprawa przerabana. A w Podlaskiem sie gotuje. A to Bakalarzewo, a to Wizajny. Tez Plaska. A moze jak sie rzad krajowy wywali to zaloby nie trzeba bedzie oglaszac. Taka radosc do ludzi powroci. Wiosna juz tak pachnie, ze Suwalkach o praskiej opowiadaja. Na prelekcjach i spotkaniach ze studentami.Ze az awantura o to. Aby zapewnic miejsce dla nadlatujacych bocianow miejskie sluzby kormorany chca przetrzebic. Gawrony przepedzic. Dalsze cuda w cz. II. AR
G
Gość
Teraz odwołać rząd Donalda Tuska, jak udało się w Nowince to uda się w całym kraju.
B
Bynio
Bardzo tendencyjny tytuł. Sugeruje, że odwołani byli nieporadni, a przecież ci, co zainicjowali to odwołanie sami uczestniczyli w tej farsie. Dlaczego zatem jest to tak przedstawiane. Może napisać, że część radnych znalazła drogę do drugiej próby zdobycia władzy?
J
Janek
Teraz będą nowe wybory!To i kandydaci powinni być nowi,bo co to zmieni jak ci sami dalej do korytka będą się pchać!
O
Olaf
Brawo mieszkańcy, teraz aby ci nowi radni, których wybierzecie byli lepsi - mądrzejsi, od swoich poprzedników
H
Heniek
Jak widać, jak się chce to można, w grupie siła. TAK TRZYMAĆ!
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie