Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fala bezrobocia wśród dobrze wykształconych grajewian

Patrycja Łepkowska
Mają dyplomy wyższych uczelni, ale nie potrafią odnaleźć się na lokalnym rynku pracy. Blisko 330 młodych grajewian po studiach jest aktualnie zarejestrowanych jako bezrobotni w Powiatowym Urzędzie Pracy.

Ewelina Kalinowska od kilku miesięcy bezskutecznie poszukuje pracy. 24-latka studiowała zarządzanie na Politechnice Białostockiej. Jak sama przyznaje, studiowanie tego kierunku nie było najlepszą decyzją, jaką podjęła w życiu.

- Wielu moich znajomych, którzy kończyli studia razem ze mną, także nie ma pracy - opowiada. - Ja byłam sześć miesięcy na stażu i tak właściwie wygląda cała moja kariera zawodowa. Studiowałam zaocznie. Gdyby nie rodzice nie miałabym nawet na czesne.

Na te kierunki lepiej nie zdawaj
W podobnej sytuacji jak Ewelina jest 328 absolwentów zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Grajewie.

- Najliczniejszą grupę zarejestrowanych stanowią absolwenci administracji - mówi Krystyna Górska, pośrednik pracy. - Mamy również zarejestrowanych absolwentów kosmetologii, czterech elektroników, a nawet nauczycieli wychowania fizycznego.

Oprócz administracji, kierunkami, które generują dużą liczbę bezrobotnych, jest pedagogika, ekonomia i zarządzanie. Pomimo to każdego roku absolwenci szkół średnich z terenu powiatu grajewskiego bardzo chętnie decydują się na studiowanie właśnie tych najbardziej obleganych specjalności.

Częściej wybieramy niepubliczne uczelnie
Jak wynika z danych PUP, o wiele częściej zarejestrowani studiują na uczelniach prywatnych niż publicznych.

Prawie pięćdziesięciu bezrobotnych ukończyło białostocką Wyższą Szkołę Finansów i Zarządzania. Popularnością wśród wykształconych grajewian cieszy się również Wyższa Szkoła Administracji Publicznej w Białymstoku oraz Wszechnica Mazurska w Olecku. Zatrudnienia nie może znaleźć także trzynastu absolwentów Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży.

- Jak widać z przekroju brak jest osób z wykształceniem wyższym technicznym - podsumowuje Krystyna Górka.

Wśród bezrobotnych, którzy studiowali na państwowych uczelniach największą popularnością cieszy się Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Uniwersytet Warszawski. Ponad trzydziestu zarejestrowanych to absolwenci Politechniki Białostockiej. Głównie po zarządzaniu.

Przybywa wykształconych bezrobotnych
Z roku na rok przybywa grajewian z dyplomem uczelni wyższych, którzy nie mogą znaleźć zatrudnienia. W 2007 r. było ich zaledwie 133. W 2009 r. zarejestrowało się już 211 osób, a w 2010 r. aż 241 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna