Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Podlaska Oktawa Kultur zawita do 23 miejscowości

ak
Przez sześć dni na białostockim Rynku Kościuszki, ale także w 22 miejscowościach regionu będzie można podziwiać wokalne, taneczne i muzyczne popisy zespołów folklorystycznych
Przez sześć dni na białostockim Rynku Kościuszki, ale także w 22 miejscowościach regionu będzie można podziwiać wokalne, taneczne i muzyczne popisy zespołów folklorystycznych Materiały organizatora
Przed nami kilka dni zabawy z barwną mieszanką kultur i narodów.

Ponad pół tysiąca artystów z różnych stron świata, 27 zespołów z kilkunastu krajów i 33 bloki koncertowe w 23 miejscowościach naszego regionu - tak szósta edycja Podlaskiej Oktawy Kultur prezentuje się w liczbach. To jeden z największych festiwali folklorystycznych w Polsce, który już na dobre wpisał się w kalendarz białostockich i regionalnych wydarzeń kulturalnych.

- Festiwal nie jest celem, a środkiem do pokazania prawdziwej mozaiki kultur Podlasia - mówi Zygmunt Ciesielski, etnograf, przewodniczący rady artystycznej festiwalu Podlaska Oktawa Kultur. - Globalizacja jest nieuchronna, świat jest coraz bardziej kurczącą się piłką. Z tym wiążą się także problemy, które u nas szczególnie narastają. Na ogólnoopolskim forum Białystok jawi się jako miejsce, gdzie szerzy się przemoc. Warto krzewić tolerancję. Definiuję ją hasłem "żyjmy razem, na podobnych prawach". Nie musimy się kochać, by żyć obok siebie i współpracować.
Właśnie krzewienie tolerancji to motto podlaskiego festiwalu, na którym króluje folklorystyczna muzyka, pieśni, sztuka i taniec. Impreza rozpoczyna się już w poniedziałek kameralnym spektaklem w Spodkach "Ukrainność" aktorki Magdy Warzechy.

Przez sześć dni na białostockim Rynku Kościuszki, ale także w 22 miejscowościach regionu będzie można podziwiać wokalne, taneczne i muzyczne popisy zespołów z Polski, Ukrainy, Rosji, Litwy, Białorusi, a także Serbii, Francji, Izraela, Turcji, Niemiec, Armenii. Artyści odwiedzą m.in. Mońki, Augustów, Bielsk Podlaski, Tykocin, Supraśl, Siemiatycze, Łapy czy Goniądz. Koncerty odbywają się blisko ludzi. Czasem to jedyna okazja, by uczestniczyć w takim wydarzeniu.

- Początkowo naszym założeniem była prezentacja kultury polskiej oraz krajów związanych z mniejszościami narodowymi mieszkającymi w naszym regionie. Dziś formuła jest znacznie szersza. Zapraszamy ciekawych artystów z różnych stron świata - mówi Andrzej Dyrdał, dyrektor artystyczny i pomysłodawca Podlaskiej Oktawy Kultur. - Dzięki nim możemy poznać inne narody, ich obyczaje, muzykę. Największa część zespołów przyjedzie z Rosji, Ukrainy, Białorusi, Litwy, czyli z naszych sąsiedzkich krajów. Jednak będą też goście z Azji.

Wśród artystów będzie m.in. Karolina Cicha, która z Bartem Pałygą wystąpi z projektem "Wieloma językami". Wykonają pieśni białoruskie, polskie, ukraińskie, rosyjskie, litewskie, romskie, tatarskie, a także śpiewane w jidisz i esperanto. Podlaska publiczność będzie miała okazję zobaczyć m.in. Czerkaski Chór Ludowy z Ukrainy, Częstochowa Pipes & Drums, Les Colporteurs z Francji, Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu wileńskiego.

- Bardzo wysoki poziom prezentuje zespół Kud Ribarska Banja z Serbii. W swoim repertuarze ma tradycyjne serbskie tańce i pieśni, a w instrumentarium są m.in. skrzypce, gitara, klarnet i bębny - zachęca Andrzej Dyrdał.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny. Dokładny program imprezy znajduje się na portalu StrefaImprez.pl.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna