Fundusze na rozwój polskich firm

Materiał informacyjny Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej
Przedsiębiorcy mogą już starać się o wsparcie ze środków unijnych na lata 2021–2027. Jednym z najważniejszych celów programów obecnej perspektywy finansowej jest wzrost innowacyjności i konkurencyjności małych i średnich firm.

Oferta wsparcia finansowego na rozwój przedsiębiorstw jest bardzo bogata. Mogą się o nie ubiegać zarówno firmy, które planują duże inwestycje, np. powstanie centrów badawczo-rozwojowych, jak również małe firmy i osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, a nawet te osoby, które dopiero zaczynają własny biznes i potrzebują środków na start.

– Innowacje zwiększają konkurencyjność przedsiębiorstw, pomagają tworzyć nowe miejsca pracy dla wysoko wykwalifikowanych pracowników, są odpowiedzią na dynamicznie zmieniające się wyzwania cyfrowe i środowiskowe – mówi Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.

Znaczna część środków z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) zostanie przeznaczona na rozwój współpracy badaczy z przedsiębiorcami. To właśnie świat nauki ma pomóc w dostarczaniu na polski rynek coraz więcej innowacyjnych rozwiązań przygotowanych z myślą o realnych potrzebach gospodarki.

Ponadto przedsiębiorcy mogą korzystać z programów regionalnych, którymi zarządzają urzędy marszałkowskie poszczególnych województw. Dotacje będzie można pozyskać np. na wdrożenie innowacji, zakup maszyn czy międzynarodową promocję swoich produktów.

Fundusze Europejskie realnie wspierają ambitne plany przedsiębiorców i przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki

Ważnym aspektem budowania konkurencyjności przedsiębiorstw jest rozwój kompetencji pracowniczych. Studia podyplomowe, szkolenia, coaching czy doradztwo można sfinansować ze środków Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego (FERS).

MŚP są również adresatem wsparcia w programie FEnIKS, czyli Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko. Program oferuje dotacje na m.in. termomodernizację budynków wraz z instalacją OZE i zmniejszenie zużycia energii w trakcie produkcji. Program wspiera również rozwiązania, które będą ograniczać ilość wytwarzanych odpadów oraz zwiększać wydajność materiałów w stosowanych technologiach.

Ofertę dla firm przewidziano również w programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW), którym objęte są województwa: podlaskie, podkarpackie, lubelskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie oraz mazowieckie z wyłączeniem Warszawy i otaczających ją powiatów.

Pozyskane wsparcie umożliwi małym i średnim firmom inwestycje ukierunkowane na innowacje wzornicze, gospodarkę o obiegu zamkniętym i Przemysł 4.0. Firmy z branży turystycznej będą mogły skorzystać z dedykowanych im pożyczek. Na wsparcie z programu mogą też liczyć start-upy.

Z kolei wspierające integrację europejskich regionów międzynarodowe programy Interreg mogą być realizowane w partnerstwie z przedsiębiorcą z sąsiedniego państwa, z Czech, Słowacji, Litwy, Niemiec czy Ukrainy.

Wszystkie niezbędne informacje na temat funduszy europejskich przeznaczonych na rozwój firm można znaleźć na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Fundusze na rozwój polskich firm - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna