Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy boli i piecze

Agnieszka Zalewska
Gdy domowe sposoby pozbycia się bólu gradła zawiodą, to warto wybrać się po poradę do lekarza.
Gdy domowe sposoby pozbycia się bólu gradła zawiodą, to warto wybrać się po poradę do lekarza.
Klimatyzowane pomieszczenia, zimne napoje i lody spożywane w upalny dzień mogą obniżyć odporność naszego organizmu i przeziębienie gotowe.

Dlaczego gardło boli?

Dlaczego gardło boli?

Jeśli nieodpowiednio ubrani wychodzimy z rozgrzanego pomieszczenia na zewnątrz, dochodzi do szybkiego wychłodzenia organizmu.
Broni się on wówczas przed utratą ciepła, reagując skurczem naczyń krwionośnych. Na zasadzie odruchu kurczą się także naczynia krwionośne w błonie śluzowej gardła (nosa i oskrzeli). Śluzówka jest wówczas gorzej ukrwiona, a gorsze ukrwienie to niedostateczny dostęp do tych okolic komórek krwi, które potrafią walczyć z wirusem. Wirusy lub bakterie mają wówczas ułatwione zadanie.
Do częstych infekcji górnych dróg oddechowych dochodzi również u osób cierpiących z powodu upośledzonej drożności nosa, np. mających skrzywioną przegrodę nosa bądź polipy nosa. Wówczas oddychamy ustami. Powietrze wdychane nosem oczyszcza się, nawilża i ogrzewa. Natomiast kiedy oddychamy ustami, narażamy górne drogi oddechowe, w tym gardło, na bezpośredni kontakt z wirusami.

Lato to nie tylko okres beztroskiego szaleństwa. Niestety, właśnie w tym okresie dopadają nas ból gardła i przeziębienie, które skutecznie mogą zepsuć długo wyczekiwany wypoczynek. Przyczyną są zazwyczaj gwałtowne zmiany temperatury.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

W czasie upałów gorące i suche powietrze, zwłaszcza na terenach zanieczyszczonych, powoduje nadmierne wysuszenie i podrażnienie błony śluzowej gardła, co objawia się chrypką oraz bólem.
- Szukając ochłody, latem chętnie sięgamy po lody i bardzo zimne napoje, co powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych pod wpływem gwałtownego ochłodzenia - mówi Joanna Redźko-Baszun, lekarz rodzinny z Białegostoku. - Taki stan zwiększa podatność naszego gardła na infekcję.

Choć nic tak nie przynosi ulgi w gorący dzień jak zimna woda, warto jednak dla własnego dobra wypić chłodną, a nie lodowatą wodę.
- Kolejnymi pułapkami mogą być klimatyzowane pomieszczenia i auta, w których przebywamy z taką przyjemnością - mówi lekarz. - Osoby spędzające czas w klimatyzowanych biurach czy samochodach częściej od innych skarżą się na ból i stany zapalne gardła.

Jest to efekt niekorzystnej różnicy wilgotności i temperatury na zewnątrz i wewnątrz klimatyzowanych miejsc.
- Zdrowy rozsądek należy zachować również podczas wakacyjnych kąpieli w zimnej wodzie, bowiem naprzemienne z intensywnym opalaniem sprzyjają infekcjom górnych dróg oddechowych - mówi lekarz.
Letnie wieczory obfitują w towarzyskie spotkania. Pamiętajmy, że przebywanie w pomieszczeniach pełnych dymu tytoniowego, nadużycie alkoholu czy długotrwałe głośne mówienie mogą powodować wysuszenie śluzówki gardła i w konsekwencji ból gardła.

Domowe sposoby

Ból gardła można leczyć domowymi sposobami, np. naparem z szałwii, który jest doskonałym lekiem przeciwzapalnym i odkażającym służącym do płukania gardła oraz jamy ustnej przy anginie oraz chrypce.

- Jeżeli dolega nam ból gardła, wystarczy wziąć liść szałwii, liść mięty, koszyczek rumianku i kwiat nagietka. Trzy łyżeczki zmieszanych ziół należy zalać wrzątkiem i zaparzać przez okres 20 minut. Gardło płukajmy naparem kilka razy dziennie.
- Pomoże na pewno płukanie gardła wodą z solą (jedna łyżeczka soli na szklankę). Czynność tę powtarzajmy 3-4 raz dziennie. Pamiętajmy: płyn do płukania gardła powinien mieć temperaturę zbliżoną do temperatury ciała.
- Syrop z cebuli szybko pomaga na ból gardła oraz kaszel. Cebulę należy zetrzeć na tarce, odcisnąć dokładnie sok. Do soku można dodać miód oraz cytrynę. Należy pić po 2 łyżeczki syropu 4-6 razy w ciągu dnia. Można również pokroić 2-3 cebule w talarki. Talarki ułożyć w słoiku warstwowo, oddzielając kolejne warstwy dobrze ubitej cebuli od siebie łyżką cukru. Na jeden słoik dodaj około 5 łyżek cukru. Słoik należy odłożyć na parę godzin najlepiej na całą noc w ciepłe miejsce. Syrop należy przyjmować po jednej łyżce stołowej 3 razy dziennie.
- Na chore gardło najlepiej pić herbatkę z sokiem malinowym, naparem z lipy, z miodem, naparem z czarnego bzu, kompot z imbiru oraz płyny bogate w witaminę C jak np. sok pomarańczowy, grejpfrutowy, woda z dużą ilością cytryny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna