MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie mieszka Sławoj Leszek Głódź? Co dzieje się na emeryturze z arcybiskupem seniorem? Zwolnił rezydencję biskupią w Gdańsku Oruni

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Posiadłość w Bobrówce
Posiadłość w Bobrówce poranny.tv
Arcybiskup senior Sławoj Leszek Głódź po przejściu na emeryturę zwolnił rezydencję w Gdańsku Oruni. W ostatnim czasie nie wypełniał też publicznie posługi duszpasterskiej na terenie archidiecezji. Co się z nim dzieje? Gdzie teraz mieszka?

Sławoj Leszek Głódź na emeryturze. Gdzie jest arcybiskup senior?

Arcybiskup senior Sławoj Leszek Głódź, który w sierpniu przeszedł na emeryturę, zwolnił zajmowaną dotychczas rezydencję biskupią w Gdańsku Oruni.

- Abp Sławoj Leszek Głódź w wieku 75 lat odszedł na emeryturę. Choć jest osobą znaną, to jednak obecnie posiada status emeryta, co wiąże się z prawem do większej prywatności. Abp Głódź zwolnił zajmowaną dotychczas rezydencję. Archidiecezja jest zobowiązana do troski o arcybiskupa seniora. Nie posiada ona jednak tytułu do kontrolowania jego miejsc pobytu, podróży itp. - informuje ks. Maciej Kwiecień, rzecznik Archidiecezji Gdańskiej.

Rezydencja arcybiskupa Głódzia w Gdańsku Oruni

Przypomnijmy, arcybiskup senior Głódź, niedługo po tym, gdy zaczął przewodzić gdańskiemu Kościołowi, zamieszkał w XIX-wiecznym budynku mieszczącym się przy ul. Brzegi w Gdańsku, między Starym Chełmem a Orunią, w pobliżu kościoła świętego Ignacego Loyoli. Gdańscy biskupi od powstania diecezji mieszkali w Oliwie, ale abp Głodź z tej tradycji zrezygnował - był pierwszym, od czasu powstania diecezji, zwierzchnikiem gdańskiego Kościoła, który nie mieszkał w Oliwie.

Gdzie zamieszka abp Leszek Sławoj Głódź na emeryturze? W pos...

Uroczyste poświęcenie nowego mieszkania metropolity gdańskiego odbyło się w 2011 r. z udziałem nuncjusza apostolskiego w Polsce. Przeprowadzka arcybiskupa z Oliwy do Oruni była szeroko komentowana. W przeszłości teren, na którym stoi oruńska rezydencja, należał do biskupów kujawsko-włocławskich, którzy zarządzali pomorskim Kościołem. W budynku niegdyś mieściło się m.in. kolegium jezuickie.

Obiekt został odrestaurowany z inicjatywy arcybiskupa, za zgodą wojewódzkiego konserwatora zabytków. W Pałacu Biskupim w Oliwie były metropolita gdański miał swoje biuro, w oruńskim pałacyku znajdowało się jego prywatne mieszkanie.

Co stanie się z rezydencją na Oruni?

- Obiekt w Oruni jest oczywiście nadal rezydencją biskupów gdańskich, ale nie jest przypisany arcybiskupowi seniorowi – precyzuje ks. Maciej Kwiecień.

Zgodnie z prawem kanonicznym każda diecezja ma obowiązek zapewnić odchodzącemu biskupowi miejsce zamieszkania.
- Sprawy szczegółowe dotyczące zamieszkania emerytowanego biskupa reguluje prawo danej diecezji. Biskup senior może nadal udzielać sakramentów, przewodniczyć uroczystym liturgiom, przewodniczyć pogrzebom. Granice posługi w diecezji wyznacza najczęściej stan zdrowia. Może on też liczyć m.in. na pomoc sprzątaczki czy księdza kapelana – informuje Magdalena Wojdała, która jest adwokatem kościelnym i prowadzi Kancelarię Kanonistyczną.

Arcybiskup senior Głódź nie odprawia publicznie mszy

Rzecznik Archidiecezji Gdańskiej nie podaje, czy arcybiskupowi seniorowi wyznaczono w Gdańsku inne mieszkanie i czy korzysta on z dodatkowej pomocy. Wiadomo jednak, że od pewnego czasu publicznie nie odprawia mszy w archidiecezji gdańskiej.

- W ostatnim czasie Ksiądz Arcybiskup nie wypełniał publicznie posługi duszpasterskiej na terenie archidiecezji. Może ją jednak podejmować na zaproszenie poszczególnych parafii. Warto dodać, że każdy biskup posiada prawo do prywatnej kaplicy w swoim domu, w której może odprawiać mszę świętą – wyjaśnia ks. Maciej Kwiecień, rzecznik Archidiecezji Gdańskiej.

Majątek arcybiskupa seniora Głódzia w Bobrówce na Podlasiu

Arcybiskup senior Głódź posiada rezydencję w rodzinnej Bobrówce na Podlasiu, w której - jak sam wiele razy podkreślał - chętnie odpoczywa. Ma tam ponad dwudziestohektarową posiadłość. Jest właścicielem m.in. gospodarstwa rolnego, hodowli danieli, pałacu. Na terenie posiadłości jest kilka budynków, w których mieszkają też jego krewni.

Były metropolita gdański ma też do dyspozycji m.in. kapliczkę i basen.

Abp Sławoj Leszek Głódź ukarany przez Nuncjaturę Apostolską. Majątek arcybiskupa Głódzia leży w Bobrówce na Podlasiu. Wróci do posiadłości?

Abp Sławoj Leszek Głódź ukarany przez Nuncjaturę Apostolską....

Mieszkańcy wielokrotnie opowiadali, że arcybiskup dba o wieś – dzięki niemu jest w niej m.in. droga asfaltowa, ośrodek rehabilitacyjny i kościół, który jest świątynią pomocniczą dla probostwa w pobliskiej wsi Brzozowa.

„Po utworzeniu parafii w Brzozowej, Bobrówka znalazła się w jej granicach. W latach 1989-1991 z inicjatywy urodzonego w Bobrówce abp. Sławoja Leszka Głódzia i mieszkańców wsi zbudowano kościół pomocniczy pw. Matki Odkupiciela. Kościół został konsekrowany 25 sierpnia 1991 r. Konsekratorami byli kard. Fiorenzo Angelini, bp Edward Kisiel i bp Sławoj Leszek Głodź. W marmurowym ołtarzu głównym umieszczono obraz Matka Odkupiciela pędzla włoskiej artystki Pauli Lattanzi. Wizerunek był inspirowany jubileuszowym Rokiem Odkupienia 1982/1983. Obraz jest otoczony pozłacaną ceramiką porcelanową i nawiązuje do wystroju Katedry Polowej Wojska Polskiego w Warszawie” - czytamy na temat kościoła na stronie archidiecezji białostockiej.

Obchody 25-lecia parafii zostały zorganizowane w Bobrówce, transmitowało je Radio Maryja i Telewizja Trwam. Na uroczystościach pojawili się m.in. biskupi, politycy i przedstawiciel Watykanu. „Newsweek” uszczypliwie wskazywał, że za sprawą arcybiskupa Głódzia filia probostwa stała się ważniejsza niż samo probostwo.

Arcybiskup kosił kombajnem (zdjęcia)

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź kosił kombajnem. Zobacz zdjęcia

Postępowanie ws. Głódzia. Tuszował przestępstwa seksualne księży?

Dodajmy też, że w sprawie arcybiskupa seniora toczy się postępowanie. Zarzuca się mu zaniedbania dotyczące wyjaśnienia przypadków nadużyć seksualnych wobec nieletnich, których mieli się dopuścić w przeszłości niektórzy duchowni gdańskiej archidiecezji. Dochodzenie, mówiąc dokładniej, dotyczy tuszowania przez byłego metropolitę gdańskiego przestępstw seksualnych czterech księży. Nuncjatura Apostolska poinformowała na początku listopada, że metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz został upoważniony do kontynuowania tego postępowania.

Przypomnijmy też, że po przejściu arcybiskupa Głódzia na emeryturę, administratorem apostolskim archidiecezji jest ksiądz biskup elbląski Jacek Jezierski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gdzie mieszka Sławoj Leszek Głódź? Co dzieje się na emeryturze z arcybiskupem seniorem? Zwolnił rezydencję biskupią w Gdańsku Oruni - Dziennik Bałtycki

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna