MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gm. Łomża. Kurpiowska Majówka u Stacha. Inscenizacje i atrakcje w Lesie Jednaczewskim. Zobacz zdjęcia

opr. ska
Kurpiowska Majówki u Stacha 2024 w 161. rocznicę powstania styczniowego w niedzielę (12.05) w Lesie Jednaczewskim zgromadziła tłumy mieszkańców gminy Łomża, miasta i regionu. Były historyczne inscenizacje, turnieje, występy zespołów i kapel kurpiowskich, atrakcje dla dzieci oraz swojskie jadło. Zobaczcie zdjęcia.

Kurpiowska Majówka u Stacha 2024. Zdjęcia

W Lesie Jednaczewskim odbyła się kolejna Kurpiowska Majówka u Stacha. W tym roku motywem przewodnim było Powstanie styczniowe z lat 1863-1864, czyli najdłuższy zryw niepodległościowy Polaków epoki porozbiorowej przeciwko Imperium Rosyjskiemu.

Powstanie styczniowe w rejonie łomżyńskim

Powstanie styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 roku w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 na Litwie, trwało do jesieni 1864, zasięgiem objęło ziemie zaboru rosyjskiego. Powstanie miało charakter wojny partyzanckiej, w którego trakcie stoczono ponad 1200 bitew i potyczek. Wiele z nich także w rejonie łomżyńskim. W walkach tych znaczny był udział Kurpiów.

Inscenizacje historyczne zaprezentowane w Lesie Jednaczewskim w trakcie Kurpiowskiej Majówki u Stacha nawiązywały do wydarzeń sprzed 160 lat, a szczególnie do Powstańczego zrywu Kurpiów. A w kurpiowskim partyzanckim szałasie można było zobaczyć sposobienie się Kurpiów do walk powstańczych, wziąć udział w ćwiczeniach w strzelaniu z broni palnej, zajęciach z musztry, obsługi armaty, prowadzenia działań partyzanckich. Był też obóz wojsk rosyjskich, ze szwadronem koni.

Tu możesz zobaczyć, jak Kurpiowska Majówka u Stacha wyglądała w ubiegłym roku:

Tegoroczne wydarzenie rozpoczęło się mszą świętą przed pomnikiem legendarnego kurpiowskiego bohatera, Stacha Konwy, który dowodząc oddziałem kurpiowskim miał być w tym miejscu powieszony po przegranej bitwie z wojskami sasko-rosyjskimi w 1733 r. Legenda o Stachu Konwy po Kurpiach i ziemiach polskich rozpowszechniła się po klęsce powstania styczniowego.

- Dziś z wolnej woli i świadomie jesteśmy tu by uczcić bohatera Stacha Konwę. Uczcić tych wszystkich, którzy wraz z nim ginęli za ojczyznę w 1733 r. i uczcić wszystkich, którzy stawali do walki o nią w kolejnych latach i wiekach – mówił Piotr Kłys wójt gminy Łomża podczas Kurpiowskiej Majówki u Stacha. - Dziś jesteśmy tu, aby pokazać, że pamiętamy. Jesteśmy także po to, aby razem cieszyć się wywalczoną przez przodków wolnością. Aby z szacunkiem zachowywać bogatą spuściznę narodową, którą z dumą przekazać ją następnym pokoleniom.

Festyn Lesie Jednaczewskim 2024

A podczas festynu z inscenizacjami historycznymi odbył się także turniej szkół podstawowych gminny Łomża o Topór Stacha Konwy. Uczniowie po raz drugi stanęli do zaciętej rywalizacji w czterech wymagających konkurencjach. Drużyna ze szkoły w Jarnutach ponownie okazała się najlepsza. Dzięki dwukrotnemu z rzędu zwycięstwu, przechodni topór zostanie w szkole na stałe.

Na leśnej łące odbyły występy kapel i zespołów kurpiowskich, w tym Kapeli Kurpiowskiej Gminy Łomża, branka do wojsk carskich, trójbój powstańczy dla dzieci, a na koniec widowiskowa inscenizacja bitwy oddziału kurpiowskiego im. Stacha Konwy ze szwadronem rosyjskim.

Swojski poczęstunek przygotowały koła gospodyń wiejskich:

  • KGW w Konarzycach,
  • KGW w Jednaczewie,
  • KGW w Giełczynie,
  • KGW znad Łomżyczki ,
  • KGW w Nowych Kupiskach.

Strażacy z Osp Jednaczewo serwowali pieczone kiełbaski, a strażacy z Ochotnicza Straż Pożarna w Starych Kupiskach grochówkę. Dla najmłodszych były dmuchane zamki, malowanie twarzy i tatuaże wykonane przez panie z Centrum Kultury Gminy Łomża, kino 9D, strzelanie z łuku oraz możliwość zapoznania się z prawdziwymi karabinami, wystawionymi przez łomżyńskich wojskowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rusza 61. Festiwal w Opolu. Znamy szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna