Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gminna synagoga kultury

<B>(jedi)</B>
Mirosław Orłowski, wójt Prostek, obiecuje, że zrobi wszystko, aby zasoby komunalne nie zostały uszczuplone o grunty, na których mieści się obecnie Gminny Ośrodek Kultury.
Mirosław Orłowski, wójt Prostek, obiecuje, że zrobi wszystko, aby zasoby komunalne nie zostały uszczuplone o grunty, na których mieści się obecnie Gminny Ośrodek Kultury. J. Dziekoński
PROSTKI. Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP zamierza odzyskać grunty, na których mieści się obecnie Gminny Ośrodek Kultury. Według zapewnień wnioskodawców, w okresie międzywojennym w tym miejscu stała synagoga. Wójt Prostek obiecuje, że zrobi wszystko, aby zasoby komunalne nie zostały uszczuplone o sporną nieruchomość.

Wniosek o zwrot mienia wpłynął do Urzędu Gminy w Prostkach pod koniec ubiegłego tygodnia. Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP nie sprecyzował jednak miejsca, w którym przed II wojną światową, rzekomo znajdowała się synagoga.
- Podejrzewamy, że chodzi o nieruchomość przy ul. 1 Maja, na której obecnie znajduje się Gminny Ośrodek Kultury - mówi Mirosław Orłowski, wójt Prostek. - Roszczenia nie są jednak poparte żadnymi dokumentami. Związek powołuje się jedynie na enigmatyczny dokument, który znajduje się w Muzeum Diaspory w Tel Awiwie. Przecież nie pojadę szukać tam dokumentacji...
Opinia wójta w tej sprawie jest jednoznaczna.
- Zrobimy wszystko, aby tych gruntów nie stracić - zapewnia M. Orłowski.
Najstarsi nie pamiętają
Nawet najstarsi mieszkańcy Prostek nie pamiętają synagogi przy głównej ulicy tej miejscowości.
- Kiedy osiedliłam się w Prostkach na początku lat 50., w tym miejscu stał kościół ewangelicki. Później był tutaj magazyn, a następnie kościół katolicki. Teraz jest klub - opowiada starsza mieszkanka Prostek.
Andrzej Rudlicki, przewodniczący Komisji Regulacyjnej ds. Gmin Wyznaniowych Żydowskich, twierdzi, że znaczna część wniosków o zwrot mienia w Polsce nie jest poparta dokumentacją.
- Wnioskodawca może przedstawić dowody o posiadaniu danej nieruchomości w trakcie rozpatrywania sprawy - tłumaczy A. Rudlicki. - Jeżeli nie zostaną one poparte wystarczająco wiarygodnymi dokumentami, roszczenia zostaną oddalone.
Ośrodek dla młodych i starych
Gminny Ośrodek Kultury to jedyne w Prostkach miejsce rozrywki miejscowej ludności. Właśnie tutaj organizowane są zajęcia teatralne, taneczne i plastyczne. W GOK-u spotykają się dzieci z ubogich rodzin oraz dzieci niepełnosprawne. Wszyscy mogą tutaj pograć w ping-ponga i spotkać się na imprezach okolicznościowych. Co sobota odbywają się dyskoteki, a sala często wynajmowana jest na wesela. Dzięki zasługom Ewy Ratkiewicz, dyrektor GOK, dzieje się tutaj sporo.
- W Prostkach nie ma innego miejsca, gdzie można pomieścić wszystkie zajęcia, które prowadzimy tutaj - mówi E. Ratkiewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna