Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Tak ma zmienić się plac przy pomniku marszałka Piłsudskiego w Sokółce. Zobacz wizualizacje i wideo

Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Koncepcja i projekt placu przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego w Sokółce zakłada kompleksową przebudowę centralnego placu w mieście. Zaprojektowana przestrzeń ma połączyć funkcję reprezentacyjną, rekreacyjną i edukacyjną. Gmina pozyskała na ten cel 150 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt zakładał opracowanie dokumentacji technicznej projektowo-kosztorysowej przebudowy placu wraz z zagospodarowaniem terenu położonego u zbiegu ul. Marsz. J. Piłsudskiego i Gen. Walerego Wróblewskiego w Sokółce.

Chodzi o plac w samym sercu miasta. W jego centralnym miejscu stoi pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego oraz fontanna w kształcie prostokątnej niecki. Wokół są ławeczki, a także place zabaw.

Starosta chce kultury w pałacu na odludziu. Ma takie plany, bo gmina przekazała mu kolejną nieruchomość

- To dobrze znane, charakterystyczne i lubiane przez mieszkańców Sokółki miejsce. To także miejsce spotkań dzieci, młodzieży i osób starszych, miejsce wypoczynku i rekreacji - mówi Adam Juchnik, zastępca burmistrza Sokółki.

Nowe miejsce dla dzieci

Zgodnie z projektem, cały plac ma zostać unowocześniony i kompleksowo przebudowany. Tak, aby łączył ze sobą funkcje reprezentacyjne (na potrzeby odbywających się tu uroczystości patriotycznych), jak i rekreacyjne.

Nowa minister rodziny to wnuczka znanych sokólskich lekarzy. Dorota Bojemska ma rodzinne związki z miastem

- Planujemy oddzielenie placu zabaw od części reprezentacyjnej. Plac zabaw będzie zajmował część, która znajduje się naprzeciwko Biblioteki Publicznej. To na tej części zlokalizujemy całość urządzeń wypoczynkowych i rekreacyjnych, z których korzystają dzieci - mówi Adam Juchnik.

Nowoczesna fontanna

Całkowicie zmodernizowana ma być część reprezentacyjna, naprzeciwko Sądu Rejonowego, gdzie obecnie odbywają się uroczystości patriotyczne.

Ależ tam była energia! Seniorzy z gminy Suchowola bawili się na Andrzejkach. Zobacz zdjęcia

- Nowy wygląd zyska pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Będzie znajdował się w tym samym miejscu, ale planujemy wymienić cokół. Planujemy też likwidację już zużytej i źle zaprojektowanej fontanny nieckowej. W tym miejscu powstanie nowoczesna fontanna dyszowa. Prawdopodobnie będzie miała ponad 20 dysz. Dzięki temu uzyskamy harmonijne i współczesne połącznie infrastruktury zielonej i niebieskiej. To wszystko spowoduje, że zwłaszcza w okresie letnim wzrośnie komfort korzystania z tego miejsca - mówi zastępca burmistrza.

Herb w posadzce

Część reprezentacyjna zostanie wyłożona płytą granitową. Plac będzie też przyjazny osobom niepełnosprawnym, bo znikną istniejące tam bariery architektoniczne. Będzie też dużo nasadzeń roślin zielonych.

Okrutna historia Dąbrowskiego 12 w Sokółce. Dziś siedziba opieki społecznej, kiedyś katownia UB, gdzie torturowano Żołnierzy Wyklętych

Przebudowane miejsce będzie też miało swój wymiar historyczny - planowane jest nadanie mu oficjalnej nazwy: Plac Bitwy Niemeńskiej (w celu upamiętnienia wydarzeń związanych z Bitwą nad Niemnem w 1920 roku). Ma też pojawić się płyta pamiątkowa z kodem QR, pozwalającym przejść do strony internetowej dotyczącej wydarzeń związanych z Bitwą nad Niemnem.

Całkowitą nowością będzie zlokalizowanie w posadzce placu herbu Sokółki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna