MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Granda Banda”. Warsztaty i koncert muzyki rozrywkowej w wykonaniu artystów z Polski i Łotwy

Urszula Kropiewnicka
Urszula Kropiewnicka
Połączyła ich przyjaźń i chęć wspólnego muzykowania, efektem czego jest 1. edycja „Grandy Bandy”. W programie wydarzenia, warsztaty artystów z Polski i Łotwy, zwieńczeniem, których będzie koncert. W niedzielę 4 grudnia, rozbrzmiewać będą utwory „Happy” Pharrella Williamsa, zespołu Queen, czy z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego. Nie zabraknie też akcentów łotewskich.

Pierwsza edycja "Grandy Bandy". Dwudniowe warsztaty i koncert finałowy Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Jasionówki oraz Orkiestry Dętej z Preili z Łotwy.

- Tegoroczne warsztaty zostały zainicjowane przez orkiestrę z Łotwy. To właśnie z tymi muzykami poznaliśmy się wcześniej podczas międzynarodowego projektu pod nazwą "Wersalinka" i już wtedy między nami wytworzyła się bardzo dobra energia. Chcieliśmy znów wspólnie zagrać – mówi Hubert Buharewicz, organizator.

I przyznaje, że oprócz wspólnego muzykowania nawiązała się przyjaźń z dyrygentami z Łotwy: Olegiem i Janisem. - Myślę, że Granda Banda, to niewątpliwie owoc właśnie takiej międzynarodowej przyjaźni i mam nadzieję, że uda się stworzyć wydarzenie cykliczne.

Młodzieżową Orkiestrę Dętą z Jasionówki oraz Orkiestrę Dętą z Preili z Łotwy, łączy bardzo wiele. Powstały i działają w małych miejscowościach, ich składy tworzy młodzież.

W programie dwudniowe warsztaty w Jasionówce

- Uczestnicy, przede wszystkim potrzebują dobrze zgrać się ze sobą. Na scenie wystąpią dwa składy orkiestrowe. To nie lada wyzwanie – ocenił Buharewicz. Wcześniej każdy zespół przygotowywał się indywidualnie, teraz w ciągu dwóch bardzo intensywnych dni, zgramy ze sobą nasze brzmienia, zaś dyrygenci przekażą uwagi interpretacyjne.

Podkreślił, że dzięki współpracy z Wójtem Gminy, Panem Leszkiem Zawadzkim oraz pomocy finansowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego taka forma stała się możliwa.

Efekty usłyszymy podczas finałowego koncertu w niedzielę 4  grudnia o godz. 16:00 w Auli UwB przy ulicy Świerkowej w Białymstoku.

Zjednoczone siły muzyczne, polsko-łotewskie, zaprezentują repertuar o charakterze rozrywkowym. Nie zabraknie współczesnych przebojów (m. in. „Happy” Pharrella Williamsa), jak i klasyków gatunku (m. in. składanka legendarnego zespołu Queen). „Granda Banda” wykona także utwory polskie (np. składankę Zbigniewa Wodeckiego) oraz łotewskie (m. in. „Svētī debesīs šo zemi”).

Wstęp na koncert jest bezpłatny. Wydarzenie jest objęte Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego. Organizatorem wydarzenia jest Gmina Jasionówka oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Jasionówce.

„Granda Banda 2022 – International Concert Band”, czyli Międzynarodowa Orkiestra Dęta.

Głównym założeniem projektu jest ukazanie współpracy dwóch orkiestr: polskiej oraz łotewskiej. Dzięki współczesnym możliwościom technologicznym orkiestry są w stanie wcześniej przygotować wspólny program koncertowy, aby podczas prób na żywo w czasie warsztatów w Jasionówce dopracować muzyczny materiał.

Dodatkowym walorem wychowawczo-edukacyjnym jest integracja młodzieży pochodzącej z podobnego środowiska muzycznego, ale z zupełnie innych krajów. Projekt doskonale obrazuje, jak uniwersalnym językiem jest muzyka.

„Granda Banda” jest więc unikatowym wydarzeniem nie tylko w skali naszego województwa, ale także kraju – co może bardzo dobrze się przełożyć na promocję Województwa Podlaskiego. Pokazuje bowiem nie tylko piękno muzyki, ale także ideę współpracy międzynarodowej, tak bardzo potrzebnej w dzisiejszych czasach.

Informacje o uczestnikach. „Granda Banda 2022 – International Concert Band”

Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Jasionówki

Młodzieżowa Orkiestra Dęta powstała w 1976 roku w Jasionówce. Od początku działalności do roku 2000 prowadził ją Bolesław Bielak, następnie do roku 2015 dyrygentem był Stanisław Kruciński. Dziś na czele formacji stoją Wojciech Rolek oraz Hubert Buharewicz. Orkiestra, oprócz występów na różnego rodzaju uroczystościach i wydarzeniach kulturalnych, bierze także udział w konkursach i przeglądach, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Działalność Orkiestry jest nierozerwalnie połączona ze społecznością Gminy Jasionówka – w swojej 46-letniej historii w jej składzie był członek prawie każdej jasionowskiej rodziny.

Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Preili (Łotwa)

Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Preili została założona w 2003 roku przy szkole muzycznej. Początkowo był to niewielki zespół, ale obecnie jego liczebność wzrosła do 40 muzyków. Orkiestra co roku bierze udział w konkursach na Łotwie oraz za granicą, np. we Francji, Polsce czy Litwie. Członkami zespołu są uczniowie ze szkół muzycznych oraz absolwenci nadal zainteresowani grą w orkiestrze.

Czytaj także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: „Granda Banda”. Warsztaty i koncert muzyki rozrywkowej w wykonaniu artystów z Polski i Łotwy - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna