MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grodzisko sprzed około 1000 lat odkryte w gm. Kulesze Kościelne. To mogą być najstarsze formy osadnictwa na Podlasiu. Będą dalsze badania?

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Wczesnośredniowieczne grodzisko w Nowych Grodzkich.
Wczesnośredniowieczne grodzisko w Nowych Grodzkich. Wojciech Wojtkielewicz
Do niesamowitego odkrycia doszło w gminie Kulesze Kościelne. Podczas przygotowywania się do prac związanych z równaniem drogi wójt gminy Stefan Grodzki dostrzegł nietypowy układ ziemi. Po wstępnych badaniach okazało się, że są to pozostałości po wczesnośredniowiecznym grodzisku. Obecnie poszukiwane są środki, aby dogłębniej zbadać teren, na którym położone jest niezwykłe znalezisko.

Przypadkowe odkrycie w gminie Kulesze Kościelne

Znalezisko jest niezwykle interesujące, ponieważ nikt do tej pory nie wiedział o śladach osadnictwa w tej miejscowości. Nie ma żadnej wzmianki o osadnictwie w Nowych Grodzkich w źródłach historycznych. Wagę odkrycia podkreśla fakt, że mogą to być najstarsze fragmenty osadnictwa na tych terenach. Niezwykłości historii dodaje fakt, że grodzisko zostało odkryte przypadkowo.

Przygotowywaliśmy się do równania drogi w miejscowości Nowe Grodzkie. Patrząc na mapy zwróciłem uwagę na dziwne kręgi o dużej średnicy, dochodzącej nawet do 180 metrów. Doskonale widać było to na zdjęciach satelitarnych zrobionych akurat w czasie suszy. Stwierdziłem, że musi znajdować się tam coś ciekawego. Przesłałem zdjęcia znajomemu historykowi. Poradził mi, żebym tę sprawę zgłosił do Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Tak też zrobiłem - przekazuje nam wójt gminy Kulesze Kościelne Stefan Grodzki.

Zobacz zdjęcia miejsca, gdzie położone jest grodzisko

Badania potwierdziły przypuszczenia

Pracownicy Muzeum Podlaskiego zainteresowali się tematem. Przybyli do Nowych Grodzkich i wykonali pierwsze badanie. Potwierdziło one podejrzenia wójta gminy Kulesze. Badania geomagnetyczne potwierdziły, że odnaleziono pozostałości po wczesnośredniowiecznym grodzisku. Są to najstarsze ślady osadnictwa na tych terenach.

Potwierdzam. Odnalezione zostały pozostałości grodziska. O znalezisku zostaliśmy poinformowani przez gminę Kulesze Kościelne. Wykonaliśmy jedno badanie przy użyciu magnetometru. Jest to badanie powierzchowne oraz nieinwazyjne. Badanie potwierdziło nasze przypuszczenia. W Nowych Grodzkich mamy do czynienia z trzema koncentrycznymi liniami zasypanych fos. Wstępnie mogę powiedzieć, że grodzisko pochodzi najprawdopodobniej z wczesnegośredniowiecza. Być może zostało zniszczone lub opuszczone - informuje Aleksander Piasecki z działu archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

W odległości 2 kilometrów od miejsca znaleziska położone jest XII wieczne grodzisko we Wnorach Wypychach, które zostało odnalezione w latach 70. XX wieku.

Badacze podkreślają, że jest to bardzo ważne odkrycie.

Większość grodzisk na tych terenach już została odkryta, chociażby w XIX wieku. Nikt do tej pory nie odkrył tego miejsca ze względu na przekształcenia terenu. Odkrycie pozwoli nam uzyskać więcej informacji na temat osadnictwa we wczesnym średniowieczu na terenach wschodniego Mazowsza - zaznacza Aleksander Piasecki.

Potrzebne środki, aby poznać historię grodziska w Nowych Grodzkich

Wszyscy zainteresowani tematem podkreślają, że potrzebne są środki, aby kontynuować badania.

Te badania należałoby pogłębić. Potrzebne są badania archeologiczne, odkrywkowe. Już w trakcie pierwszych badań odkryto fragmenty ceramiki, ale żeby dokładnie określić datę powstania tego grodziska potrzebne są badania archeologiczne. Myślę, że nawiążemy kontakt z przedstawicielami Muzeum Podlaskiego oraz Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, aby wypracować dalsze kroki w tym kierunku - mówi Stefan Grodzki.

Obiekt bardzo wstępnie szacowany jest na XI-XII wiek, ale niewykluczone, że może być o wiele wiele starszy. Mogą to potwierdzić jedynie dokładne badania.

Zobacz też:Były proboszcz parafii Jabłoń Kościelna ks. Adolf Kruszewski został uhonorowany medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna