Przypadkowe odkrycie w gminie Kulesze Kościelne
Znalezisko jest niezwykle interesujące, ponieważ nikt do tej pory nie wiedział o śladach osadnictwa w tej miejscowości. Nie ma żadnej wzmianki o osadnictwie w Nowych Grodzkich w źródłach historycznych. Wagę odkrycia podkreśla fakt, że mogą to być najstarsze fragmenty osadnictwa na tych terenach. Niezwykłości historii dodaje fakt, że grodzisko zostało odkryte przypadkowo.
Przygotowywaliśmy się do równania drogi w miejscowości Nowe Grodzkie. Patrząc na mapy zwróciłem uwagę na dziwne kręgi o dużej średnicy, dochodzącej nawet do 180 metrów. Doskonale widać było to na zdjęciach satelitarnych zrobionych akurat w czasie suszy. Stwierdziłem, że musi znajdować się tam coś ciekawego. Przesłałem zdjęcia znajomemu historykowi. Poradził mi, żebym tę sprawę zgłosił do Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Tak też zrobiłem - przekazuje nam wójt gminy Kulesze Kościelne Stefan Grodzki.
Zobacz zdjęcia miejsca, gdzie położone jest grodzisko
Badania potwierdziły przypuszczenia
Pracownicy Muzeum Podlaskiego zainteresowali się tematem. Przybyli do Nowych Grodzkich i wykonali pierwsze badanie. Potwierdziło one podejrzenia wójta gminy Kulesze. Badania geomagnetyczne potwierdziły, że odnaleziono pozostałości po wczesnośredniowiecznym grodzisku. Są to najstarsze ślady osadnictwa na tych terenach.
Potwierdzam. Odnalezione zostały pozostałości grodziska. O znalezisku zostaliśmy poinformowani przez gminę Kulesze Kościelne. Wykonaliśmy jedno badanie przy użyciu magnetometru. Jest to badanie powierzchowne oraz nieinwazyjne. Badanie potwierdziło nasze przypuszczenia. W Nowych Grodzkich mamy do czynienia z trzema koncentrycznymi liniami zasypanych fos. Wstępnie mogę powiedzieć, że grodzisko pochodzi najprawdopodobniej z wczesnegośredniowiecza. Być może zostało zniszczone lub opuszczone - informuje Aleksander Piasecki z działu archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.
W odległości 2 kilometrów od miejsca znaleziska położone jest XII wieczne grodzisko we Wnorach Wypychach, które zostało odnalezione w latach 70. XX wieku.
Badacze podkreślają, że jest to bardzo ważne odkrycie.
Większość grodzisk na tych terenach już została odkryta, chociażby w XIX wieku. Nikt do tej pory nie odkrył tego miejsca ze względu na przekształcenia terenu. Odkrycie pozwoli nam uzyskać więcej informacji na temat osadnictwa we wczesnym średniowieczu na terenach wschodniego Mazowsza - zaznacza Aleksander Piasecki.
Potrzebne środki, aby poznać historię grodziska w Nowych Grodzkich
Wszyscy zainteresowani tematem podkreślają, że potrzebne są środki, aby kontynuować badania.
Te badania należałoby pogłębić. Potrzebne są badania archeologiczne, odkrywkowe. Już w trakcie pierwszych badań odkryto fragmenty ceramiki, ale żeby dokładnie określić datę powstania tego grodziska potrzebne są badania archeologiczne. Myślę, że nawiążemy kontakt z przedstawicielami Muzeum Podlaskiego oraz Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, aby wypracować dalsze kroki w tym kierunku - mówi Stefan Grodzki.
Obiekt bardzo wstępnie szacowany jest na XI-XII wiek, ale niewykluczone, że może być o wiele wiele starszy. Mogą to potwierdzić jedynie dokładne badania.
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?