MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Groźny grzyb zabijał drzewa, teraz zaatakował człowieka. Pierwszy taki przypadek na świecie. Czy grozi nam inwazja śmiercionośnych grzybów?

Monika Góralska
Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
U pacjenta, który zgłosił się do szpitala z objawami przeziębienia takimi jak chrypa, zmęczenie i kaszel wykryto infekcję grzybem atakującym rośliny. To pierwszy taki przypadek na świecie, w którym chrząstkoskórnik purpurowy zaatakował człowieka. Jednak pojawia się coraz więcej grzybów, które wywołują nowe choroby u ludzi. Scenariusz serialu „The Last of Us” staje się bardziej realny niż się mogło wydawać.

Spis treści

Groźny grzyb zabijał drzewa, teraz zaatakował człowieka

Grzyb, który rozkłada stare drewno i atakuje żywe drzewa spowodował infekcję u człowieka. To pierwszy taki przypadek zakażenia chrząstkoskórnikiem purpurowym. Jednak zmiany klimatu ułatwiają patogenom przekraczanie granic królestwa roślin, zwierząt i ludzi, co prowadzi do pojawiania się nowych, nieznanych wcześniej chorób. Przypomina to nieco futurystyczną i przerażającą fabułę serialu „The Last of Us”, w którym krwiożercze grzyby zmieniają ludzi w zombie. Chrząstkoskórnik purpurowy mimo, że nie ma takich właściwości, to jednak może poważnie zaszkodzić zdrowiu.

Grzyb dostał się do organizmu najprawdopodobniej poprzez wdychanie jego zarodników. Wywołał on ropień i objawy przypominające przeziębienie.licencja
Grzyb dostał się do organizmu najprawdopodobniej poprzez wdychanie jego zarodników. Wywołał on ropień i objawy przypominające przeziębienie.

licencjaStrobilomyces/wikimedia.commons/CC BY-SA 3.0

61-letni pacjent z Indii, zgłosił się do lekarza z objawami przeziębienia takimi jak:

  • chrypa,
  • zmęczenie,
  • kaszel,
  • trudności w przełykaniu,
  • jadłowstręt.

Badanie tomografii komputerowej wykazało u niego ropień okołotchawiczy. Pobrano z niego próbki i wysłano do analizy do współpracującego z WHO Centre for Reference & Research on Fungi of Medical Importance (Centrum Informacji i Badań nad Grzybami o znaczeniu medycznym w Indiach). Początkowo trudno było ustalić, co wywołało infekcję, dopiero sekwencjonowanie genetyczne ujawniło, że jest to chrząstkoskórnik purpurowy. To pierwszy taki przypadek zakażenia tym grzybem przez człowieka.

Pacjent zaprzeczał, że pracował z takim patogenem roślinnym, ale potwierdził, że przez długi czas pracował z rozkładającym się materiałem i innymi grzybami roślinnymi w ramach swojej aktywności zawodowej – czytamy w studium przypadku.

To kolejny niebezpieczny dla człowieka grzyb

Chrząstkoskórnik purpurowy (Chondrostereum purpureum) to powszechny grzyb, który występuje na całym świecie również w Polsce, a najczęściej można go spotkać w lasach, parkach, zaroślach, ogrodach. Atakuje on zarówno martwe drewno, jak i żywe drzewa. Wywołuje srebrzenie liści, a zainfekowana grzybem gałąź lub cała roślina zwykle umiera.

Zobacz także: Ten grzyb zmienia owady w... zombie. Brzmi strasznie? To nie tylko fabuła serialu „The Last of Us”

Spośród milionów grzybów występujących w środowisku zaledwie kilkaset jest w stanie zarazić człowieka lub zwierzę. Tylko te gatunki grzybów, które są w stanie przetrwać w wysokiej temperaturze ciała człowieka (35–37°C), mogą stać się ludzkim patogenem. Patogen dostaje się do organizmu przez uszkodzoną skórę oraz drogi oddechowe i może powodować infekcję głównie u osób z obniżoną odpornością.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wymienia obecnie 19 mikroorganizmów grzybiczych niebezpiecznych dla człowieka, a wśród nich 4 najgroźniejsze, którymi są:

  • kropidlak popielaty (Aspergillus fumigatus), który może zabić 47-88 proc. zarażonych,
  • bielnik biały (Candida albicans), który jest bardziej powszechny i zabija 20-50 proc. zarażonych osób,
  • nitkopodstawkówka wodna (Cryptococcus neoformans), która ma tendencję do infekowania mózgu,
  • Candida auris, powszechnie występujący grzyb, wywołujący kandydozę u ludzi.

Pogarszające się globalne ocieplenie i inne działania cywilizacyjne otwierają puszkę Pandory dla nowych chorób grzybiczych – podkreślają autorzy studium przypadku pacjenta z Indii.

Źródło: Paratracheal abscess by plant fungus Chondrostereum purpureum- first case report of human infection Medical Mycology Case Reports

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Groźny grzyb zabijał drzewa, teraz zaatakował człowieka. Pierwszy taki przypadek na świecie. Czy grozi nam inwazja śmiercionośnych grzybów? - Strona Zdrowia

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna