Spis treści
Hotele - woj. warmińsko-mazurskie
W woj. warmińsko-mazurskim znajdziesz wiele hoteli, w których możesz zatrzymać się na krótki lub długi pobyt. Który z wielu hoteli wybrać? Wszystko zależy od twoich preferencji. Czy interesują Cię dodatkowe udogodnienia takie jak np. basen czy strefa wellness? Czy interesuje cię pokój z pięknym widokiem? Czy ma być to miejsce w centrum miasta?
Na wiele pytań musisz sobie odpowiedzieć, by wybór miejsca był trafiony. Jednak bez względu na preferencje zawsze warto wybrać hotel, który jest polecany przez innych. Wtedy możesz być pewien wysokiej jakości usług.
Twoja wizytówka w Katalogu Firm
Docieraj do 3,7 mln użytkowników naszych serwisów dziennie
Szukasz dalej? Kliknij i zobacz wszystkie hotele w woj. warmińsko-mazurskim.
Dużo kupujesz ale nie lubisz przepłacać? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!
Hotel, resort czy jeszcze inny rodzaj obiektu?
Hotele to najbardziej popularne obiekty, jednak warto pamiętać, że mamy również inne opcje. Do największych śmiało można zaliczyć hotele, resorty i motele. Popularnością cieszą się również apartamenty oraz domki. Na różnych stronach, które oferują pośrednictwo w rezerwacji noclegów można znaleźć również wiele innych, ciekawych opcji. Obecnie mamy wiele możliwości, które wystarczy dopasować do własnych preferencji, gdyż te obiekty znacznie różnią się między sobą.
Hotele to zwykle duże obiekty, które oznaczane są gwiazdkami od 1-5. W Polsce hotelami można nazywać tylko określone obiekty, które przeszły kontrolę Urzędu Marszałkowskiego. Właśnie dlatego niektóre obiekty nazywane są resortami, gdyż takiej kontroli nie przeszły. Czy oznacza to, że resorty są gorsze? Otóż nie.
Bardzo często hotele mylone są z resortami. Jakie są więc różnice, poza wyżej wspomnianym wymogiem przejścia kontroli Urzędu Marszałkowskiego?
Hotele muszą spełnić cały szereg wymogów, by zostać zakwalifikowane do kategorii hotelowej. Resorty wyróżniają się głównie tym, że z założenia są to ośrodku oddalone od zgiełku miast. Nastawione są na odpoczynek, dlatego zwykle są w nich oferowane różne atrakcje takie jak np. aktywności sportowe. Bardzo często zdarza się również, że na miejscu jest sklep oraz dostęp do rozrywki, ponieważ, jak już wspomnieliśmy są to zwykle obiekty oddalone od centrum miasta.
Resorty są nastawione na dłuższe pobyty gości, niż w hotelach. Jest to wzięte pod uwagę przy aranżacji pokoi. Te w resortach są zwykle większe, mają balkon oraz udogodnienia, które nie muszą występować w hotelach.
Resorty zwykle nastawione są na pobyt rodzin z dziećmi. Można więc w nich znaleźć wiele atrakcji dla najmłodszych, a niektóre resorty oferują również odpłatną opiekę nad dziećmi. W niektórych resortach można spotkać się z przemyślaną, wydzieloną strefą tylko dla dorosłych.
To warto wiedzieć
Oferty w hotelach
Oferty w hotelach mogą znacznie różnić się między sobą. Warto jednak wiedzieć, że bardzo często w resortach śniadanie jest wliczone w cenę. W hotelu zwykle sprzedawane jest dodatkowo. Jednak zawsze upewnij się, jak jest w miejscu, w którym rezerwujesz pobyt. Jakie oferty zwykle znajdziesz:
- oferta typu all-inclusive - najbardziej kojarzona z wyjazdami na wakacji. Taka oferta oznacza, że wszystko masz wliczone w cenę: śniadania, obiady, kolacje, a także napoje oraz alkohole. W cenę mogą być nawet wliczone różne atrakcje np. sportowe. To co nie wchodzi w cenę oferty najczęściej jest wyszczególnione.
- oferta HB (Half Board) - oznacza, że w ofercie są dwa posiłki: śniadania oraz obiadokolacja podawane w określonych godzinach.
- oferta FB (Full Board) - w niej znajdziesz trzy posiłki: śniadania, obiady, kolacje.
Planujesz wyjazd?
Prawa i obowiązki gościa hotelowego - regulamin
W każdym hotelu obowiązuje regulamin, który dotyczy zarówno gości, jak i pracowników hotelu. Rezerwując pokój i podpisując kartę pobytu zgadzamy się na przestrzeganie regulaminu. Jest on dostępny w recepcji. Regulaminy mogą różnić się pomiędzy hotelami. Każdy obiekt ma prawo do wprowadzania zmian w swoim regulaminie.
Najważniejsze punkty w regulaminie:
- doba hotelowa - w każdym obiekcie obowiązują godziny zameldowania oraz wymeldowania. Zwykle jest to 14:00 - 12:00. Hotel deklaruje się więc, że w tych godzinach zarezerwowany pokój będzie do dyspozycji gościa. Jeśli jednak pokój nie byłby dostępny, hotel ma obowiązek zrekompensowania tego osobie, która na ten pokój czeka. Nie musi to być rekompensata finansowa. Jeśli gość nie opuści pokoju o wyznaczonej godzinie, zwykle jest nakładana na niego kara finansowa - zazwyczaj naliczenie kolejnej doby.
- rejestracja - to ważny punkt w regulaminie. Gościem hotelowym jest osoba, która przejdzie rejestrację w hotelu, co wiąże się z okazaniem dokumentu tożsamości oraz podpisaniem karty pobytu. Nie można również samemu decydować o odstąpieniu pokoju osobie, która nie przeszła procesu rejestracji. Warto wiedzieć, że jeśli dojdzie do sytuacji, w której brakuje dostępnych pokoi, a gość ma potwierdzoną rezerwację, to hotel ma obowiązek zakwaterować gościa w innym hotelu o podobnym standardzie, bez nakładania na gościa dodatkowych kosztów.
- odpowiedzialność gościa - prawa jakie przysługują gościom to jedno, jednak warto pamiętać, że goście mogą ponosić również odpowiedzialność. Między innymi goście odpowiedzialni są za stałą opiekę nad dziećmi do lat 12. Za wszelkie szkody wyrządzone przez dzieci, osoby niezarejestrowane w hotelu, a także za szkody własne hotel ma prawo nałożyć obowiązek na gościa. Hotel ma prawo nałożyć obowiązek za szkody i kradzieże również po wyjeździe gościa z hotelu. Za naruszanie regulaminu hotel ma prawo odmówić dalszego świadczenia usług na rzecz gościa i wymagać od niego natychmiastowego uregulowania kosztów i opuszczenia hotelu. Jeśli gość nie ureguluje rachunków hotel ma prawo zastawu rzeczy wniesionych przez gościa.
- odpowiedzialność hotelu - to ważny punkt dla osób, które wnoszą do hotelu wartościowe rzeczy. Hotel ma prawo odmówić przyjęcia pewnych rzeczy do depozytu. Wartościowe rzeczy w pokoju powinny być przechowywane w sejfie. W innym przypadku w momencie kradzieży hotel nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy pozostawione przez gościa na wierzchu w pokoju.
- cisza nocna - obowiązuje od 22:00 do 6:00.
- pozostawione rzeczy - hotel może wysłać rzeczy na wskazany adres na prośbę gościa obciążając kosztami wysyłki gościa. W innym przypadku hotel ma obowiązek przechowywać rzeczy gościa przez okres określony w regulaminie. Jedynie artykuły spożywcze nie podlegają temu prawu.
W regulaminach znajduje się znacznie więcej punktów. Wymieniliśmy naszym zdaniem najbardziej istotne. Należy pamiętać, że regulaminy mogą różnić się w różnych hotelach, dlatego warto każdorazowo zapoznać się z obowiązującym regulaminem.
To warto wiedzieć
Mazury są pełne niezwykłych miejsc. Sprawdźcie, gdzie warto zaplanować wypoczynek
Mazury od razu kojarzą nam się z piękną przyrodą, rozległym systemem jezior i rzek, po których można śmigać w kajakach. Za najlepszą trasę kajakową na Mazurach uchodzi piękna rzeka Krutynia. Jeśli macie ochotę na pływanie zupełnie innego rodzaju, możecie spróbować rejsu statkiem po trawie po specjalnej pochylni na Kanale Elbląskim.
Warmia i Mazury są też pełne zabytków. Zamek w Lidzbarku nazywany bywa „Wawelem Północy”, w Olsztynie możecie zwiedzieć starówkę z gotyckim ratuszem i wspaniałą bazylikę. Nie brak też ciekawych budowli z nowszych czasów. Wielkie wrażenie robi Wilczy Szaniec – jedna z kwater Adolfa Hitlera – a także pruska Twierdza Boyen w Giżycku z fortyfikacjami w kształcie gwiazdy. Miłośnicy nieco bardziej pokojowej inżynierii mogą podziwiać np. piękny wiadukt w Stańczykach, przypominający rzymski akwedukt. Czeka na was nawet polska piramida – unikalny grobowiec rodu von Fahrenheid, wznoszący się w Rapie.
Warmińko-Mazurskie to świetny region na wypoczynek z dziećmi. Szczególnie warto im pokazać Mrongoville – miasteczko westernowe koło Mrągowa, w którym można poczuć się zupełnie jak na Dzikim Zachodzie.
Zapraszamy do naszych przewodników po najciekawszych miejscach na Mazurach i po mazurskich atrakcjach dla dzieci.