MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile możesz dorobić do renty rolniczej, żeby KRUS nie obniżył lub nie zabrał świadczenia? Nowy limit od 1 czerwca 2024

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Osoby, które mają ustalone prawo do emerytury rolniczej, bez względu na wysokość osiąganego przychodu nie podlegają zawieszeniu ani zmniejszeniu świadczenia.
Osoby, które mają ustalone prawo do emerytury rolniczej, bez względu na wysokość osiąganego przychodu nie podlegają zawieszeniu ani zmniejszeniu świadczenia. pixabay.com/gosiak1980
Pobierasz rentę z KRUS? Sprawdź, jak od czerwca 2024 zmienia się limit przychodów. Może sprawić, że świadczenie będzie zmniejszone lub zawieszone. Ograniczenia nie dotyczą jednak wszystkich. Co z uczniami i studentami, którzy dostają renty rodzinne albo emerytami w pełnym wymiarze? Wyjaśniamy, kto powinien pilnować zarobków.

Spis treści

Limit dorabiania do renty i emerytury KRUS od 1 czerwca 2024

Wraz z ogłoszeniem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na temat przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za I kwartał 2024 r., zmieniły się kwoty przychodu, które mają wpływ na dorabianie do rent i emerytur. Przeciętne wynagrodzenie wyniosło 8.147 zł 38 gr, a zatem urosło w porównaniu do poprzedniego (za IV kwartał 2023 r. 7 540 zł 36 gr).

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podała nowe limity przychodu dla osób pobierających renty i wcześniejsze emerytury KRUS. Od 1 czerwca 2024 r. kwoty przychodu powodujące zmniejszenie/zawieszenie emerytury lub renty wynoszą odpowiednio:

  • 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli 5 703 zł 20 gr,
  • 130% tego wynagrodzenia, zatem 10 591 zł 60 gr.

Przeczytaj też: Jaką emeryturę rolniczą dostanę po 25 latach płacenia składek KRUS? Opłaca się przejść rok później?

„Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. prawo do emerytury lub renty ulega zawieszeniu lub świadczenia te ulegają zmniejszeniu w przypadku osiągania przychodu (np. z tytułu zatrudnienia, służby, innej pracy zarobkowej lub prowadzenia pozarolniczej działalności) przekraczającego tak zwane dopuszczalne kwoty obliczane od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS”, wyjaśnia na swojej stronie KRUS.

Kto może dorabiać do renty z KRUS bez ograniczeń?

Co ważne, bez ograniczeń mogą dorabiać emeryci, którzy osiągnęli pełny wiek emerytalny i wymagany okres składkowy, czyli mają ustalone prawo do emerytury rolniczej. Zmniejszenie lub zawieszenie dotyczy osób na wcześniejszej emeryturze

Trwa głosowanie...

Czy rolnik powinien mieć możliwość wyboru opłacania wyższej składki KRUS, żeby potem mieć wyższą emeryturę?

Co z uczniami i studentami? KRUS tłumaczy na swojej stronie: „na wysokość renty rodzinnej pobieranej przez uczniów (...) oraz studentów, do czasu ukończenia 26 lat, nie mają wpływu przychody w związku z wykonywaniem umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, stosuje się przepisy dotyczące zlecenia”.

„Ponadto na zawieszenie (zmniejszenie) renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy i renty rodzinnej nie mają wpływu dochody z działalności rolniczej, jednakże fakt niezaprzestania prowadzenia działalności rolniczej decyduje o zawieszeniu (ograniczeniu wysokości) części uzupełniającej tych świadczeń”.

Renta rolnicza - ile wynosi i kto może dostać?

Zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia dotyczy w największe mierze rencistów KRUS. Rolnik lub domownik rolnika może mieć przyznaną rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy jako rentę stałą lub okresową.

W pierwszym przypadku, jeżeli całkowita niezdolność ubezpieczonego do pracy w gospodarstwie rolnym jest trwała i nie orzeczono celowości przekwalifikowania zawodowego. W pozostałych przypadkach renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy przysługuje przez okres wskazany w decyzji Prezesa KRUS.

Rencista uprawniony do okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy nie traci prawa do tej renty, jeżeli podejmie działalność pozarolniczą podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. W zależności od uzyskanego przychodu świadczenie (dotyczy części uzupełniającej) może ulegać zmniejszeniu lub zawieszeniu na zasadach wynikających z przepisów obowiązujących w systemie powszechnym.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

Źródło: KRUS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile możesz dorobić do renty rolniczej, żeby KRUS nie obniżył lub nie zabrał świadczenia? Nowy limit od 1 czerwca 2024 - Strefa Agro

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna