Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Innowacyjne rozwiązania w gminie Sokoły. Gmina ma szanse stać się samowystarczalna energetycznie

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Paweł Pisarczyk prezes Atende Industries podczas sesji rady gminy Sokoły.
Paweł Pisarczyk prezes Atende Industries podczas sesji rady gminy Sokoły. Urząd Gminy Sokoły
Gmina Sokoły ma szansę stać się samowystarczalna energetycznie. Wszystko dzięki pomysłowi utworzenia spółdzielni energetycznej. Podczas ostatniej sesji rady gminy Sokoły mieszkańcy i radni poznali korzyści jakie może przynieść projekt. Gmina otrzyma na realizację tego celu ok. 40 mln zł.

Spółdzielnia energetyczna Sokoły

Na zaproszenie wójta gminy Sokoły, Józefa Zajkowskiego w posiedzeniu rady gminy uczestniczyli przedstawiciele firm Atende Industries oraz Prometheus Energy Wschód. Zaprezentowali oni mieszkańcom koncepcję funkcjonowania spółdzielni energetycznej. Tego rodzaju podmiot funkcjonuje już na obszarze województwa podlaskiego w Stawiskach. Celem spółdzielni jest wytwarzanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł na rzecz swoich członków oraz organizowanie między nimi dostaw i odbioru energii. Pomysłodawcą projektu jest wójt Sokół Józef Zajkowski.

Pomysłem zainteresowałem się podczas wizyty w Niemczech. Chciałbym, żeby moi mieszkańcy korzystali z odnawialnych źródeł energii i się na tym bogacili. Utworzenie spółdzielni to nie tylko ewentualne zyski dla jej członków, ale również nowe miejsca pracy w gminie. Zgoda na ustawienie wiatraka 200 m od domu jest zupełnie inna, gdy się wie, że skutki tego w efekcie przyniosą korzyść bezpośrednio mieszkańcom - podkreśla wójt Józef Zajkowski.

O możliwych rozwiązaniach opowiadał radnym oraz mieszkańcom Paweł Pisarczyk prezes Atende Industries.

Dzięki temu jej koszty dla członków spółdzielni będą niższe. Mogą oni także liczyć na przychody ze sprzedaży energii wyprodukowanej z odnawialnych źródeł. Spółdzielnia energetyczna Sokoły, która byłaby pierwszą w pełni niezależną gminą, jeżeli chodzi o energetykę, czyli nie ponosiłaby kosztów zewnętrznych energii – wyjaśnił radnym oraz mieszkańcom gminy Paweł Pisarczyk.

Paweł Pisarczyk przedstawił dwa możliwe rozwiązania. W obu przypadkach gmina opierałaby się na energii odnawialnej oraz wodorze. Gmina dzięki inwestycji mogłaby jeszcze zarabiać. Na realizację inwestycji Sokoły otrzymają około 40 mln zł.

Zobacz też:Michałki. Śmiertelny wypadek . Po zderzeniu z drzewem zginęła 25-letnia kobieta. Droga jest już przejezdna

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna