Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inżynierowie bez problemu znajdą pracę

opr. (pw)
Na początku roku dużo ofert pracy skierowanych było do kierowników budów
Na początku roku dużo ofert pracy skierowanych było do kierowników budów
Raport. Firmy z branży budowlanej chcą zatrudniać

Początek tego roku, mimo doniesień o stagnacji w sektorze budownictwa mieszkaniowego, daje nadzieję na stabilny trend wzrostowy w tym segmencie rynku pracy. Tylko w styczniu ofert z działów technologicznych (budownictwo, inżynieria, konstrukcje, geodezja) było w serwisie pracuj.pl o 63 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok temu.

W styczniu najwięcej ofert skierowanych było do kierowników robót i budów, inżynierów budów, majstrów budowy i inspektorów nadzoru. Wśród oczekiwań stawianych kandydatom na stanowisko kierownika budowy najczęściej pracodawcy wymieniają: wykształcenie wyższe o profilu budowlanym, posiadanie uprawnień budowlanych bez ograniczeń, udokumentowane doświadczenie (najlepiej kilkuletnie), znajomość przepisów prawa budowlanego, umiejętność zarządzania zespołem oraz gotowość do pracy w terenie.

W branży budownictwo i nieruchomości bardzo dużo ofert skierowanych było do handlowców (w tym doradców techniczno-handlowych i doradców ds. nieruchomości), na których popyt jest niezależnie od koniunktury na rynku. W analizowanym okresie wiele przedsiębiorstw chciało zatrudnić również pracowników fizycznych. Poszukiwani byli też tacy specjaliści jak: project menedżerowie ds. inwestycji, kierownicy kontraktu czy zarządcy.

Jak wskazuje branżowy portal wnp.pl, w tym roku nadal bardzo dynamicznie rozwijać się będzie budownictwo infrastrukturalne (głównie drogowe), co wpłynie na sytuację całego sektora. Oczywiście ma to głównie związek z realizacją inwestycji na EURO 2012, ale także programów współfinansowanych z funduszy unijnych.

Według danych MSWiA, w tym roku zrealizowanych zostanie 680 inwestycji drogowych, obejmujących blisko 2,1 tys. km dróg lokalnych (w tym ponad 860 km gminnych i ponad 1,22 tys. km powiatowych).

Eksperci przewidują ożywienie na rynku powierzchni biurowych, bo popyt na nieruchomości komercyjne jest ściśle powiązany z kondycją gospodarki. Przewiduje się też, że firmy budowlane będą mogły w końcu liczyć na zlecenia z sektora przemysłowego, który w okresie spowolnienia gospodarczego mocno ograniczył lub w ogóle zrezygnował z nowych inwestycji. Coraz lepsze wiadomości napływają też z Niemiec, które są największym odbiorcą produkowanych w Polsce towarów budowlanych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna