MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak sprawdzić, czy szef odprowadza za mnie składki

(EW)
sxc.hu
Dyżur. W redakcji gościliśmy Katarzynę Krupicką, regionalnego rzecznika prasowego ZUS województwa podlaskiego.

Pracuję w małej firmie. Obawiam się, że mój pracodawca nie odprowadza składek do ZUS. W jaki sposób mogę to sprawdzić?

- Istnieje kilka możliwości sprawdzenia, czy składki, które powinny być odprowadzane, trafiają na Pana konto. Pierwszym z nich jest osobiste zgłoszenie się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na Salę Obsługi Klienta. Po okazaniu dokumentu tożsamości pracownik sprawdzi, czy pracodawca dostarczył dokumenty zgłaszające Pana do ubezpieczenia społecznego i ubezpieczenia zdrowotnego oraz czy rozlicza należne składki w dokumentach rozliczeniowych.

Druga możliwość to przez internet przy pomocy Platformy Usług Elektronicznych. Jeśli posiada Pan założone konto na PUE, może Pan samodzielnie skontrolować pracodawcę, czy rozlicza składki regularnie i należnej wysokości.

Gdyby wystąpiła sytuacja, że dane zgłoszone do ZUS nie pokrywają się z tymi, które wynikają z zawartej umowy, należy jak najszybciej zawiadomić ZUS i przedstawić dokumenty potwierdzające zatrudnienie, rodzaj zawartej umowy, wymiar czasu pracy oraz wysokość wynagrodzenia objętego umową.

Przyznana została mi renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy z ogólnego stanu zdrowia od 1 sierpnia 2016 r. do 31 sierpnia 2020 r. 65 lat skończę w grudniu 2017r., natomiast podwyższony wiek emerytalny wymagany dla mężczyzn osiągnę w sierpniu 2020 r. Kiedy ZUS przyzna mi emeryturę z urzędu, jeżeli sam nie złożę wniosku?

- Zgodnie z treścią ustawy zmieniającej zachowuje Pan prawo do renty do 31 sierpnia 2020 r. Jeżeli w dniu ukończenia 66 lat i 8 miesięcy będzie pan pobierał rentę z tytułu niezdolności do pracy, zostanie przyznana panu z tym dniem z urzędu emerytura na podstawie art. 24a ustawy emerytalnej i prawo do renty ustanie z tą datą.

Może się zdarzyć, że renta nie będzie Panu wypłacana w dniu osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego z powodu tego, że będzie Pan osiągał przychody w wysokości przekraczającej 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia lub z innych przyczyn, np. na wniosek osoby uprawnionej lub pobierania innego świadczenia. Wówczas emerytura z urzędu zostanie przyznana od miesiąca, od którego byłaby podjęta wypłata renty.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek poinformować osoby, które 1 października 2017 r. będą miały ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy (przyznanej na okres do dnia osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego lub na okres przypadający po dniu osiągnięcia tego wieku), a które nie mają ustalonego prawa do emerytury, o tym, że zachowują one prawo do świadczenia do dnia osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego, chyba że prawo do tych świadczeń ustanie przed tym dniem.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma również obowiązek poinformować o obowiązujących od 1 października 2017 r. warunkach nabywania prawa do emerytury i możliwości zgłoszenia wniosku o emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego, wynoszącego co najmniej 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna