Jak sprawdzić, czy szef odprowadza za mnie składki

(EW)
sxc.hu
Udostępnij:
Dyżur. W redakcji gościliśmy Katarzynę Krupicką, regionalnego rzecznika prasowego ZUS województwa podlaskiego.

Pracuję w małej firmie. Obawiam się, że mój pracodawca nie odprowadza składek do ZUS. W jaki sposób mogę to sprawdzić?

- Istnieje kilka możliwości sprawdzenia, czy składki, które powinny być odprowadzane, trafiają na Pana konto. Pierwszym z nich jest osobiste zgłoszenie się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na Salę Obsługi Klienta. Po okazaniu dokumentu tożsamości pracownik sprawdzi, czy pracodawca dostarczył dokumenty zgłaszające Pana do ubezpieczenia społecznego i ubezpieczenia zdrowotnego oraz czy rozlicza należne składki w dokumentach rozliczeniowych.

Druga możliwość to przez internet przy pomocy Platformy Usług Elektronicznych. Jeśli posiada Pan założone konto na PUE, może Pan samodzielnie skontrolować pracodawcę, czy rozlicza składki regularnie i należnej wysokości.

Gdyby wystąpiła sytuacja, że dane zgłoszone do ZUS nie pokrywają się z tymi, które wynikają z zawartej umowy, należy jak najszybciej zawiadomić ZUS i przedstawić dokumenty potwierdzające zatrudnienie, rodzaj zawartej umowy, wymiar czasu pracy oraz wysokość wynagrodzenia objętego umową.

Przyznana została mi renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy z ogólnego stanu zdrowia od 1 sierpnia 2016 r. do 31 sierpnia 2020 r. 65 lat skończę w grudniu 2017r., natomiast podwyższony wiek emerytalny wymagany dla mężczyzn osiągnę w sierpniu 2020 r. Kiedy ZUS przyzna mi emeryturę z urzędu, jeżeli sam nie złożę wniosku?

- Zgodnie z treścią ustawy zmieniającej zachowuje Pan prawo do renty do 31 sierpnia 2020 r. Jeżeli w dniu ukończenia 66 lat i 8 miesięcy będzie pan pobierał rentę z tytułu niezdolności do pracy, zostanie przyznana panu z tym dniem z urzędu emerytura na podstawie art. 24a ustawy emerytalnej i prawo do renty ustanie z tą datą.

Może się zdarzyć, że renta nie będzie Panu wypłacana w dniu osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego z powodu tego, że będzie Pan osiągał przychody w wysokości przekraczającej 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia lub z innych przyczyn, np. na wniosek osoby uprawnionej lub pobierania innego świadczenia. Wówczas emerytura z urzędu zostanie przyznana od miesiąca, od którego byłaby podjęta wypłata renty.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek poinformować osoby, które 1 października 2017 r. będą miały ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy (przyznanej na okres do dnia osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego lub na okres przypadający po dniu osiągnięcia tego wieku), a które nie mają ustalonego prawa do emerytury, o tym, że zachowują one prawo do świadczenia do dnia osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego, chyba że prawo do tych świadczeń ustanie przed tym dniem.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma również obowiązek poinformować o obowiązujących od 1 października 2017 r. warunkach nabywania prawa do emerytury i możliwości zgłoszenia wniosku o emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego, wynoszącego co najmniej 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie