Jak zacząć oszczędzać? Oto kilka rad dla początkujących

Materiał informacyjny Banku Pekao S.A.
Pozwalają cieszyć się życiem, spełniać marzenia i spać spokojnie – oszczędności, bo o nich mowa zapewniają spokój i lepszy komfort życia tym, którzy je posiadają. Nigdy nie jest za późno na to, aby przyjrzeć się swoim finansom i zacząć odkładać. Eksperci z Banku Pekao S.A. przedstawiają kilka prostych wskazówek, jak oszczędzać.

Przyjrzyj się swoim wydatkom

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia oszczędzania jest świadomość ponoszonych kosztów. W tym celu warto zacząć zapisywać wszystkie wpływy i wydatki. Dobrze jest być ze sobą szczerym i nie pomijać nawet najmniejszych przyjemności, takich jak kawa na mieście lub baton na osłodę. Po kilku dniach zorientujemy się, ile faktycznie wydajemy na życie i jaką część wydatków stanowią rzeczy, z których możemy zrezygnować lub je ograniczyć. Dodatkowo zapisywanie wydatków sprawi, że zaczniemy odzyskiwać kontrolę nad domowym budżetem. Wydatki i wpływy należy mierzyć w skali miesięcznej, gdyż pozwala to zaplanować budżet w dłuższej perspektywie.

Zacznij oszczędzać na początku miesiąca

Kolejnym krokiem, po przeanalizowaniu ponoszonych kosztów, jest przelanie określonej kwoty na rachunek oszczędnościowy. Warto na początku miesiąca zaplanować wydatki na życie i bieżące sprawy, a pozostałą kwotę odłożyć. W ten sposób przyzwyczaimy się do funkcjonowania z mniejszym budżetem i są większe szanse, że w chwili słabości nie przelejemy tej kwoty z powrotem. Aby usprawnić proces, warto ustawić sobie np. zlecenie stałe, a pieniądze automatycznie, wybranego dnia zostaną przeksięgowywane na konto oszczędnościowe. Regularnie odkładana, nawet niewielka kwota po dłuższym czasie potrafi urosnąć do pokaźnej sumy. Pamiętajmy, że pieniądze, które trzymamy w domowej skarbonce „nie zarabiają dla nas” gdyż są nieoprocentowane.

Zaplanuj na co oszczędzasz

Aby zmotywować się do oszczędzania, warto wyznaczyć sobie cel. Na początek nie powinien on być zbyt wygórowany, aby nie zniechęcić. Jednocześnie powinien sprawić przyjemność. Wizyta w salonie SPA, zakup nowych słuchawek, czy rodzinny wyjazd na weekend z pewnością sprawią, że oszczędzanie przyniesie sporo radości i będzie się dobrze kojarzyć. Po realizacji mniejszego celu, przyjdzie chęć na realizację większych marzeń.

Rozpoczynając oszczędzanie warto zaplanować sobie zarówno cele krótkoterminowe (np. zakup odzieży zimowej), jak i długoterminowe (np. uzbieranie wkładu własnego na pierwsze mieszkanie). Dobrym pomysłem jest również posiadanie tzw. poduszki finansowej, która stanowi równowartość 6-12 miesięcznych wydatków. Będzie to zabezpieczenie w przypadku pojawienia się nieplanowanych kosztów.

Jak zacząć kupować mądrze?

Rozpoczynając oszczędzanie warto również zacząć planować zakupy. Zanim wybierzemy się do sklepu spożywczego dobrze jest zrobić listę najpotrzebniejszych rzeczy i ściśle się jej trzymać. Dzięki temu kupimy tylko to, czego naprawdę potrzebujemy i nie ulegniemy pokusom. Dobrym pomysłem jest wcześniejsze zaplanowanie posiłków, dzięki czemu zakupy pójdą znacznie sprawniej. Kupując odzież, kosmetyki, czy akcesoria domowe warto porównać ceny w różnych sklepach (także internetowych) i w ten sposób wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Jeśli w domu mamy rzeczy, których już nie potrzebujemy, zawsze możemy spróbować sprzedać je innym. W intrenecie jest sporo platform handlowych przeznaczonych do sprzedaży bądź wymiany nieużywanych sprzętów lub odzieży. W ten sposób rzeczy dostaną drugie życie, a zyski z ich sprzedaży zasilą nasz budżet.

Konto oszczędnościowe i lokaty w Banku Pekao S.A.

Osobom, które zaczynają swoją przygodę z oszczędzaniem Bank Pekao S.A. oferuje m.in. klasyczne rozwiązania depozytowe – należą do nich konto oszczędnościowe i lokaty terminowe. Konto oszczędnościowe jest propozycją dla każdego, bez względu na wartość posiadanych środków. Jego zaletą jest bieżący dostęp do pieniędzy. Lokaty z kolei oferują wyższe oprocentowanie niż konta oszczędnościowe, ale za cenę ograniczonego dostępu do wpłaconych pieniędzy w okresie trwania lokaty. Wypłata z lokaty powoduje utratę naliczonych odsetek.

Konto oszczędnościowe Banku Pekao oferuje nowym klientom oprocentowanie w wysokości 7% w skali roku przez okres 5-ciu miesięcy od otwarcia konta i dla wpłaconej kwoty do 100 tys. złotych. Promocja obowiązuje do 2 listopada bieżącego roku. Jednak ze względu na duże zainteresowanie tą ofertą bank już od 3 listopada uruchomi nową promocję na kontach oszczędnościowych, również atrakcyjną uwzględniając aktualnie dostępne oferty konkurencji. Szczegółowe informacje na temat promocji dostępne są tutaj: https://www.pekao.com.pl/konto-osobiste lub https://www.pekao.com.pl/klient-indywidualny/oszczedzam-i-inwestuje/programy-oszczednosciowe/konto-oszczednosciowe.html

Lokaty w Pekao klient może otworzyć na 3, 6 lub 12 – miesięcy. Im dłużej oszczędza, tym uzyskuje wyższe oprocentowanie. Lokata otwarta na okres roku w kanałach zdalnych jest oprocentowana nawet w wysokości 4% w skali roku.

Konto mieszkaniowe na zakup pierwszej nieruchomości

Dla osób, które w dalszej perspektywie planują zakup pierwszego mieszkania lub domu, z pomocą przychodzi Konto Mieszkaniowe w Banku Pekao S.A. Dzięki naliczaniu odsetek bez pobierania podatku dochodowego oraz premii mieszkaniowej zabezpieczającej oszczędności klientów przed utratą wartości w dłuższym terminie produkt z pewnością spotka się z dużym zainteresowaniem. Warunkiem niezbędnym do założenia konta jest nieukończenie przez klienta 45 lat w dniu zawarcia umowy prowadzenia rachunku oraz nieposiadanie mieszkania lub domu. Posiadacz Konta Mieszkaniowego jest zobowiązany do regularnych, comiesięcznych wpłat w przedziale od 500 zł do 2 tys. zł. Możliwy jest przy tym brak jednej wpłaty na konto w dowolnie wybranym miesiącu w ciągu roku kalendarzowego. Konto może być prowadzone maksymalnie przez 10 lat. Bank co miesiąc dopisuje do konta odsetki brutto bez naliczania i pobierania podatku dochodowego, który pomniejsza saldo odsetek na standardowych kontach oszczędnościowych czy lokatach terminowych. Z oszczędzaniem na Koncie Mieszkaniowym wiąże się dodatkowy bonus – premia mieszkaniowa, naliczana za każdy rok oszczędzania, a wypłacana z Rządowego Funduszu Mieszkaniowego. Więcej informacji na temat Konta Mieszkaniowego dostępnych jest tutaj: https://www.pekao.com.pl/klient-indywidualny/oszczedzam-i-inwestuje/konto-mieszkaniowe.html

Obserwuj i ciesz się z rosnących oszczędności

Stopniowo powiększająca się kwota oszczędności cieszy i jest doskonałą motywacją do dalszego odkładania pieniędzy. Z tego względu warto od czasu do czasu sprawdzać saldo na koncie oszczędnościowym. Oszczędzanie wiąże się z wyrzeczeniami, ale poczucie bezpieczeństwa wynikające z posiadania odłożonych pieniędzy i realizacja zamierzonych planów wynagrodzą trud związany z ich odkładaniem. Po pewnym czasie, oszczędzanie ,,wejdzie nam w krew’’ i stanie się naturalną czynnością.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak zacząć oszczędzać? Oto kilka rad dla początkujących - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna