Jakie odnawialne źródła energii mają największą przyszłość? PGE rozwija polską energetykę

Materiał informacyjny PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
Elektrownia wodna Solina
Elektrownia wodna Solina
Jeszcze w nie tak odległej przeszłości wiele osób spoglądało w stronę odnawialnych źródeł energii (OZE) z przymrużeniem oka i z pewną dozą nieufności oraz wątpliwości. Dziś już wszyscy doskonale wiemy, że to nasza przyszłość, nasza szansa na bezpieczeństwo energetyczne przyszłych pokoleń i ocalenie środowiska naturalnego, które jest wspólnym dobrem. Wie o tym także PGE Polska Grupa Energetyczna.

PGE dba o bezpieczeństwo energetyczne i środowisko

Życie bez energii elektrycznej jest oczywiście możliwe, ale obecnie trudno je sobie wyobrazić. Na szczęście nie musisz tego robić! Czy wiesz, że PGE Polska Grupa Energetyczna zarządza zarówno elektrowniami konwencjonalnymi, elektrociepłowniami jak i elektrowniami wykorzystującymi odnawialne źródła energii?

Łącznie na chwilę obecną stanowią one aż 40% krajowej produkcji. Spółka wypełnia jednocześnie zobowiązania ochrony środowiska i redukcji emisji gazów cieplarnianych zawarte w międzynarodowych umowach klimatycznych poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. Ponadto wspiera badania i rozwój nowoczesnych technologii, które pozwalają na jeszcze efektywniejszą produkcję zielonej energii.

Farmy wiatrowe w Polsce

Czy wiesz, że pierwszy wiatrak w Polsce został postawiony już w 1991 roku? Teraz, w 2023 roku, PGE dysponuje aż 350 wiatrakami rozlokowanymi na 21 farmach wiatrowych w całym kraju. Ich łączna moc to 797 MW. Wszystkie te wiatraki mogą zasilać przez cały rok ponad pół miliona gospodarstw domowych.

To jednak nie koniec, ponieważ PGE stawia na bezustanny rozwój. Do 2030 koncern będzie dysponował 1700 MW mocy w lądowych elektrowniach wiatrowych oraz 2500 MW mocy w elektrowniach morskich zlokalizowanych na Morzu Bałtyckim. To przyszłość, która jawi się w wyjątkowo zielonych barwach.

Farma Wiatrowa Wojciechowo
Farma Wiatrowa Wojciechowo

Farmy fotowoltaiczne PGE

PGE Polska Grupa Energetyczna posiada obecnie 31 farm fotowoltaicznych, których łączna moc to prawie 100 MW, co daje możliwość zasilenia około 64 000 domów przez cały rok. Wciąż realizowane są kolejne inwestycje, umożliwiające pozyskiwanie energii ze słońca, która w najbliższej przyszłości zapewni jeszcze większe bezpieczeństwo energetyczne każdego z nas.

Farma fotowoltaiczna Góra Żar
Farma fotowoltaiczna Góra Żar

Elektrownie wodne

Już starożytni wiedzieli, że woda jest źródłem życia i bezcennym zasobem naturalnym, który może służyć człowiekowi. PGE Polska Grupa Energetyczna obsługuje 29 elektrowni wodnych wytwarzających moc o łącznej wartości 96 MW. Energia z wody jest w stanie zasilić ponad 60 000 gospodarstw domowych przez rok.

Elektrownia wodna Tresna
Elektrownia wodna Tresna

Elektrownie szczytowo – pompowe

Strategicznym elementem infrastruktury i stabilizatorem systemu elektroenergetycznego są także elektrownie szczytowo – pompowe. To niezawodne magazyny ogromnych ilości energii gotowe do jej przechowywania w długim czasie. PGE zarządza obecnie 4 tego typu elektrowniami o łącznej mocy przekraczającej 1500 MW, przyczyniając się tym samym do zapewnienia bezpiecznych dostaw taniej energii do odbiorców.

Elektrownia szczytowo – pompowa Porąbka Żar
Elektrownia szczytowo – pompowa Porąbka Żar

Zbiorniki wodne, zarówno te sztuczne, jak i naturalne, stanowiące integralną część elektrowni, pełnią również funkcje rekreacyjne. Malowniczo położone, z dostępnymi ścieżkami dla spacerowiczów i rowerzystów z akwenami kąpielowymi są atrakcją turystyczną w wielu regionach kraju.

PGE przygotowuje się do budowy kolejnej tego typu inwestycji w Polsce: Elektrowni szczytowo – pompowej Młoty w gminie Bystrzyca Kłodzka. Planowane zakończenie inwestycji planowane jest na 2030 rok.

Chcesz wiedzieć, jak działa i jak wygląda wewnątrz elektrownia wiatrowa? Jak powstają farmy fotowoltaiczne i elektrownie wodne? Masz ochotę na więcej ciekawostek? Obejrzyj materiał!

Jak zmieni się branża energetyczna?

Wiele osób, mając na względzie dobro środowiska, już dziś chciałoby korzystać z energii pozyskiwanej wyłącznie ze źródeł odnawialnych. Należy jednak mieć świadomość, że odejście od tradycyjnej energetyki węglowej to proces, który musi przebiegać stopniowo, w sposób przemyślany i rozsądny.

Ważnym aspektem jest możliwość przebranżowienia się lub/i odejście na emeryturę wszystkich tych pracowników, którzy obecnie zatrudnieni są m.in. w górnictwie. Prężnie rozwijająca się branża zielonej energii już teraz zapewnia tysiące miejsc pracy, a w kolejnych latach będzie potrzebować następnych wykwalifikowanych pracowników.

Jednym z miejsc, gdzie można uzyskać niezbędne kwalifikacje, jest Centrum Rozwoju Kompetencji w Woli Grzymalinej umożliwiające kształcenie i rozwój kompetencji pracowników branży energetycznej oraz mieszkańców regionu łódzkiego.

Podsumowując, zielona zmiana zachodzi na drodze ewolucji a nie rewolucji. Z kolei PGE Polska Grupa Energetyczna każdego roku inwestuje w kolejne projekty związane z OZE, pozostawiając jednocześnie przestrzeń dla naturalnych zmian!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Jakie odnawialne źródła energii mają największą przyszłość? PGE rozwija polską energetykę - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna