MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jest przełom! Zapomnijcie o wolframie, niklu i tytanie. Nowy materiał zrewolucjonizuje przemysł

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Branża energetyczna może mówić o przełomie. Możliwość pozyskiwania dużych wolumenów energii cieplnej właśnie staje się faktem. Skorzystają też strażacy, branża kosmiczna i lotnictwo
Branża energetyczna może mówić o przełomie. Możliwość pozyskiwania dużych wolumenów energii cieplnej właśnie staje się faktem. Skorzystają też strażacy, branża kosmiczna i lotnictwo jermos/Polska Press Grupa
Naukowcy opracowali nowy materiał ogniotrwały, który zachowuje właściwości nawet w temperaturach 1000°C oraz przy mocnym promieniowaniu ultrafioletowym. Posłuży jednak nie tylko strażakom. Przemysł energetyczny już wie, jak go wykorzystać.

Spis treści

Choć nad nowymi materiałami pracuje od lat wiele zespołów badawczych, odkrycie nowego super materiału należy przypisać Koreańskiemu Instytutowi Nauki i Technologii (KIST), który jako pierwszy opublikował (w magazynie „Advance Science”) wyniki badań nad nowym tworzywem.

Nowy materiał nie pęka nawet przy temperaturze 1000°C

Koreańczycy opracował materiał odporny na temperaturę rzędu 1000°C. Co więcej, nie robi na nim wrażenia także silne promieniowanie ultrafioletowe o natężeniu 9 MW/cm2. Oznacza to, że może być stosowany w pożarnictwie, przemyśle kosmicznym, ale też w energetyce, przy budowie paneli fotowoltaicznych.

[polecamy]24833477[/polecamy]

Jak wykorzystać nowy materiał w transformacji energetycznej?

Naukowcy wykorzystali w swych badaniach właściwości promieniowania elektromagnetycznego (cieplnego) emitowanego przez materię, której temperatura jest wyższa od zera absolutnego. Zero absolutne, czyli bezwzględne to temperatura maksymalnie uporządkowanego układu, w którym ustały wszelkie drgania cząsteczek i ruchy.

Przełomowy materiał zabezpiecza przed promieniowaniem i zasysa ciepło

Promieniowanie powstaje na skutek ciepła wytwarzanego podczas ruchu ładunków w materiale i jest uwalniane w postaci promieniowania elektromagnetycznego. Badacze z Korei Południowej postanowili wykorzystać to promieniowanie jako źródło energii. W skrócie chodzi o to, by wykorzystać ciepło emitowane przez budynki przemysłowe czy elektrownie. Aby było to jednak możliwe, potrzebny jest odpowiedni materiał przewodzący, ogniotrwały i odporny na wysoką temperaturę. Dotychczas przemysł używał wolframu, niklu i azotku tytanu. W czym więc problem, by robić to dalej?

Folia wykonana z nowego materiału może wiele wytrzymać

Materiały takie jak nikiel czy wolfram, choć są dobrymi przewodnikami energii, to w wyższych temperaturach ulegają utlenianiu. Nowy materiał nie ulega wspomniane oksydacji w wysokiej temperaturze. Jak można się dowiedzieć z ogólnie dostępnych materiałów, naukowcy, aby osiągnąć odporność materiału, użyli techniki osadzania za pomocą impulsowego lasera do wytworzenia tlenku cynianu baru domieszkowanego pierwiastkiem lantan (można go znaleźć w piasku monacytowym), w cienkiej warstwie w skali nano. Okazuje się, że pozyskany materiał jest stabilny, nawet będąc w postaci cienkiej folii.

To ogromna szansa na stworzenie nowych, ogniotrwałych materiałów wykorzystywanych w ratownictwie, pożarnictwie, przemyśle wydobywczym i hutniczym. Ale to nie wszystko.

Branża energetyczna będzie miała nowy hit. Pomoże w pozyskaniu energii termoelektrycznej

Wyjątkowe właściwości nowego, koreańskiego materiału mogą być wykorzystane przez sektor energetyczny, choćby do wytwarzania energii termofotowoltaicznej, a co za tym idzie pozyskania dużych wolumenów energii termoelektrycznej. Nowy materiał pozwala przenieść promieniowanie cieplne do ogniw fotowoltaiicznych bez pośredników. Będzie można zapomnieć też o procesie utleniania i znacznych stratach energii.

od 7 lat
Wideo

Plan na budowę Tarczy Wschód – minister podał szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jest przełom! Zapomnijcie o wolframie, niklu i tytanie. Nowy materiał zrewolucjonizuje przemysł - Strefa Biznesu

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna