Juniorzy Podlasia i Puszczy rywalizowali w Ventspils

Dawid Simoniuk z Podlasia Białystok w Ventspils wygrał skok w dal - 6,28m.
Dawid Simoniuk z Podlasia Białystok w Ventspils wygrał skok w dal - 6,28m. Podlasie Białystok
Lekkoatleci z województwa podlaskiego startem na Łotwie rozpoczęli sezon halowy

Przedstawiciele Podlasia Białystok i Puszczy Hajnówka wzięli udział w zawodach halowych w Ventspils. W sumie zawodnicy tych dwóch klubów wywalczyli dziewięć medali. Najwartościowszy wynik uzyskał junior Podlasia Jakub Moskal, który skok wzwyż wygrał skacząc 212 cm. Jest to rezultat lepszy od jego rekordu halowego o sześć centymetrów, a od absolutnego rekordu życiowego o dwa. W ubiegłym sezonie Moskal także wygrał w tych zawodach poprawiając rekord życiowy aż o 8 cm (206 cm).
Wśród juniorów młodszych w tej konkurencji Dawid Augustynowicz z Podlasia z wynikiem 175 cm był trzeci.
– Sam jestem zaskoczony tak dobrym skakaniem Kuby, bo praktycznie jeszcze nie skończyliśmy okresu przygotowawczego do sezonu – mówi Robert Nazarkiewicz, trener Podlasia. – Ale jest to dobry prognostyk nie tylko przed sezonem halowym, ale także przed letnim. Jego celem są mistrzostwa Europy juniorów i minimum na tą imprezę wynosi 213 cm. Jeżeli w pierwszym starcie skoczył tak wysoko to jestem bardzo optymistycznie nastawiony.

Natomiast w skoku w dal triumfował Dawid Simoniuk (wychowanek Puszczy), również z Podlasia, którego najlepszy wynik to 6,28 m. Trzeci złoty medal dla Podlasia był udziałem Martyny Jelskiej, która wygrała w biegu na 1500 metrów (5:01,38 min.).
Dwa medale zawodnicy białostockiego klubu wywalczyli w konkurencji 600 metrów. Junior młodszy Łukasz Modzelewski uzyskał czas 1:27,84 min. i dało mu to drugie miejsce, a juniorka Anna Gryc z rezultatem 1:44,68 min. uplasowała się na trzeciej pozycji.

Natomiast bieg na 300 metrów Natalia Markowska ukończyła jako druga. Jej czas to 42,67 s.
– Patrząc na te wyniki trzeba brać pod uwagę, że bieżnia w Ventspils jest bardzo specyficzna gdyż ma tylko 150 metrów i bieganie jest trochę inne – zauważa Nazarkiewicz. – Ale w sumie bardzo lubimy startować na Łotwie i te wyniki także nas cieszą. Jesteśmy zaprzyjaźnieni z klubem z tego miasta.

Bardzo dobrze na dystansie 1500 metrów wypadli biegacze Puszczy. W kategorii juniorów Łukasz Karpiuk (4:24,71 min.), a wśród juniorów młodszych Marek Romańczuk (4:28,59 min.) zajęli drugie pozycje.

Niewiele do podium zabrakło Piotrowi Sikorskiemu z Podlasia, który na dystansie 60 metrów z wynikiem 7,48 s był piąty , a jego klubowy kolega Jakub Kaliszewski na 60 metrów przez płotki, z czasem 8,99 s, szósty.
W sumie w zawodach rywalizowało 329 młodych lekkoatletów.

Halowe mistrzostwa Polski juniorów odbędą się w dniach 11 – 13 luty w Toruniu. Natomiast seniorskie mistrzostwa kraju zostaną rozegrane tydzień później także w Toruniu.