Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już jutro rozpocznie się Wschodni Kongres Gospodarczy

Maryla Pawlak-Żalikowska
Andrzej Parafiniuk, prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego, członek Rady Programowej Kongresu i uczestnik jednego z piątkowych paneli.
Andrzej Parafiniuk, prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego, członek Rady Programowej Kongresu i uczestnik jednego z piątkowych paneli.
Będzie mowa o energetyce, sensie wykorzystania funduszy unijnych w makroregionie i kondycji Partnerstwa Wschodniego. Od rana do wieczora, jutro i pojutrze w Operze i Filharmonii Podlaskiej, będzie wrzało od dyskusji na najistotniejsze dla regionu tematy.

Prawie każde pomieszczenie tego wielkiego gmachu, włącznie z salami do prób orkiestry i chóru, wystawienniczymi, salą kameralną i główną staną się areną dysput z udziałem topowych polityków, samorządowców czy ludzi biznesu. - Wschodni Kongres Gospodarczy to dla mnie rodzaj kontynuacji konferencji Prawdziwa Europa Regionów a rozwój Polski Wschodniej, którą współorganizowała Fundacja - mówi Andrzej Parafiniuk, prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego, członek Rady Programowej Kongresu i uczestnik jednego z piątkowych paneli. - Wtedy warto było uczestniczyć i pewien jestem, że teraz to też nie będzie czas stracony.

- Kongres jest też moim zdaniem elementem realizacji strategii rozwoju województwa - dodaje prezes Parafiniuk. - Uczestnicy rozmawiać będą m.in. o energetyce, a to przecież jeden z bardzo istotnych problemów rozwoju naszego województwa. Będzie to doskonała okazja, by na miejscu uzmysłowić czołowym"graczom" w tej materii ogrom wyzwań, którym czoła musimy wspólnie stawić. Istotną częścią Kongresu będzie też tematyka współpracy z sąsiadami zza wschodniej granicy, a przecież jedno z haseł Strategii województwa to "Brama na Wschód". Kongres będzie więc wyjątkową okazją, żeby pokazać: My mamy potencjał i wiemy, jak tę bramę otworzyć. A kolejna niezwykle aktualna sprawa, jaka ma szanse być tu przedyskutowana, to nowe władze UE, nowe rozdanie środków unijnego wsparcia i nowe pomysły na rozwój wiodących branż.

Prezes PFRR szczególnie podkreśla jak ogromne możliwości promocyjne daje Kongres Białemustokowi i województwu: - Tylko od nas zależy, jak tę szansę wykorzystamy i jak ona zaprocentuje w kolejnych latach. W to, by zająć godne miejsce na mapie kraju, czy Europy, zawsze warto zainwestować!

Kongres rozpocznie się jutro. Omawiane będą na nim jeszcze takie tematy jak np.: klastry w UE i w Polsce; główne problemy i strategia polityki zdrowotnej we wschodnich województwach; nowoczesna granica - wsparcie dla wymiany handlowej ze Wschodem; energetyka w Polsce Wschodniej, czy też inwestycje i rozwój infrastruktury w nowej perspektywie finansowej UE.

Po południu rozpatrywane będą zagadnienia związane z ekspansją sieci handlowych na ścianie wschodniej i jej wpływ na sytuację producentów i dostawców, a inny zespół zajmie się polityką senioralną z uwzględnieniem aspektów demograficznych, społecznych, gospodarczych.

Dzień zakończony zostanie wręczeniem nagród: Top Inwestycje Komunalne Polski Wschodniej. Przypomnijmy, że w tej dziesiątce jest zarówno rewitalizacja Rynku Kościuszki, jak i przygotowanie terenów Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Białymstoku.
W piątek Kongres zostanie otwarty szczególnie uroczyście: z udziałem Bronisława Komorowskiego, prezydenta RP, wicepremiera Janusza Piechocińskiego i Mateusza Szczurka, ministra finansów, a moderatorem dyskusji o nowych problemach UE będzie Jerzy Buzek, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Piątkową sesję będzie można śledzić online w godz. 9-13.30 na portalu**www.wschodnikongres.eu**

Wymiana opinii i doświadczeń

Wiedzą i doświadczeniem podzielą się podczas Kongresu m.in.: Jerzy Buzek, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Iurie Bodrug, ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Republiki Mołdawii w RP, Stanisław Ciosek, przewodniczący Polsko- Rosyjskiej Izby Handlowo Przemysłowej, członek Rady Ambasadorów Europejskiej Akademii Dyplomacji, ambasador RP w Moskwie w latach 1989-1996, Jarosław Dworzański, marszałek województwa podlaskiego, Leszek Gołąbiecki, prezes Unibep SA, Robert Gwiazdowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha, Jacek Kapica, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów RP i Szef Służby Celnej, Robert Karczewski, prezes Korczowej Doliny, Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Henryk Majchrzak, prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych, Sławomir Majman, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Anatoliy Makarenko, prezes Państwowej Służby Celnej Ukrainy, Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki RP, Lutz Ribbe, prezydent Sustainable Development Observatory w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym, dyrektor ds. polityki ochrony przyrody EuroNatur, Krzysztof Sadowski, prezes ENEA Wytwarzanie, Dariusz Sapiński, prezes SM Mlekovita, Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego, Janusz Steinhoff, wicepremier, minister gospodarki w latach 1997-2001, Mateusz Szczurek, minister finansów RP, Antanas Śipavićius, dyrektor generalny Departamentu Cła Republiki Litwy Litewskiego Urzędu Celnego,Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, Iwona Wendel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju RP.

Lokalny portal przedsiębiorców
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna