Kampania „Mała książka – wielki człowiek” przywraca magię wspólnego czytania

Materiał informacyjny Instytutu Książki
W świecie, w którym ekran stał się wszechobecnym elementem codzienności, inicjatywa „Mała książka – wielki człowiek” przypomina nam o niezastąpionej wartości czytania książek dzieciom. Kampania Instytutu Książki promuje czytelnictwo wśród najmłodszych – od noworodków po uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej. Oferując bezpłatne Wyprawki Czytelnicze, podkreśla, jak ważne jest wprowadzenie książek do życia dziecka już od najwcześniejszych lat. To inwestycja w jego rozwój intelektualny, emocjonalny i społeczny.

Rozwój wyobraźni i kreatywności

Kiedy dzieci słuchają opowieści, ich mózg pracuje na wysokich obrotach, łącząc słowa z obrazami i emocjami. Dzieje się tak nawet, gdy historie są abstrakcyjne – to właśnie one mogą najwięcej zaoferować młodemu umysłowi. Podróże w niezwykłe miejsca i spotkania z fantastycznymi stworzeniami są nie tylko ekscytujące, ale również pobudzają dzieci do myślenia: „Co by było, gdyby...?”. To siła napędowa dla kreatywności. Poprzez te historie dzieci uczą się nowych sposobów widzenia rzeczywistości i radzenia sobie z wyzwaniami. W świecie, który szybko się zmienia i wymaga zdolności adaptacyjnych, kreatywne myślenie jest nieocenioną umiejętnością.

Budowanie umiejętności językowych

Książki są potężnym narzędziem wspomagającym rozwój językowy dziecka. Pozwalają na zaznajomienie się z różnorodnością słów, których może ono nie słyszeć w codziennych rozmowach. Maluchy mają szansę poznać je w kontekście, co ułatwia ich zrozumienie i zapamiętanie. Czytanie to również trening słuchania – dzieci uczą się, jak skupić uwagę na słowach i ich znaczeniu. To kluczowa umiejętność w przyswajaniu mowy, która przekłada się na lepsze zrozumienie języka.

Wzmacnianie więzi między dzieckiem a rodzicem

Czytanie książek to nie tylko edukacja i rozwój umysłowy, ale także wyjątkowa okazja do zacieśnienia więzi między dzieckiem a rodzicem. Wspólne chwile, spędzone z książką w ręku, tworzą bezpieczną przestrzeń dla obu stron, gdzie budowany jest most zaufania, zrozumienia i bliskości. Książki często poruszają tematy, które wywołują emocje. Przeżywanie ich razem, komentowanie zachowań postaci, dzielenie się własnymi refleksjami i uczuciami pozwala rodzicom i dzieciom poznać się jeszcze lepiej. Chwile spędzone przy wspólnej lekturze z czasem stają się jednymi z najpiękniejszych wspomnień rodzinnych.

Kształtowanie empatii

Książki są niezwykłymi nauczycielami, które otwierają przed dziećmi drzwi do świata innych perspektyw. Kiedy najmłodsi słuchają opowieści, identyfikują się z postaciami i ich sytuacjami, ucząc się rozumieć emocje, jakie towarzyszą różnym doświadczeniom. Wspólne czytanie daje też okazję do rozmowy o uczuciach i zachowaniach. Dzięki temu dzieci uczą się analizować i rozumieć motywacje postępowania innych. To umiejętność, którą wykorzystują w prawdziwym życiu, budując zdrowe relacje z ludźmi.
Poznaj więcej korzyści wynikających z czytania dziecku. Odwiedź stronę kampanii „Mała książka – wielki człowiek”: http://wielki-czlowiek.pl.

od 16 lat

„Mała książka – wielki człowiek”

„Mała książka – wielki człowiek” to największy w Europie i jeden z największych na świecie projektów promujących czytelnictwo wśród najmłodszych. Inicjatywa została zapoczątkowana w 2017 roku przez Instytut Książki i od tamtego czasu cieszy się ogromną popularnością.

Kampania „Mała książka – wielki człowiek” jest prezentowana na międzynarodowych targach książki, ostatnio m.in. w Hiszpanii. Wszędzie budzi ogromne zainteresowanie. Bezpłatnie rozdaliśmy 5 mln odpowiednio dobranych do wieku czytelników i wspaniale wydanych książek. Robimy to po to, aby uwrażliwiać najmłodszych na literaturę, aby dzieci były mądrzejsze i miały wybór. W tych trudnych czasach wielu zagrożeń cywilizacyjnych w obszarze kultury globalnej bronimy tego, co wartościowe – podkreśla minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Inicjatywa dedykowana jest dzieciom w trzech grupach wiekowych: noworodkom, przedszkolakom oraz uczniom rozpoczynającym edukację szkolną. Maluchy otrzymują dopasowane do ich wieku Wyprawki Czytelnicze. Do każdego zestawu dołączone są także broszury informacyjne dla rodziców.

Rodzice niemowląt odbierają Wyprawkę na jednym z oddziałów położniczych w prawie 320 szpitalach w całej Polsce. Znajduje się w niej książka „Mama, tata i ja. Hop-la-la!”, czyli zbiór wierszy cenionych autorów: Marii Konopnickiej, Wandy Chotomskiej, Joanny Papuzińskiej czy Jana Brzechwy. Ilustracje do publikacji stworzyła Elżbieta Wasiuczyńska.

Przedszkolaki mogą otrzymać książkę „Krasnal w Krzywej Czapce”, która swoją premierę miała w 2022 roku. Jej autorem jest Wojciech Widłak, a ilustracje wykonała Aleksandra Krzanowska. Wystarczy, że dziecko założy kartę biblioteczną w jednej z niemal 6 770 bibliotek publicznych, które biorą udział w akcji. Lista placówek dostępna jest na stronie internetowej. Otrzymywana wraz z Wyprawką Karta Małego Czytelnika umożliwi maluchowi zbieranie naklejek za każde przyjście do biblioteki zakończone wypożyczeniem książek. Kiedy dziecko zbierze ich dziesięć, otrzyma imienny dyplom potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania.

Pierwszoklasiści są grupą, której w tym roku poświęcono szczególną uwagę. W szkołach podstawowych w listopadzie i grudniu będzie czekać na nich nowa książka Justyny Bednarek, „Wnuczka antykwariusza”, z ilustracjami Emilii Dziubak. To opowieść, która zabiera najmłodszych w podróż do przeszłości, pokazując ważną rolę odkrywania rodzinnych korzeni. Książka znalazła się w spocie promującym kampanię.

Kampanię dofinansowano z budżetu państwa, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna