Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katastrofa ekologiczna w Odrze. Przejście fali śniętych ryb nastąpi za 2-3 dni?

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
W piątek przed południem żołnierze i strażacy rozpoczęli wyciąganie śniętych ryb.
W piątek przed południem żołnierze i strażacy rozpoczęli wyciąganie śniętych ryb. OSP Gostchorze / Team Gostchorze
- W Lubuskiem właśnie następuje apogeum truchła - mówił w piątek po południu wojewoda Władysław Dajczak. Strażacy i żołnierze w kilka godzin wyciągnęli 4,5 tony śniętych ryb.

W piątek przed południem żołnierze i strażacy rozpoczęli wyciąganie śniętych ryb.
- 120 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, 30 strażaków Państwowej Straży Pożarnej, korzystając z 17 łodzi, wyciągnęło do tej pory 4,5 tony. To jest dużo jak na tak krótki okres działania - mówił w piątek 12 sierpnia po 18.00 wojewoda lubuski Władysław Dajczak. - Ryby zostały zebrane w odpowiednie worki foliowane i w tej chwili firma, z którą podpisaliśmy umowę, będzie to truchło zabierała i utylizowała. Jutro będziemy te działania kontynuowali. Praca służb będzie trwała ciągle przez cały weekend - dodawał wojewoda..

To, co dzieje się w Odrze, nazywane jest katastrofą ekologiczną. Od końca lipca w rzece zdycha część żyjących w niej ryb. Co jest tego powodem?
- Informacje wszystkich inspektorów ochrony środowiska z przyodrzańskich województw potwierdzają zwiększoną wielkość tlenu w wodzie. W Śląskiem był moment wzrostu nawet o 200 proc. W naszym województwie to wzrost o 140-160 proc. Badania, które przeprowadziliśmy nie potwierdzają toksykologicznego zatrucia - mówił wojewoda.

- Badania z dzisiaj z godz. 11.00 nie potwierdziły większego stężenia rtęci. Ciągle słyszymy te podawane w niewiadomo jakim celu informacje - przekazywane przez urząd marszałkowski naszego województwa - o wzmożonym wzroście wskaźnika rtęci. To nieprawda. Informacje płynące z Niemiec są niedookreślone, nieścisłe. Słyszymy, że są śladowe ilości rtęci, ale nie wiadomo, ile. Myślę, że dobrze byłoby, gdybyśmy działali wspólnie i włączyli się w te działania - dodawał W. Dajczak.

Zdaniem służb wojewody przez nasz region przechodzi właśnie fala śniętych ryb.
- W Lubuskiem właśnie następuje apogeum truchła. Pocieszające jest to, że wojewodowie z południowych województw twierdzą, że tam są śladowe ilości. Jak powiedzieli wojewodowie śląski i opolski, dziś w ich działaniach, które prowadzili na Odrze, było bardzo niewiele śniętych ryb. W województwie opolskim było to kilkanaście-kilkadziesiąt, w śląskim prawie wcale. To zapowiada przejście fali śniętych ryb. Liczymy, że w naszym regionie w ciągu 2-3 dni wielkość truchła obniży się do takich wartości - mówił wojewoda.

W Lubuskiem w gminach, przez które przepływa Odra jest 15 ujęć wody i 40 ponad studni. - We wszystkich tych studniach zostały pobrane próbki wody do zbadania. Jak mówił wojewódzki inspektor ochrony środowiska, uwarunkowania geologiczne dają duże prawdopodobieństwo, że przesiąków nie będzie, ale chcemy to potwierdzić, żeby mieszkańcy byli tego pewni - mówił wojewoda. Dodawał, że próbki wody oraz próbki śniętych ryb będą pobierane codziennie.

Wojewoda poinformował też o zakończeniu budowy zapory, która ma pomów w wydobywaniu ryb. Powstała ona tuż przed ujściem Warty do Odry w Kostrznie. Jej budowa została zakończona w piątek o 16.00.

Czytaj również:
Skażona Odra. Wojewoda o rtęci w Odrze. Zielonogórski PZW wystosował ostrzeżenie. 150 żołnierzy do pomocy w Lubuskiem

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Katastrofa ekologiczna w Odrze. Przejście fali śniętych ryb nastąpi za 2-3 dni? - Gazeta Lubuska

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna