Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedyś potężne gospodarstwa, które pozostały tylko wspomnieniem. Zobacz, jak wyglądało życie w PGR-ach na archiwalnych zdjęciach

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Archiwalne zdjęcia przestawiające życie w Państwowych Gospodarstwach Rolnych.
Archiwalne zdjęcia przestawiające życie w Państwowych Gospodarstwach Rolnych. Narodowe Archiwum Cyfrowe
W 1990 roku Państwowe Gospodarstwa Rolne zatrudniały 395 tys. osób. Przedsiębiorstwa pochłaniały 50% środków, które były przeznaczone na inwestycje w rolnictwie. Obecnie PGR-y są tylko wspomnieniem. Pozostały po nich niszczejące zabudowania gospodarskie. Zobacz archiwalne zdjęcia pochodzące ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

PGR, czyli przedsiębiorstwa, które organizowały całe życie

PGR były czymś więcej niż wyłącznie przedsiębiorstwami rolnymi. Prowadziły szkoły, przedszkola, odpowiadały za zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych pracowników oraz organizowały życie pracowników przedsiębiorstwa. Po transformacji ustrojowej pracownikom PGR-ów ciężko było przystosować się do nowej rzeczywistości.

Archiwalne zdjęcia przestawiające życie w Państwowych Gospodarstwach Rolnych.
Archiwalne zdjęcia przestawiające życie w Państwowych Gospodarstwach Rolnych. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Krótka historia Państwowych Gospodarstw Rolnych

PGR-y powołano do życia w 1949 roku. Podstawowym celem państwowych gospodarstw rolnych miała być intensyfikacja produkcji rolnej, głównie na potrzeby miast. PGR-y powstawały głównie na ziemiach odzyskanych w zachodniej i północnej części kraju. W 1950 r. PGR gospodarowały na ok. 2,2 mln ha, a w 1969 r. zajmowały prawie 2,7 mln ha. W 1969 r. istniało 6110 państwowych gospodarstw rolnych, zgrupowanych w 3775 przedsiębiorstwach. Przeciętna wielkość gospodarstwa w tym czasie wynosiła 459 ha użytków rolnych.

Jeden z największych PGR-ów w woj. podlaskim, czyli PGR Wizna

Jednym z bardziej okazałych PGR-ów w woj. podlaskim był PGR Wizna. Kombinat był cudem rolniczej techniki. W jego skład wchodziło 37 kombajnów do koszenia trawy, 150 ciągników różnych typów i marek, specjalnie utworzona osada pracownicza. Zaplecze gospodarcze i centrum kulturalne, czyli Grądy Woniecko. W PGR Wizna hodowano tysiące sztuk bydła. Obecnie budynki po dawnym przedsiębiorstwie rolnym niszczeją.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna