Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobieta spod Sokółki straciła 600 złotych przez oszusta podszywającego się pod jej koleżankę

OPRAC.:
Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Aby nie paść ofiarą oszustów policja radzi weryfikować tożsamość osób, które wysyłają do nas wiadomości z prośbą o pożyczkę. Najpierw skontaktujmy się z nimi telefonicznie i upewnijmy się, czy faktycznie to oni potrzebują tego rodzaju pomocy. Nie kierujmy się pośpiechem, lecz zdrowym rozsądkiem.
Aby nie paść ofiarą oszustów policja radzi weryfikować tożsamość osób, które wysyłają do nas wiadomości z prośbą o pożyczkę. Najpierw skontaktujmy się z nimi telefonicznie i upewnijmy się, czy faktycznie to oni potrzebują tego rodzaju pomocy. Nie kierujmy się pośpiechem, lecz zdrowym rozsądkiem. pixabay.com
Cyberprzestępcy, aby wyłudzić pieniądze, często wykorzystują popularne portale społecznościowe oraz komunikatory. Jedną z metod stosowaną przez przestępców jest próba uzyskania kodu BLIK. Tym razem, ofiarą oszusta padła mieszkanka powiatu sokólskiego, która straciła 600 złotych.

W poniedziałek do sokólskich policjantów zgłosiła się 34-letnia mieszkanka powiatu. Kobieta poinformowała policjantów, że została oszukana przez osobę, która podszyła się pod jej znajomą. Jak ustalili mundurowi, ktoś włamał się na konto społecznościowe 34-latki. Następnie podając się za jej znajomą, poprosił za pośrednictwem komunikatora o zapłatę za przesyłkę. Ponieważ kobieta była przekonana, że koresponduje ze znajomą wygenerowała kod BLIK i w ten sposób straciła 600 złotych.

Czytaj też: Dzwonią z numerów policji i infolinii banków. Podszywają się pod krewnych. Mieszkańcy woj. podlaskiego tracą majątki przez oszustów

- Często stosowaną przez oszustów metodą jest podszywanie się pod znajomych na portalach społecznościowych i zwracanie się z prośbą o pilną pożyczkę. Przestępcy proponują łatwy sposób przelania gotówki poprzez wygenerowanie numeru kodu BLIK w systemie płatności elektronicznej. Przekazany kod wystarczy, by sprawca mógł natychmiast wypłacić pieniądze - ostrzega sierżant Ewelina Wiśniewska z Komendy Powiatowej Policji w Sokółce. - Bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść pozorom.

Aby nie paść ofiarą oszustów policja radzi weryfikować tożsamość osób, które wysyłają do nas wiadomości z prośbą o pożyczkę. Najpierw skontaktujmy się z nimi telefonicznie i upewnijmy się, czy faktycznie to oni potrzebują tego rodzaju pomocy. Nie kierujmy się pośpiechem, lecz zdrowym rozsądkiem.

Zobacz także: Mieszkanka Bielska Podlaskiego przez okno wyrzuciła 150 tys. złotych. Myślała, że to policja, a to byli oszuści

Uważajmy również na linki zamieszczane w komentarzach na portalach społecznościowych. Rzekomo mają one przekierować nas do ciekawych artykułów, do których dostęp uzyskamy po podaniu swoich danych logowania się do portali społecznościowych.

W ostatnim czasie wielu mieszkańców województwa podlaskiego mogło udostępnić te dane, by obejrzeć zapis monitoringu, na którym miał być widoczny sprawca przestępstwa. Była to próba wyłudzenia danych, które mogą wykorzystać oszuści. Jeśli udostępniliśmy swoje dane jak najszybciej należy zmienić hasło.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna