Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolor, smak, zdrowie

Wojciech Nowicki
Zdrowie : Kranówkę można pić bez obaw - spełnia wszelkie kryteria wody pitnej. Czasem jednak narzekamy na jej smak czy zapach

Zanieczyszczenia zawarte w wodzie wytwarza nasza cywilizacja. Mogą też znaleźć się w niej w wyniku przepływu przez rury wodociągowe.

Filtrowanie wody kranowej rozwiązuje większość problemów, jakie z nią mamy. Zmiękcza ją i sprowadza do poziomu odpowiedniego do przygotowania napojów i posiłków. Także poprawia jej smak, zapach i kolor oraz redukuje ilość zawartych w niej związków. Ołów, miedź, żelazo, chlor mogą bowiem - w dużych stężeniach - mieć negatywny wpływ na zdrowie.

Jaki wybrać filtr?

Przy wyborze urządzenia należy przede wszystkim uwzględnić, czy będziemy filtrować za jego pomocą wodę wodociągową, czy wodę czerpaną z własnego ujęcia. W tym drugim przypadku, zanim wybierzemy filtr, warto oddać wodę do specjalistycznego badania. Smak i zapach, który nam nie odpowiada, to jedynie sygnał do dalszego działania.

Najlepiej więc skontaktować się z firmą, która specjalizuje się w doborze systemów filtrujących. Przeprowadzi ona odpowiednie badania wody i dobierze filtr, który będzie kompleksowo uzdatniał wodę w naszym domu.

- Pod uwagę należy wziąć również to, czy chcemy uzdatniać wodę w całym domu, czy chcemy wyłącznie poprawić jakość wody pitnej - mówi Sławomir Łęcki z firmy Filtry Woda. - Jeśli chodzi o wodę przeznaczoną do konsumpcji wystarczy, że będziemy stosować dzbankowe filtry do wody i nalewać do nich wodę prosto z kranu.

Oprócz tego mamy jeszcze filtry tzw. narurowe, które montuje się w szafce pod zlewem oraz filtry działające na zasadzie odwróconej osmozy. Ich skuteczność, zdaniem specjalistów, jest porównywalna.
- Są jednak, w porównaniu do dzbankowych filtrów, droższe przy zakupie i w trakcie eksploatacji - dodaje Łęcki. - Ich montaż wymaga konsultacji ze specjalistą, odpowiedniej powierzchni i serwisu eksploatacyjnego.

Jak działa filtr dzbankowy?

Dzbanek z filtrem składa się z systemu filtrującego oraz wymiennych wkładów filtrujących, które są jego sercem.

Głównymi składnikami filtrującymi wkładu są: węgiel aktywowany i wymiennik jonowy. Dodatkowym elementem są siateczki filtrujące, które odpowiadają za filtrację mechaniczną (wyłapują m.in. drobinki mieszanki filtrującej). Składniki wkładu filtrującego mogą być także powleczone jonami srebra. Dzięki temu filtrowana woda jest do 48 godzin zabezpieczona przed rozwojem bakterii.
W czasie intensywnej filtracji wstępnej woda przepływa przez drobne oczka siatki filtrującej, zatrzymując zanieczyszczenia (np. piasku lub drobinek rdzy).

Następny etap, czyli filtracja za pomocą wymiennika jonowego, umożliwia zmniejszenie ilości związków wapnia i magnezu oraz ołowiu. Na tym etapie zmniejsza się twardość wody.

Trzeci etap to filtracja za pomocą węgla aktywnego, która przede wszystkim zmniejsza ilość chloru.
Przeciętny czas filtrowania jednego litra wody wynosi ok. 90 sekund. Może się zwiększyć w miarę zużywania się wkładu. Dlatego trzeba pamiętać o jego wymianie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna