Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kompleksowa przebudowa dworca PKP w Czyżewie. Odnowiony budynek już służy podróżnym

Robert Borowy
Robert Borowy
Dworzec PKP w Czyżewie doczekał sie kompleksowej przebudowy. Zobacz zdjęcia.
Dworzec PKP w Czyżewie doczekał sie kompleksowej przebudowy. Zobacz zdjęcia. PKP S.A
Polskie Koleje Państwowe S.A. udostępniły podróżnym zmodernizowany dworzec kolejowy w Czyżewie (powiat wysokomazowiecki, woj. podlaskie). Obiekt przeszedł kompleksową przebudowę, dzięki której stał się komfortową i nowocześnie urządzoną przestrzenią obsługi podróżnych.

Kompleksowa przebudowa dworca Czyżew to inwestycja zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dworzec kolejowy w stylu neoklasycystycznym zbudowany został w latach 1859-1862 wraz z powstaniem Kolei Warszawsko-Petersburskiej. Wpisany jest do rejestru zabytków.

Kompleksowa przebudowa dworca PKP w Czyżewie

Przebudowa budynku dworca w Czyżewie wraz ze zmianą zagospodarowania terenu miała na celu poprawę jakości obsługi pasażerów i przystosowywanie obiektu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dzięki wprowadzonym zmianom poprawił się stan techniczny i estetyczny dworca, usprawniony został także ruch podróżnych przez budynek oraz w jego bezpośrednim otoczeniu.

W ramach inwestycji renowację przeszła elewacja budynku, wymienione zostały także okna oraz drzwi główne z zachowaniem wymagań konserwatora zabytków. W przestrzeni dworca znalazł się hol pełniący funkcję poczekalni, która została wyposażona w ławki, klimatyzację, wyświetlacze systemu informacji pasażerskiej oraz dodatkowo zaaranżowano przestrzeń do zainstalowania biletomatu i automatu do sprzedaży napojów i przekąsek. Obok poczekalni znajdują się dwie ogólnodostępne toalety przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością, a także lokale przeznaczone pod najem oraz pomieszczenia techniczne, gospodarcze i socjalne.

Dworzec PKP w Czyżewie doczekał sie kompleksowej przebudowy. Zobacz zdjęcia.
Dworzec PKP w Czyżewie doczekał sie kompleksowej przebudowy. Zobacz zdjęcia. PKP S.A

Dworzec PKP w Czyżewie przyjazny dla osób niepełnosprawnych

Dzięki inwestycji dworzec stał się przyjazny osobom o ograniczonej sprawności ruchowej. Zlikwidowano bariery architektoniczne, wybudowana została rampa dla osób na wózkach inwalidzkich, a także wprowadzono szereg usprawnień, w tym ścieżki prowadzące, plany dotykowe dworca, oznaczenia w alfabecie Braille’a.

Przebudowa dworca w Czyżewie została zrealizowana w ramach projektu Programu Infrastruktura i Środowisko, który wspiera modernizację dworców na odcinku Warszawa Wschodnia – Białystok – Kuźnica Białostocka w wysokości ponad 40 mln zł z Funduszy Europejskich. Bardzo się cieszę, że dzięki temu projektowi dworzec stał się nowoczesną przestrzenią z ułatwieniami także dla osób ze szczególnymi potrzebami – mówi minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

CZYTAJ TEŻ:
Rail Baltica w Łapach. Powstanie nowy budynek dworca, dwa mosty nad Narwią i podziemne przejścia dla pasażerów. Sprawdź postęp prac

Od teraz dworzec PKP w Czyżewie jest również bardziej ekologiczny

Dzięki przebudowie budynek dworca w Czyżewie jest również bardziej ekologiczny. Pracę urządzeń i instalacji w obiekcie nadzoruje system inteligentnego zarządzania budynkiem (Building Management System), który odpowiada m.in. za optymalizację zużycia wody, energii elektrycznej i cieplnej. Dla zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa dworzec wyposażono w nowoczesne systemy monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu.

Zmieniło się także otoczenie dworca. Nowym elementem zagospodarowania terenu wokół dworca jest wiata śmietnikowa i trzy dodatkowe miejsca parkingowe (dla osób z niepełnosprawnościami, dużej rodziny i do ładowania samochodów elektrycznych). Znalazły się tam również ławki, siedziska i kosze na śmieci. Zagospodarowano także zieleń.

Całkowity koszt inwestycji to ponad 6,9 mln zł brutto.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna