Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koncert muzyki klezmerskiej pt. "Nie ma już tych miasteczek, przeminęły cieniem" przyciągnął tłumy. [ZDJĘCIA]

Kamil Rykaczewski
Kamil Rykaczewski
W Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży odbył się koncert muzyki klezmerskiej pt. "Nie ma już tych miasteczek, przeminęły cieniem". Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców, którzy licznie zapełnili trybuny sali koncertowej. Pomysłodawcą, scenarzystą i reżyserem muzycznego wydarzenia był Dariusz Wójcik, dyrektor Teatru Otwartego w Gdańsku.

Uroczystości upamiętniające 80. rocznicę likwidacji getta łomżyńskiego rozpoczęły się o godzinie 17:00 prelekcją historyczną. Wykład z prezentacją multimedialną dotyczył losów ludności żydowskiej z regionu łomżyńskiego. Prelegenci - dr Małgorzata Krystyna Mackiewicz z Uniwersytetu w Białymstoku i dr Mirosław Reczko z Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów - przenalizowali również elementy wspólnego dziedzictwa społeczności łomżyńskiej.

Był to bardzo ciekawy wykład. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy. Nigdy bym nie przypuszczała, że tak wyglądał proces nadawania nazwisk przechrzczonym Żydom. Nie żałujemy z mężem, że tutaj przyszliśmy. Oby koncert był tak samo udany - przyznała jedna z uczestniczek sobotniego wydarzenia.

Ruszyły prace budowlane krytej pływalni w Zambrowie o wartości przekraczającej 15 milionów złotych [ZDJĘCIA]

Następnie odbył się koncert muzyki klezmerskiej. Na deskach łomżyńskiej filharmonii wystąpiła orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego pod batutą Maestro Maurizio Colasanti'ego. Głównym wykonawcą koncertu był śpiewak Dariusz Wójcik vel Davidek, zaliczany do grona najlepszych wykonawców muzyki żydowskiej w Polsce.

Podczas koncertu „Nie ma już tych miasteczek, przeminęły cieniem” Dariusz Wójcik zaprezentował szereg pieśni żydowskich w języku yiddish, hebrajskim i polskim.

Muzyka klezmerska historycznie związana była z liturgią świątynną podczas żydowskich obrzędów liturgicznych. Z czasem przeistoczyła się w muzykę rozrywkową, a ta była wykorzystywana podczas żydowskich ślubów i innych uroczystości. Swoją popularność zyskała w XVIII wieku, kiedy pojawili się żydowscy wędrowcy, muzykanci - stwierdził dr Jacek Szymański, prowadzący sobotni koncert.

Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców, którzy licznie stawali się w Filharmonii Kameralnej, zapełniając trybuny sali koncertowej do takiego stopnia, że niektórzy musieli usiąść na schodach. Sobotni koncert zachwycił publiczność, która salwą braw, trwającą niemal 10 minut, "wymusiła" trzykrotny bis.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli m.in. Wiceprezes Rady Ministrów i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki, Biskup Łomżyński ks. dr Janusz Stepnowski, Prezydenta Łomży Mariusz Chrzanowski.

Wysokie Mazowieckie. Blisko 5-kilometorwy odcinek DK 66 oddany do użytku. Przy okazji uroczystości poświęcono krzyż choleryczny [ZDJĘCIA]

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna