W ramach prac modernizacyjnych wykonano m.in. nową nawierzchnię bitumiczną, przebudowano istniejące skrzyżowania z drogami poprzecznymi oraz wybudowano most nad rzeką Brok. Powstały również trzy nowe ronda, z których dwa zyskały już oficjalne nazwy. Pierwsze z nich, położone w okolicy ulic 1 Maja, Zambrowskiej oraz Kościelnej, nosi imię Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Drugie, zlokalizowane w rejonie ulic 1 Maja i Długiej, otrzymało nazwę Pawła Tadeusza Alfreda Sulatyckiego.
Od 50 lat zabiegaliśmy o remont tej przelotowej drogi. Została zmodernizowana do granic miasta od strony Zambrowa i od granic miasta w kierunku Bielska Podlaskiego, a my z potrzebami miasta i mieszkańców odbijaliśmy się jak od muru w okresie wszystkich poprzednich rządów, gdy tłumaczono nam, że nie ma pieniędzy. Wreszcie, gdy powstał rząd PiS, wszystko zaczęło się zmieniać - przyznał burmistrz miasta Jarosław Siekierko.
I dodaje:
Wykorzystaliśmy zapisy nowej ustawy i jako pierwsi w Polsce zaproponowaliśmy, że sfinansujemy przygotowanie dokumentacji. Było jeszcze wiele, podróży, spotkań, rozmów, ale udało się doprowadzić do porozumienia czterech głównych inwestorów.
Renowacja, otwartego w piątek odcinka drogi, trwała 22 miesiące. Nowa trasa pozytywnie wpłynie na komfort życia i bezpieczeństwo, zarówno mieszkańców, jak i uczestników ruchu drogowego.
Droga krajowa o wysokiej jakości i standardach bezpieczeństwa, wytęskniona przez mieszkańców, jest tu bardzo potrzebna. Konieczna też dla powiązania z siecią dróg krajowych, powiatowych i gminnych, aby ruch stał się bardziej płynny. Była oczekiwana od wielu lat także ze względu na gospodarczą "wizytówkę" miasta i całego naszego województwa - stwierdził Marek Olbryś, wicemarszałek województwa podlaskiego.
Renowacja drogi krajowej numer 66 na odcinku Wysokie Mazowieckie o długości 5 kilometrów kosztowała blisko 50 milionów złotych. Miasto wzięło na siebie znaczną część finansowania. Wysokomazowiecki magistrat dofinansował bowiem inwestycję kwotą przekraczającą 10 milionów złotych.
Ponad milion złotych dołożył urząd marszałkowski, a 2,5 mln złotych wyłożyła Polska Grupa Energetyczna. Resztę kwoty stanowią fundusze rządowe, którymi dysponowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku.
Przy okazji uroczystości biskup Janusz Stepnowski poświęcił krzyż choleryczny, ufundowany przez mieszkańców miasta w 1886 roku. Miał on chronić miasto przed zarazami. W tym roku został odrestaurowany i postawiony przy nowym rondzie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Uroczystości poprzedziła masz święta w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Wysokiem Mazowieckiem celebrowana przez księdza biskupa Janusza Stepnowskiego.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Apple AirPods 2 biały (MV7N2ZM/A)
Nowe AirPods to słuchawki bezprzewodowe wymyślone …
kup teraz

Beyerdynamic DT 900 Pro X Czarny
Beyerdynamic DT 900 PRO X Słuchawki studyjne do od…
kup teraz

Pioneer HDJ-X5-K czarny
Pioneer DJ stworzył nową linię DJskich słuchawek, …
kup teraz

Beyerdynamic DT770M 80Ohm
BEYERDYNAMIC DT770M Profesjonalne DT770M to słucha…
Pirat drogowy w Lublinie