MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja "Bezpieczne wakacje 2024". Podlaskie służby meldują pełną gotowość, by zapewnić bezpieczny wypoczynek uczniów

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Konferencja ph. "Bezpieczne wakacje 2024" odbyła się w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku tuż po posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Wzięli w niej udział wojewoda podlaski oraz przedstawiciele instytucji i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, w tym kuratorium oświaty, sanepidu, Państwowej Straży Pożarnej, policji i inspekcji drogowej
Konferencja ph. "Bezpieczne wakacje 2024" odbyła się w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku tuż po posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Wzięli w niej udział wojewoda podlaski oraz przedstawiciele instytucji i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, w tym kuratorium oświaty, sanepidu, Państwowej Straży Pożarnej, policji i inspekcji drogowej PUW
Będą kontrole autokarów wycieczkowych, miejsc wypoczynku, kąpielisk i punktów gastronomicznych. Podlaskie służby i instytucje meldują gotowość do czuwania nad bezpieczeństwem uczniów w czasie tegorocznych wakacji. Do dzieci i ich rodziców apelują o rozwagę.

Konferencja służb po posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

To było tematem środowego (19.06) briefingu prasowego w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku. Jak co roku w tym okresie przedstawiciele służb opowiadają o planowanych działaniach kontrolnych, ale też uczulają samych mieszkańców na zagrożenia, jakie mogą się pojawić w okresie wakacji.

Czytaj też:

Te najbliższe, już 21 czerwca, rozpocznie ponad 152 tys. uczniów z woj. podlaskiego.

- To jest ten radosny i wspaniały czas, który powinien przebiegać z punktu widzenia dzieci i młodzieży w sposób beztroski. Jako wojewodzie zależy mi, aby wszystkie służby odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa działały w sposób absolutnie zorganizowany, odpowiedzialny i skoordynowany - mówił wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Obecna na briefingu podlaska kurator oświaty uczulała rodziców i opiekunów na bezpieczeństwo dzieci w internecie. Zachęcała też do sprawdzania wiarygodności organizatora i legalności danego wypoczynku (obozu, kolonii) w internetowej bazie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

- To szalenie istotne. Jako kuratorium w planach mamy skontrolowanie około 20 procent wypoczynków. Jako pierwsze sprawdzimy te nowo zgłoszone oraz takie, w których w latach ubiegłych dochodziło do nieprawidłowości - mówiła Agnieszka Krokos-Janczyło, podlaska kurator oświaty.

Kąpieliska w Podlaskiem. Gdzie i do kiedy można popływać

O kontrolach w takich obiektach, ale też zakładach żywienia obsługujących kolonie letnie i w miejscowościach turystycznych (pod kątem warunków sanitarno-epidemiologicznych) opowiadała Maria Siewko, Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Zobacz także:

Do zadań sanepidu należy również kontrola jakości wody w kąpieliskach. W podlaskiej bazie jest ich 17, ale na razie tylko dwa są czynne (zalew dojlidzki w Białymstoku oraz kąpielisko miejskie w Sokółce; woda zdatna jest do kąpieli). Kolejne będą otwierane sukcesywnie. Sezon potrwa do 30 września.

Zastępca Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, st. bryg. Grzegorz Lisowski, zachęcał do udziału w działaniach edukacyjnych.

- Na terenie województwa podlaskiego Państwowa Straż Pożarna dysponuje 11 salami „Ognik”, w których prowadzone są spotkania dla dzieci i młodzieży na temat bezpieczeństwa nad wodą i w lesie. Zapraszam wszystkich organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży do kontaktu i umówienia wizyty - zachęcał.

Policja i inspekcja transporty drogowego prowadzi bezpłatne kontrole autokarów i kierowców

Z kolei policja oraz inspekcja transportu drogowego przypominała o możliwości zgłoszenia do kontroli autokarów, które dowożą dzieci na kolonie.

- Przy każdej takiej kontroli inspektorzy sprawdzają stan techniczny pojazdu oraz czy kierowca jest trzeźwy i wypoczęty - wymieniał Tomasz Wyszkowski, Podlaski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego. - ITD posiada bardzo nowoczesny sprzęt kontrolny, między innymi mobilną jednostkę diagnostyczną.

Warto przeczytać:Pijany kierowca autokaru, zmiennik też. Mieli wieźć dzieci od Zakopanego

Kontrolę warto zgłosić kilka dni wcześniej.

- Przyjedziemy, to nic nie kosztuje, a bezpieczeństwo najmłodszych jest najważniejsze – dodał insp. Krzysztof Woźniewski, I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku.

Zwrócił uwagę, że lato to też prace rolne. Apelował, by rodzice nie zapominali w tym okresie o bezpieczeństwie swoich dzieci i nie zostawiali ich bez nadzoru.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Konferencja "Bezpieczne wakacje 2024". Podlaskie służby meldują pełną gotowość, by zapewnić bezpieczny wypoczynek uczniów - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna