MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poseł PiS interpeluje ws. decyzji wojewody podlaskiego, który uchylił uchwały dotyczące dwóch referendów lokalnych

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Konferencja posła Dariusza Piontkowskiego przez budynkiem Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku (18.06)
Konferencja posła Dariusza Piontkowskiego przez budynkiem Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku (18.06) Izabela Krzewska/ Polska Press
Chodzi o uchwałę powiatu hajnowskiego o sposobie zarządzania Puszczą Białowieską oraz Rady Miejskiej w Supraślu ws. ewentualnego podziału gminy. Obie uchylił wojewoda podlaski. Powodem mają być uchybienia formalno-prawne. Do decyzji wojewody Jacka Brzozowskiego krytycznie odniósł się we wtorek (18.06) podlaski poseł PiS Dariusz Piontkowski. Złożył w tej sprawie interpelację do szefa MSWiA.

Wojewoda uchylił uchwały ws. referendów lokalnych. Poseł PiS chce wyjaśnień

Plebiscyty miały się odbyć w czerwcu. Jak podkreślał Dariusz Piontkowski na konferencji prasowej przez Podlaskim Urzędem Wojewódzkim, przeprowadzenie referendów to była inicjatywa obywatelska. Grupa mieszkańców zebrała odpowiednią liczbę podpisów pod wnioskiem, a wojewoda - zamiast wsłuchiwać się w głosy obywateli - blokuje ich inicjatywę.

Czytaj też:

- Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca - mówił parlamentarzysta we wtorek (18.06) dziennikarzom. - Warto, aby rządzący pytali Polaków o zdanie przy podejmowaniu ważnych dla nich decyzji. Przecież trudno znaleźć ważniejsze sprawy niż przyszłości gminy, a - w przypadków mieszkańców powiatu hajnowskiego - czy mogą korzystać z Puszczy Białowieskiej i na jakich zasadach.

Skierował interpelację do ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka. Chce się dowiedzieć m.in. czy "uniemożliwienie oddania głosu obywatelom" to standard, czy jedynie polityka wojewody podlaskiego. Postuluje, by minister przyjrzał się decyzji namiestnika rządu w Podlaskiem w sprawie inicjatyw referendalnych i podjął kroki, które "ułatwią obywatelom skorzystanie z ich konstytucyjnych praw".

Wojewoda podlaski tłumaczy decyzję ws. referendów lokalnych. Nie badał zasadności

Na konferencji poseł Piontkowski sugerował, że wojewoda mając wątpliwości (co do np. treści pytań referendalnych) mógł skonsultować je z inicjatorami referendum i dać im możliwość modyfikacji. A nie uchylać całą uchwałę. Polityk PiS uważa, że wywodzący się z Platformy Obywatelskiej wojewoda kieruje się interesem politycznym. Jego partia i koalicjanci mają bowiem inne zdanie niż mieszkańcy jednostek terytorialnych, które wnoszą o referendum.

Zobacz także:

Poproszony o komentarz wojewoda Jacek Brzozowski tłumaczy, że kontrola w ramach postępowania nadzorczego wykazała uchybienia formalno-prawne. Chodziło zarówno o treść pytań referendalnych (pojawił się zarzut zbytniej ogólności), ale także - w przypadku ewentualnego podziału gminy Supraśl - wątpliwości co do ram prawnych związanych z przygotowaniem całego referendum oraz fakt, że osoby, które były inicjatorami referendum, były na liście osób, które zbierały podpisy.

Dlatego obie uchwały zostały uchylone.

- Rolą wojewody - jako organu - było sprawdzenie uchwał pod kątem formalno-prawnym, a nie samej zasadności przeprowadzenia jednego i drugiego referendum - podkreśla wojewoda Brzozowski.

Dodał, że rozstrzygnięcie, może być zaskarżone do sądu. Na razie żadne takie odwołanie nie zostało złożone.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Poseł PiS interpeluje ws. decyzji wojewody podlaskiego, który uchylił uchwały dotyczące dwóch referendów lokalnych - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna