Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec remontu stopnia wodnego w Karwiku w powiecie piskim

opr. ma
Śluza i jaz w Karwiku zlokalizowane są na żeglownym Kanale Jeglińskim, na szlaku głównym Pisz – Wegorzewo, ok. 600 m przed wylotem tego kanału na jezioro Seksty. Wybudowane w połowie XIX wieku obiekty pozwalają na połączenie Pisza z systemem Wielkich Jezior Mazurskich.

Stopień wodny w Karwiku wraz z jazem w Kwiku stanowią główne budowle piętrzące decydujące o rozrządzie wody w Systemie Wielkich Jezior Mazurskich. Umożliwiają zrzut roztopowych wód wiosennych poprzez rzekę Pisę w kierunku rzeki Narew, przez co stabilizują stosunki wodne w regionie i zapobiegają lokalnym podtopieniom na terenie oddziaływania Wielkich Jezior Mazurskich.

Obie budowle hydrotechniczne od lat nie przechodziły poważniejszych remontów dlatego też ta inwestycja, której głównym celem była poprawa stanu technicznego obiektów a tym samym bezpieczeństwa na drodze wodnej Pisz – Węgorzewo, była niezbędna.

ZOBACZ TAKŻE: Doraźny remont strategicznego mostu na rzece Narew

Remont stopnia wodnego w Karwiku zakończony

Zakres prac remontowych śluzy Karwik obejmował miedzy innymi

  • wymianę wrót śluzy
  • mechanizmów napędowych
  • sygnalizatorów wraz z montażem świetlnej tablicy informacyjnej i nagłośnieniem
  • wymianę urządzeń napędowych oraz barierek ze stali nierdzewnej a także odbojnic w komorze śluzy

Modernizacji poddano górną i dolną głowę śluzy, skarpy komory śluzy oraz schody i oszczepy na ściankach szczelnych. Remont objął także sterówkę śluzy i budynek magazynowy. Zarówno w awanportach dolnym i górnym jak i w komorze śluzy wykonano odmulenie dna.

W przypadku jazu w Karwiku, który razem ze śluzą tworzy stopień wodny pełniący funkcje retencyjno – przeciwpowodziowe oraz transportowe, wyremontowano między innymi przyczółki jazu, filara i progu, stalową kładkę, ubezpieczenia skarpowe oraz schody a także mechanizmy regulacyjne zasuw.

Remont śluzy i jazu w Karwiku realizowany był w ramach projektu: Budowa i przebudowa infrastruktury związanej z rozwojem funkcji gospodarczych na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich wraz z budową śluzy „Guzianka II” i remontem śluzy „Guzianka I”/ Etap III, na podstawie umowy partnerskiej pomiędzy Stowarzyszeniem Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 a Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Zabytkowy Kanał Augustowski ma 200 lat.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł blisko 13 mln zł.

Zamknięta przez cały ubiegłoroczny sezon żeglugowy Śluza Karwik, w nadchodzącym sezonie służyć będzie wodniakom, zapewniając im komfort i bezpieczeństwo śluzowania w trakcie pokonywania różnicy piętrzenia między jeziorem Roś i Seksty. Natomiast wszystkie inwestycje, które do tej pory Wody Polskie przeprowadziły na Mazurach, przyczynią się z pewnością do zwiększenia atrakcyjności regionu i jego rozwoju społeczno – gospodarczego.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna