MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niebezpiecznie podnosi się poziom rzek w Podlaskiem, ale samorządowcy są spokojni

Martyna Jurkowska
Martyna Jurkowska
Na rzece Supraśl w Nowosiółkach poziom wody już został przekroczony
Na rzece Supraśl w Nowosiółkach poziom wody już został przekroczony w. wojtkielewicz
Najpierw intensywne opady śniegu, potem gwałtowne roztopy, do tego codzienne opady - to wszystko sprawia, że niepokojąco wzrósł poziom wód części rzek w Podlaskiem. Najgorsza sytuacja jest na rzece Lega w Rajgrodzie, gdzie przekroczony został stan alarmowy.

- Owszem, stan wody na chwilę obecną jest dosyć wysoki, ale nie można mówić o dużym zagrożeniu, bo jest jeszcze koryto rzeki. Z informacji od sołtysów dwóch miejscowości: Woźnawieś i Kuligi, które są tzw. terenami zalewowymi, wynika, że na razie nikt z rolników nie zgłaszał żadnych podtopień tamtejszych łąk - poinformowała Anna Rutkowska, specjalista ds. zarządzania kryzysowego w Urzędzie Miejskim w Rajgrodzie.

Jednak Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje o wciąż rosnącym poziomie rzek w Podlaskiem. Stany ostrzegawcze przekroczone są obecnie na rzekach: Supraśl w Nowosiółkach i Supraślu, Czarna w Sochoniach, Narew w Ploskach, Sidra w Harasimowiczach oraz Sokołda w Sokołdzie. Najgorsza sytuacja jest w Rajgrodzie, gdzie poziom alarmowy Legi został już przekroczony, a poziom Jeziora Rajgrodzkiego przekroczył stan ostrzegawczy.

Sytuacja może jeszcze się pogorszyć, ponieważ synoptycy ostrzegają przed opadami deszczu. Padać będzie niemal w całej Polsce, a w naszym regionie przewidywane są także opady deszczu ze śniegiem.

Dużo wody na łąkach

- Już jest bardzo dużo wody na łąkach, a w niektórych miejscach podchodzi ona nawet pod działki prywatne. Na szczęście - z dala od zabudowań - powiedziała Agnieszka Wojcieszuk z Urzędu Gminy w Gródku.

Większego zagrożenia z powodu podwyższonego poziomu Narwi na razie nie widzi zastępca wójta gminy Bielsk Podlaski.

- Dolina Narwi jest bardzo szeroka, rozciąga się od jednego do aż dwóch kilometrów, więc raczej jestem spokojny, że nie będzie u nas żadnych podtopień ani nie wystąpią inne zagrożenia z tym związane - stwierdził Anatol Filipiuk.

Wszyscy nasi rozmówcy podkreślili, że przekraczanie stanów ostrzegawczych rzek na ich terenach to nic niezwykłego, bowiem każdej wiosny poziom wód się podnosi. I nawet jeśli dochodzi do podtopień, to są one sporadyczne i mają niewielki rozmiar. Do sytuacji takich jak np. na południu Polski, gdzie woda wdziera się do domów i powoduje nieraz ogromne straty, u nas raczej nie dochodzi.

Można zgłaszać podtopienia

- Czasami się słyszy, że woda wdarła się do kogoś, zalało jakąś stodółkę, przyjeżdżała straż pożarna, wypompowywała wodę i na tym się kończyło. Ale to przypadki sporadyczne - przyznaje urzędnik gminy w Supraślu.

Na każdy scenariusz trzeba być jednak przygotowanym. Dlatego Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Białymstoku przypomina mieszkańcom, że mają możliwość zgłaszania wszelkich sytuacji, związanych z podtopieniami. Występujące w ostatnich dniach i nadal prognozowane opady mogą bowiem mieć wpływ na stan wód w rzekach i powodować zalewanie okolicznych gospodarstw, pól czy łąk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna