Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Podlaskiem. 40 osób zmarło na COVID poza szpitalami. Kto stwierdza ich zgony?

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
W województwie podlaskim dwaj lekarze stwierdzają zgony osób chorych na Covid lub podejrzanych o zakażenie.
W województwie podlaskim dwaj lekarze stwierdzają zgony osób chorych na Covid lub podejrzanych o zakażenie. Pixabay
Od początku trwania pandemii koronawirusa potwierdzono 40 zgonów z powodu COVID u osób, które zmarły poza szpitalami. Stwierdzaniem tego typu zgonów zajmują się dwaj lekarze powołani przez wojewodę. Obsługują oni całe województwo.

Na początku pandemii wojewoda podlaski powołał dwóch lekarzy koronerów, którzy stwierdzają zgony osób podejrzanych o zakażenie wirusem SARS-CoV-2 albo zakażonych tym wirusem poza szpitalem. Lekarze ci obsługują całe województwo.

Lekarze koronerzy otrzymują wezwanie od wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego, który kieruje ich pod określony adres.

ZOBACZ: Jak wygląda praca w szpitalu covidowym? Byliśmy z aparatem na oddziale internistycznym

Koroner powinien podjąć postępowanie nie później niż w ciągu 4 godzin od chwili przyjęcia wezwania. Czynności przy zmarłym musi wykonywać w odpowiednim zabezpieczeniu: kombinezonie albo długim fartuchu ochronnym i czepku, masce z filtrem, goglach lub przyłbicy ochronnej oraz jednorazowych rękawicach nitrylowych.

Od początku trwania epidemii w województwie podlaskim lekarze wystawili 40 aktów zgonów osobom zakażonym Sras-CoV-2. To zarówno osoby, które zmarły w domach, ale też w placówkach takich jak np. domy pomocy społecznej.

- W naszym domu zmarły dwie osoby, których przyczyną śmierci był COVID-19 oraz cztery osoby, które miały choroby współistniejące - informuje Jan Steckiewicz, dyrektor Domu Pomocy Społecznej "Trzy Dęby" w Choroszczy.

Jak mówi dyrektor DPS-u w Choroszczy, oczekiwanie na przyjazd koronera nie trwało długo. Cała procedura przebiegała sprawnie.

Sanepidy nie podają już danych o ogniskach koronawirusa. Mają zakaz udzielania informacji!

Tymczasem prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zwróciło uwagę na problemy związane z ustalaniem zgonu osób, które zmarły z powodu COVID-19 poza szpitalem. Część wojewodów miała bowiem ograniczać lekarzy wyłącznie do stwierdzania zgonów osób, które zmarły mając potwierdzone zakażenie koronawirusem lub były formalnie w izolacji lub kwarantannie. Nie brali z kolei pod uwagę osób, które nie mają potwierdzonego zakażenia, ale istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo, że zmarły z powodu COVID.

Jak zapewnia Podlaski Urząd Wojewódzki, w naszym regionie nie ma tego problemu.

- Koroner stwierdza zgon poza szpitalem u osoby podejrzanej o zakażenie wirusem SARS-CoV-2 albo zakażonej tym wirusem - mówi Anna Dzierszko z biura wojewody podlaskiego.

W Polsce zawód koronera ciągle czeka na szczegółowe uregulowania prawne. Obecnie funkcje koronera może wypełniać każdy medyk, który ma prawo wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Lekarze wielokrotnie apelowali też o wprowadzenie przepisów nakazujących powoływanie przez wojewodów koronerów. W 2019 roku powstał projekt „ustawy o stwierdzaniu, dokumentacji i rejestracji zgonów”, który przewidywał, że od stycznia 2021 roku wojewoda na swoim terenie musiałby powołać koronera. Projekt spotkał się jednak z krytyką i nie był dalej procedowany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna