MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Polsce i na świecie – archiwalny raport minuta po minucie na żywo o informacjach dotyczących epidemii wirusa Covid-19 [24.03]

Andrzej Banas / Polska Press
Raport 24 marca 2020: Już 901 potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce. Dziesięć osób zmarło. Rząd zdecydował o wprowadzeniu zakazu wychodzenia z domu, z wyjątkiem wyjścia do pracy, sklepu, apteki, do lekarza. Szkoły będą zamknięte do Świąt Wielkanocnych. Nie będzie też zajęć na uczelniach. Na terenie Polski wprowadzono stan epidemii. Podwyższono karę za złamanie kwarantanny z 5 tys. zł do 30 tys. zł. Dziś w życie wchodzą surowe obostrzenia dla obywateli Wielkiej Brytanii.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje - 24 marca 2020:

23:45

Pakistan: Władze śledzą telefony komórkowe osób, które potencjalnie mogą być zakażone koronawirusem. Obywatele, którzy przebywali w towarzystwie osoby zakażonej, otrzymują powiadomienia o kwarantannie lub nakaz udania się do szpitala - podał dziennik „Dawn”.

23:33

LOT przedłuża zawieszenie rejsów do 11 kwietnia w związku z decyzją polskiego rządu o przedłużeniu zawieszenia połączeń lotniczych z powodu epidemii koronawirusa. „Do 11 kwietnia realizujemy tylko loty czarterowe w ramach operacji „LOT do Domu” – informuje spółka.

23:26

Władze Libii potwierdziły pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w tym kraju

23:09

Pielęgniarka, która zaraziła się koronawirusem podczas pracy w szpitalu w Grójcu, była zatrudniona również w szpitalu powiatowym w Skarżysku - Kamiennej. Jak informuje doktor Krzysztof Grzegorek, wicedyrektor skarżyskiego szpitala do spraw medycznych, kobieta nie powiadomiła o tym, że pracuje w jeszcze innej placówce. W Skarżysku pełniła obowiązki na oddziale neurologicznym. - W związku z sytuacją wszczęliśmy wszelkie przewidziane na taką okoliczność procedury. Wstrzymaliśmy przyjęcia pacjentów na oddział, od wszystkich pracowników neurologii i pacjentów, łącznie od około 50 osób, pobrane zostały wymazy, które zostaną przebadane na obecność koronawirusa - wyjaśnia doktor Grzegorek.

Więcej o zakażonej pielęgniarce tutaj: Zamknięto oddział, 50 osób do badania

22:41

Nie ma możliwości odmowy wykonania testów w kierunku koronawirusa jeśli jest wskazanie lekarskie tj. pacjent przejawia objawy niewydolności oddechowej, ma gorączkę, kaszel duszność. Nie jest konieczne spełnienie żadnych dodatkowych kryteriów epidemiologicznych – informuje Główny Inspektorat Sanitarny.

22:26

Mołdawia: W ciągu ostatniej doby zdiagnozowano kolejnych 16 przypadków zakażenia koronawirusem. Tym samym bilans zainfekowanych wzrósł do 125 - poinformowała we wtorek mołdawska minister zdrowia Viorica Dumbraveanu.

22:03

W Nowym Jorku potwierdzono 14776 przypadków zakażenia koronawirusem – informuje burmistrz miasta Bill de Blasio. Z powodu powikłań związanych infekcjami w Nowym Jorku zmarło już 131 osób.

21:51

Francja: Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu minionej doby liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła o 240, do 1100.

21:30

17 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą osób z woj. dolnośląskiego. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 901/10 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

21:27

Wszyscy samozatrudnieni i mikrofirmy (1-9 pracowników) przez 3 miesiące nie zapłacą za swoich pracowników składek ZUS - poinformował na Twitterze minister w KPRM Łukasz Schreiber.

21:15

Litwa do 13 kwietnia przedłużyła kontrole na granicy z Polską i Łotwą – poinformowała minister spraw wewnętrznych kraju Rita Tamasziuniene.

20:55

Jadwiga Emilewicz: To o czym rozmawiamy z całą pewnością i taka inicjatywa pojawiła się wczoraj, ja o tym rozmawiałam na forum ministrów ds. gospodarki w ubiegły piątek, to jest rozluźnienie, tak jak zmieniamy reguły pomocy publicznej w Europie, tak rozluźnienie stabilizacyjnej reguły wydatkowej. Wówczas, jeśli będzie taka konieczność, to nie zawahamy się znowelizować ustawy budżetowej pod koniec maja czy w czerwcu, po to by dać sobie większy bufor finansowy.

20:53

Jadwiga Emilewicz podkreśliła, że rządowe programy „nie wymagają żadnych korekt ani nie zakładają limitu, ani ograniczenia programów społecznych”. - Ich skutki, zwłaszcza jeżeli chodzi o perspektywę tych bezpośrednich transferów właśnie takich do utrzymania miejsc pracy czy zawieszenia poboru składek na ubezpieczenia społeczne, policzyliśmy wstępnie na trzy miesiące. Jesteśmy gotowi, jak mówił pan premier, rozszerzać te instrumenty, jeśli taka będzie potrzeba. Dzisiaj na pewno nie mówimy o zawieszeniu programów społecznych, one także są potrzebne, bo dostarczają kapitał obrotowy na rynek – mówiła w TVN24.

20:50

– Mam takie głębokie przekonanie, my potrzebujemy dzisiaj ogromnej solidarności i to takiej solidarności jaka wybuchła w Polsce na początku lat 80., a która sprawiła, że byliśmy w stanie po 1989 roku zacząć budować wolne państwo. Dzisiaj po raz kolejny tej solidarności potrzebujemy – mówiła minister rozwoju Jadwiga Emilewicz na antenie TVN24.

20:37

USA: Prezydent Donald Trump powiedział telewizji Fox News Channel, że restrykcje związane z pandemią – jeśli będą kontynuowane - zabiją więcej ludzi, niż choroba. - Ta kuracja jest gorsza niż problem - stwierdził Trump, odnosząc się do środków zaradczych podejmowanych przez poszczególne stany i przedsiębiorstwa.

20:02

W ciągu ostatniej doby w Luksemburgu stwierdzono 224 nowe zakażenia koronawirusem. Łącznie zakażonych wirusem z Chin jest tam obecnie 1099 osób. Osiem osób zmarło.

19:50

  • Będziemy stosować testy przesiewowe. Natomiast dziś będziemy rozsyłać instrukcje PZH, kiedy stosować te testy - mówi Łukasz Szumowski w TVN24. Dodaje, że test „sam w sobie, jeżeli nie jest zastosowany w sposób prawidłowy, to da nam informację, że jesteśmy zdrowi”. - Jeżeli ktoś ma objawy infekcji dróg oddechowych, to powinien wykonać test (…) Nigdzie na świecie nie ma tak, że testuje się wszystkie osoby z kwarantanny - podkreśla Szumowski.

19:38

W szpitalu w Cieszynie zmarła dziesiąta osoba zakażona koronawirusem. To 71-letni mężczyzna, który był w ciężkim stanie i miał choroby współistniejące. Pacjent, który dziś rano został hospitalizowany w szpitalu w Poznaniu - w związku z potwierdzeniem zakażenia koronawirusem - był zameldowany w woj. wielkopolskim, ale przebywał na terenie woj. zachodniopomorskiego. W związku z powyższym został ujęty w statystykach zakażeń dla tego województwa i wycofany ze statystyki woj. wielkopolskiego.

19:36

Ministerstwo Zdrowia informuje o 40 nowych przypadkach zakażenia kornawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 37 osób z woj. mazowieckiego, 2 osób z woj. lubuskiego i 1 osoby z woj. małopolskiego. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 884/10 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

19:33

Minister zdrowia Łukasz Szumowski przekonuje na antenie TVN24, że policja ma prawo wylegitymować osoby, które będą się gromadzić w miejscach publicznych. Jeśli jest brak przesłanek, że ktoś idzie na spacer tylko idzie na grill, to może wystawić mandat do 5 tys. zł – mówi.

19:28

W Dzienniku Ustaw opublikowano we wtorek rozporządzenie Rady Ministrów ws. zakazów w ruchu lotniczym na terytorium Polski. Zakaz obejmuje loty pasażerskie z wyjątkiem lotów przewożonych obywateli polskich powracających do kraju. Rozporządzenie wchodzi w życie 29 marca i będzie obowiązywało do 11 kwietnia 2020 r.

19:17

Trwa posiedzenie gospodarczego sztabu kryzysowego z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.

19:02

Watykan: W Stolicy Apostolskiej potwierdzono trzy nowe przypadki zakażenia koronawirusem – informuje dyrektor biura prasowego Matteo Bruni.

18:50

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje, że ze względu na szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa w USA, kraj ten może szybko stać się epicentrum pandemii.

18:42

Uber informuje, że w związku z epidemią koronawirusa, spółka do końca maja zapewni 10 tys. darmowych przejazdów dla pracowników 17 szpitali zakaźnych.

18:35

Rozwiązania dotyczące wsparcia dla pracowników, w tym samozatrudnionych oraz dla firm w związku ze spadkiem produkcji i przestojami są dyskutowane i zapewne będą poprawiane do ostatniej chwili – czyli złożenia rządowego projektu ustawy w Sejmie. Stosunkowo najszybciej wyspecyfikowane zostały rozwiązania dotyczące poboru podatków. Do najważniejszych z nich należą m.in.: zaniechanie poboru opłaty prolongacyjnej, możliwość rezygnacji z uproszczonych zaliczek w 2020 r., możliwość wstecznego rozliczania strat, zawieszone kontrole podatkowe, czy wstrzymanie egzekucji.

Więcej przeczytasz tutaj: Tarcza Antykryzysowa - co musi wiedzieć przedsiębiorca.

18:27

W Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa zmarło kolejne 87 osób. Łączna liczba zgonów zwiększyła się do 422.

18:20

Włochy: W ciągu doby zmarło 743 zakażonych koronawirusem. Tym samym łączna liczba ofiar śmiertelnych wirusa wzrosła do 6 820.

17:47

Ewakuacja oddziału pulmonologicznego Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc przy ul. Grabiszyńskiej. Rano informowaliśmy, że personel placówki objęto kwarantanną po tym gdy okazało się, że jedna z leczonych tu osób ma koronawirusa. Później okazało się, że testy potwierdziły obecność wirusa także u czterech pielęgniarek i kolejnego pacjenta.

Czytaj więcej: W TYM MIEJSCU

17:33

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wydał specjalne oświadczenie w związku z nowymi ograniczeniami, które ogłosił dziś rząd. Abp Gądecki prosi o uwzględnienie faktu, że teraz w mszy św. może brać udział do pięciu osób.

17:20

Jest 45 kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia. Łącznie już 844 osoby są zakażone, 9 osób zmarło.

17:13

Decyzja o odroczeniu igrzysk w Tokio do 2021 r. z powodu pandemii COVID-19 jest rozsądna i odpowiednia dla sportowców i ogółu społeczeństwa - mówi Witold Bańka, były minister sportu, a obecnie szef Światowej Agencji Antydopingowej.

Czytaj więcej: W TYM MIEJSCU

17:06

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek przedstawiła dziś propozycje zmian w regulaminie Sejmu, które mają umożliwić częściowo zdalne obrady parlamentu. W piątek Sejm ma zająć się rządowym projektem tzw. Tarczy Antykryzysowej.

Czytaj więcej: W TYM MIEJSCU

16:57

Rząd wprowadził dziś kolejne ograniczenia dotyczące poruszania się. Podajemy odpowiedzi rządu na kluczowe pytania, jakie pojawiają się w związku z nowymi restrykcjami.

Czytaj więcej: W TYM MIEJSCU

16:34

Rząd przedstawił informacje na temat nowych ograniczeń na specjalnej stronie internetowej.

Czytaj więcej: W TYM MIEJSCU

16:22

Premier Mateusz Morawiecki ogłaszając nowe ograniczenia po raz kolejny powtórzył, że nie ma potrzeby przesunięcia terminu wyborów prezydenckich, zaplanowanych na 10 maja.

Skrytykował to niezależny kandydat na prezydenta Szymon Hołownia.

16:15

Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega przed falą oszustw związanych z koronawirusem. Oszuści próbują wykorzystać strach przed epidemią dla swoich nieuczciwych celów. Chcą wyłudzić dane albo pieniądze.

Czytaj więcej: W TYM MIEJSCU

16:08

Epidemia koronawirusa sparaliżowała rynek nieruchomości.

Czytaj więcej: W TYM MIEJSCU

16:00

Naukowiec-noblista, który przewidział koniec epidemii w Chinach uspokaja, że świat poradzi sobie z epidemią. Musimy tylko opanować panikę – uważa Michael Levitt, laureat nagrody Nobla i biofizyk z uniwersytetu Stanforda.

Czytaj więcej: W TYM MIEJSCU

15:55

Rząd zaostrzył dziś ograniczenia w poruszaniu się.

O szczegółach przeczytacie: W TYM MIEJSCU

15:49

Zmniejsza się dynamika wzrostu zachorowań w Niemczech.

Czytaj więcej: W TYM MIEJSCU

15:42

Rząd wprowadził dziś zakaz wychodzenia z domu. Jest kilka wyjątków od tej zasady.

15:40

U pracownika magazynu Amazona w Pawlikowicach pod Pabianicami potwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Magazyn dalej działa.

Czytaj więcej: W TYM MIEJSCU

15:21

Przewodniczący PO Borys Budka i kandydatka tej partii na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska na konferencji prasowej skrytykowali propozycje marszałek Sejmu Elżbiety Witek zmian w regulaminie Sejmu, które mają umożliwić w piątek przeprowadzenie posiedzenia parlamentu zdalnie. Małgorzata Kidawa-Błońska zwróciła uwagę, że posłowie nie otrzymali ciągle rządowego projektu ustaw tzw. Tarczy Antykryzysowej.

15:17

Przewodniczący PO Borys Budka: Propozycje marszałek Sejmu Elżbiety Witek są wzajemnie sprzeczne. Rząd chce rządzić rozporządzeniami. To może potrwać nawet kilkanaście miesięcy, może do końca tej kadencji. Rządzący odwracają uwagę od prawdziwych problemów: brak wystarczającej liczby testów, brak wyposażenia w szpitalach, brak wystarczających środków dla służby zdrowia. Zamiast tego Jarosław Kaczyński mówi o wyborach w maju. Rząd chce ukryć brak przygotowania do epidemii.

15:10

Przewodniczący PO Borys Budka: Marszałek Sejmu Elżbieta Witek przedstawiła propozycje zmian w regulaminie niezgodne z konstytucją.

15:09

Kandydatka KO na prezydenta Małgorzata Kidawa Błońska: Nie znamy projektów ustaw, nad którymi mamy pracować w piątek w Sejmie. Już wiemy, że ludzie tracą pracę. Mamy nadzieję, że rząd przedstawi projekt Tarczy Antykryzysowej.

15:00

Najpóźniej latem 2021 r. odbędą się igrzyska olimpijskie, które w 2020 r. miała gościć Japonia. To efekt wtorkowej rozmowy wideo między premierem Japonii Shinzo Abe a przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasem Bachem.

Czytaj więcej: W TYM MIEJSCU

14:50

Jest 25 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

Liczba zakażonych osób wzrosła do 799. Dziewięć osób zmarło z powodu koronawirusa.

14:47

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek: nowy regulamin Sejmu musi być zatwierdzony w piątek.

Czytaj więcej: W TYM MIEJSCU

14:29

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek: Na sześć osób w prezydium Sejmu pięć głosowało za nowymi przepisami, jedna wstrzymała się od głosu. Musimy jak najszybciej uchwalić Tarczę Antykryzysową. Czekają na to przedsiębiorcy.

14:25

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek: Może się okazać, że niedługo wszyscy będziemy w kwarantannie. Musimy mieć możliwość obradowania zdalnie. Posłowie i inne osoby które pracują w Sejmie to ok. tysiąc osób. Nie łamiemy konstytucji.

14:22

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek: Zgodnie z nowym regulaminem Sejmu będzie można prowadzić również obrady komisji i podkomisji. Sejm będzie pracować nie tylko nad projektami ustaw tzw. Tarczy Antykryzysowej, ale również nad innymi ustawami.

14:20

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek: Posłowie będę mogli korzystać ze specjalnych komunikatorów. Na sali sejmowej będą widoczni na dwóch ekranach. Głosowanie również odbędzie się zdalnie. Próba odbędzie się w czwartek.

14:17

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek: Zgodnie z nowym regulaminem Sejmu na posiedzeniu plenarnym w piątek na sali sejmowe będzie ograniczona liczba posłów. Będą to przedstawiciele wszystkich klubów. Wszyscy posłowie będą brali udział w posiedzeniu zdalnie.

14:10

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek: W wyniku konsultacji z członkami prezydium Sejmu proponujemy rozwiązanie, które jest stosowane w Parlamencie Europejskim. Podjęliśmy uchwałę o zmianie regulaminu Sejmu na czas epidemii.

14:10

Rozpoczyna się konferencja marszałek Sejmu.

14:10

Igrzyska olimpijskie przesunięte na 2021 r. Międzynarodowy Komitet Olimpijski ugiął się pod naciskiem w związku z epidemią koronawirusa.

14:07

Zgodnie z nowymi ograniczeniami w środkach komunikacji zbiorowej może przebywać nie więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących.

13:47

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili nowe ograniczenia.

Od dziś obowiązuje zakaz wychodzenia z domu, z wyjątkiem przemieszczania się do pracy, sklepu, apteki i lekarza. Na ulicy razem mogą przebywać tylko dwie osoby. Wyjątkiem są członkowie rodziny. Szkoły, galerie handlowe, lokale gastronomiczne, obiekty kultury pozostają zamknięte. Ograniczenia mają obowiązywać do 11 kwietnia. Premier mówił, że ma nadzieję, że po Świętach Wielkanocnych Polska wróci do "nowej normalności".
Czytaj więcej: W TYM MIEJSCU

13:39

Minister zdrowia: Podstawą prawną do wprowadzenia ograniczeń jest ustawa o chorobach zakaźnych. Wydajemy rozporządzenie do tej ustawy.

13:35

Minister zdrowia: Nowe ograniczenia będą obowiązywać od dziś do 11 kwietnia. Mandat za gromadzenie się od 5 tys. zł. Pomoc dla rodziny, przemieszczanie się do bliskich nie będzie objęta ograniczeniami.

13:35

Minister zdrowia: Nowe ograniczenia będą obowiązywać od dziś do 10 kwietnia. Mandat za gromadzenie się od 5 tys. zł. Pomoc dla rodziny, przemieszczanie się do bliskich nie będzie objęta ograniczeniami.

13:31

Minister zdrowia: Zgromadzenie do dwóch osób nie będzie dotyczyć rodzin. Policja będzie sprawdzać w jakim celu ludzie się gromadzą. Spotkania większej liczby osób są niebezpieczne dla wszystkich, sprzyjają rozprzestrzenianiu się wirusa.

13:30

Premier: Chcemy, żeby po Świętach Wielkanocnych Polska wróciła do nowej normalności, żeby odbyły się egzaminy maturalne. Mam nadzieję, że po świętach będziemy mogli budzić się do nowej rzeczywistości zawodowej. Nie ma potrzeby przesunięcia egzaminów czy wyborów.

13:26

Minister zdrowia: w Polsce w przeciwieństwie do innych krajów wirus rozprzestrzenia się równomiernie na całym terenie, nie ma potrzeby blokowania określonych obszarów.

13:25

Premier: Mam nadzieję, że rząd przyjmie dziś projekt Tarczy Antykryzysowej i skieruje jak najszybciej do Sejmu.

13:20

Minister zdrowia: 100 tys. testów zostało rozdysponowanych. Dochodzimy do wykonywania 3 tys. testów dziennie.

13:17

Minister zdrowia: Zostańmy w domu. W rozporządzeniu będzie zakaz wychodzenia z domu, wyjątkiem będzie wyjście do pracy, do apteki, na zakupy, do lekarza, można wyprowadzić psa. To nie oznacza, że mamy się gromadzić. Jeśli nie zastosujemy się do tych zasad, nie uda nam się uratować ludzkiego życia.

13:15

Premier ogłosił nowe ograniczenia w poruszaniu się. Konferencja prasowa trwa. Zaraz głos zabierze minister zdrowia

13:12

Premier: Więcej niż dwie osoby nie powinny się razem poruszać. Wszystkie ograniczenia dotyczące galerii handlowych i lokali gastronomicznych pozostają. Wyjścia z domu tylko do pracy, na zakupy lub apteki.

13:10

Premier: Spodziewamy się sporego wzrostu zachorowań. Jeśli będziemy solidarnie walczyć, pokonamy tego wirusa. Dlatego wprowadzamy ograniczenia w poruszaniu się. Ta decyzja jest niezbędna. Będą ograniczenia w środkach komunikacji publicznej. Zostawmy te miejsca dla ludzi, którzy muszą jechać do pracy. Podejmujemy te decyzje, żeby kupić sobie czas. Żeby przygotować służbę zdrowia.

13:05

Premier: widzimy, że najbogatsze państwa świata wprowadzają takie ograniczenia, jakie my wprowadziliśmy wcześniej.

13:03

Premier: chrońmy naszych bliskich, zwłaszcza osoby starsze.

13:01

Premier: licba zarażonych ciągle rośnie. Jestesmy tym zaniepokojeni. Konieczne są kolejne obostrzenia. Jako pierwsi wprowadziliśmy zamknięcie szkół. To nie powinno usypiać naszej czujności.

13:00

Premier: będą kolejne obostrzenia.

12:58

Rozpoczęła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego.

12:53

Zakażony koronawirusem ksiądz Giuseppe Berardelli zrezygnował z respiratora, by mógł z niego skorzystać inny pacjent. Po odłączeniu od respiratora zmarł, a jego historię opisują włoskie, a za nimi światowe media.

Czytaj więcej: W TYM MIEJSCU

12:45

Harcerki i harcerze ZHP szyją maseczki. Prawie we wszystkich województwach harcerki i harcerze zaczęli szyć maseczki, aby wesprzeć szpitale i inne placówki, które potrzebują takiego wsparcia - informuje Związek Harcerstwa Polskiego.

12:31

O 12:45 odbędzie się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego. Spodziewane jest ogłoszenie nowych ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa.

12:28

Słynny miliarder Bill Gates pięć lat temu ostrzegał przed zagrożeniem, które może przynieść nowy, nieznany wirus. "Jeśli coś zabije 10 mln ludzi w ciągu najbliższych dekad, najprawdopodobniej będzie to wysoce zakaźny wirus, a nie wojna. Nie jesteśmy gotowi na kolejną epidemię - mówił w 2015 r. na konferencji TED założyciel Microsoftu.

Czytaj więcej: W TYM MIEJSCU

12:13

Obecnie w Polsce nie można wejść do kilkudziesięciu lasów, dla części z nich zakaz wstępu nałożono niedawno – z powodu koronawirusa, który sprawił, że na spacery wybierało się do nich zbyt wiele osób, by było to bezpieczne.

Do których lasów nie wejdziemy? Czytaj więcej: W TYM MIEJSCU

12:00

Zaskakujące obserwacje naukowców. Nagła utrata smaku i węchu coraz częstszym objawem koronawirusa.

Czytaj więcej: W TYM MIEJSCU.

11:51

Naruszenie kwarantanny. W Kielcach odnotowano kilkanaście przypadków w ciągu ostatniej doby. Jednym z nich był 39-letni mężczyzna, który pijany stał przed jednym ze sklepów - podaje Interia.

11:45

Ministerstwo Zdrowia apeluje do osób starszych, by w razie potrzeby kontaktowali się z lekarzem telefonicznie.

11:40

Trwa posiedzenie Prezydium Sejmu ws. szczegółów organizacyjnych i rozwiązań bezpieczeństwa dotyczących najbliższego posiedzenia Izby.

11:37

Będą kolejne poważne ograniczenia! Rząd zaostrzy zasady kwarantanny – informuje „Rzeczpospolita”. Decyzja ma zostać ogłoszona dzisiaj. Plany zakładają zamknięcie wszystkich sklepów poza spożywczymi.

11:31

Pierwsze testy Angeli Merkel nie wykazały obecności koronawirusa SARS-CoV-2 w jej organizmie. W najbliższych dniach zostaną jednak powtórzone - podaje 300Gospodarka.pl.

11:26

Dziewiąta ofiara koronawirusa w Polsce, o której dziś poinformowało Ministerstwo Zdrowia, to zmarły w Puławach ks. Henryk Borzęcki.

11:21

"Zamknięcie Warszawy? Nie widzę żadnego racjonalnego powodu. To fake news" - powiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski w TVN 24.

11:17

Kwarantanna jak pobyt w kosmosie? Astronauta radzi, jak przetrwać epidemię koronawirusa. Zadbaj o siebie i swój "statek kosmiczny". Czytaj więcej: W TYM MIEJSCU.

11:11

"W tych dniach odeszli od nas lekarze, kapłani. Wiele pielęgniarek i pielęgniarzy zaraziło się, gdyż służyli chorym. Dziękuję Bogu za przykład heroizmu, który nam dają w leczeniu chorych. Módlmy się wspólnie za nich i za ich rodziny" - prosi papież Franciszek.

11:06

Z powodu koronawirusa pada branża kwiaciarska - alarmuje minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Sprzedaż kwiatów drastycznie spadła, ponieważ ludzie o wiele częściej kupują teraz żywność i produkty pierwszej potrzeby.

11:02

Jesteś w kwarantannie? Dostaniesz specjalny znacznik w systemie informacji medycznej. Więcej: TUTAJ.

10:58

Dwuosobowy respirator może uratować życie chorych na koronawirusa. To polski wynalazek. Więcej o nim można przeczytac W TYM MIEJSCU.

10:54

Były prezydent Finlandii Martti Ahtisaari jest zakażony koronawirusem. 82-latek był prezydentem w latach 1994-2000, a 2008 r. został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla.

10:48

"Ponad 4,7 tys. żołnierzy oraz pracowników cywilnych wojska będzie dziś pomagać w walce z koronawirusa. Prawie 1,7 tys. żołnierzy wspiera Straż Graniczną i Policję w ochronie granic" - poinformował Minister Mariusz Błaszczak.

10:40

O modlitwę w południe, w środę 25 marca, w intencji ustania epidemii, za chorych, za służby medyczne oraz za zmarłych – poprosił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Jest to odpowiedź na prośbę Papieża Franciszka, który w minioną niedzielę apelował o modlitwę w południe tego dnia.

10:35

Ministerstwo poinformowało też o ośmiu nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w naszym kraju. To 7 osób z woj. podkarpackiego i 1 osoby z woj. warmińsko-mazurskiego.

10:33

Nie żyje dziewiąta osoba zakażona koronawirusem. To 68-letni mężczyzna, który zmarł w szpitalu w Puławach. Jego stan był ciężki, miał również choroby współistniejące.

10:28

Nie żyje ks. Henryk Borzęcki, proboszcz parafii Białopole. Był on zakażony koronawirusem, ale nie wiadomo jeszcze, czy to właśnie COVID-19 był przyczyną śmierci duchownego.

10:23

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przypomina o pomaganiu seniorom i osobom samotnym.

10:18

Archidiecezja Łódzka w trosce o osoby, które w trudnym czasie związanym z pandemią koronawirusa potrzebują wewnętrznego wsparcia, uruchomi telefon Wsparcia Duchowego. Za jego pośrednictwem wierni będą mogli porozmawiać z księżmi i uzyskać taką pomoc - podaje Interia.

10:14

Oni nie mogli zostać w domu. Epidemia koronawirusa w obozach dla uchodźców będzie nie do opanowania. Więcej: W TYM MIEJSCU.

10:10

Lodowisko w Madrycie stanie się kostnicą w najbliższych dniach po planowanym zamknięciu zakładów pogrzebowych. Budynek, zlokalizowany przy Calle de Silvano, będzie przechowywać zwłoki zmarłych z powodu koronawirusa - podaje Onet.

10:05

"Musimy przyzwyczaić się do trzycyfrowych wzrostów zakażeń koronawirusem w najbliższych dniach. Liczymy, że kwarantanna społeczna przyniesie rezultaty i liczba zakażeń będzie w kolejnych tygodniach wyhamowywać. Ważne jest więc, byśmy nadal byli odpowiedzialni" – powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

9:58

" Jeśli wybory nie zostaną przełożone, będę namawiała kontrkandydatów Andrzeja Dudy do wycofania się" - oświadczyła Małgorzata Kidawa-Błońska.

"W polskim porządku prawnym nie ma terminu przesunięcia wyborów. Czy dzisiaj jest sytuacja, wg której powinien zostać wprowadzony stan nadzwyczajny? Nie są wyczerpane przesłanki, by go wprowadzić" - odpowiada prezydencki rzecznik Błażej Spychalski w audycji Siódma9.

9:54

Orlen wspiera służby walczące z koronawirusem - obsługiwanie poza kolejką i gorący napój za darmo. Szczegóły TUTAJ.

9:51

O Jose Mourinho, który pomaga seniorom w czasie epidemii koronawirusa, piszemy szerzej W TYM MIEJSCU.

9:44

Demokraci w Stanach Zjednoczonych chcą, by prawybory i wybory prezydenckie odbyły się zgodnie z planem. W tym celu zaproponowali pakiet, który zakłada m.in. głosowanie zdalne.

9:40

Posiedzenie Sejmu w piątek odbędzie się zdalnie? Przewodniczący PO Borys Budka twierdzi, że przepisy na to nie pozwalają. Na godz. 10.30 zapowiedziano briefing w tej sprawie.

9:35

"Kryzys wywołany koronawirusem pokazuje, że głosy o państwie unijnym to mrzonki" - stwierdziła europoseł PiS Beata Kempa w Polskim Radiu.

9:31

175 przypadków koronawirusa, spośród 766 zdiagnozowanych do tej pory w Polsce, dotyczy województwa mazowieckiego. W samej Warszawie przebywa ok. 90 osób zakażonych COVID-19.

9:26

Robert Lewandowski i jego koledzy z Bayernu Monachium zrezygnowali z części pensji. To znak solidarności z klubem, którego wpływy znacznie spadły w związku z epidemią koronawirus. Szczegóły: TUTAJ.

9:22

Dziś kolejny dzień akcji LOT do Domu. Tym razem Polacy wrócą do kraju m.in. z Brukseli, Dubaju, Londynu i Rio de Janeiro.

9:17

Jose Mourinho, trener Tottenhamu Hotspur, sam dostarcza żywność i potrzebne produkty starszym osobom, by te nie musiały ryzykować w czasie epidemii koronawirusa.

9:12

"Zespół Ministerstwa Rozwoju kończy prace nad pakietem antywirusowym. Miasto jeszcze się nie budzi. Jutro pracujemy roboczo z przedst. klubów parlamentarnych. Równolegle rząd. To powinien być projekt solidarnościowy. Ponad podziałami" - poinformowała minister Jadwiga Emilewicz.

9:07

"Spodziewam się, że środki dotyczące izolacji społecznej mogą być w najbliższym czasie jeszcze zaostrzone. Widzimy, jakie działania podejmuje rząd brytyjski. Te działania są oczywiście znacznie spóźnione, bo liczba osób zainfekowanych w Wielkiej Brytanii jest dziesięć razy większa. Nie odpowiadam za to, to są decyzje rządu podejmowane na skutek rekomendacji ministra zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego, nie chcę wchodzić w buty rządu" - powiedział Adam Bielan w Onecie.

9:03

Aż trzy nowe osoby zakażone koronawirusem na Śląsku są w ciężkim stanie - informuje Bartosz Wojsa.

9:00

"W ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej w poniedziałek skontrolowano 30,6 tys. osób wjeżdżających do Polski, w tym 25 tys. na granicy wewnętrznej - z krajami UE" – poinformowała Straż Graniczna.

8:54

"Apeluję do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, żeby natychmiast przywrócił nieweekendowy rozkład jazdy komunikacji miejskiej, bo nie można doprowadzać do tego, aby były tłumy w autobusach" - powiedział wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski.

8:50

"W związku z epidemią konieczne są kolejne ograniczenia. Decyzja zapadnie w ciągu kilku godzin" - powiedział wicepremier Jarosław Gowin w Polsat News.

8:47

Nawet 9 tysięcy zarażonych osób i epidemia trwająca aż do połowy kwietnia, z naciskiem na to, że największy skok zachorowalności dopiero przed nami. Takie są najnowsze prognozy dotyczące przebiegu koronawirusa w Polsce.

CZYTAJ WIĘCEJ: Największa fala zachorowań już w tym tygodniu?

8:42

Potwierdzone przypadki dotyczą: 5 osób z woj. zachodniopomorskiego i 5 osób z woj. śląskiego, 3 osób z woj. lubuskiego, 2 osób z woj. opolskiego oraz po 1 osobie z woj. pomorskiego i wielkopolskiego. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem wzrosła do 766.

8:40

Siedemnaście nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce - podaje Ministerstwo Zdrowia.

8:32

W Niemczech w ciągu ostatniej doby przybyło 4764 nowych zakażeń koronawirusem informuje Instytut Roberta Kocha. Łącznie jest tam już 27436 potwierdzonych przypadków. 114 osób zmarło.

8:20

"Gdybyśmy decydowali się na przeniesienie terminu wyborów, to jedyny dający się racjonalnie wskazać jako alternatywa termin, to jest wiosna przyszłego roku" - dodał wicepremier.

8:18

"Odpowiem z celową przesadą. Kogo dzisiaj obchodzi jakaś kampania wyborcza? Dzisiaj walczymy o sprawy fundamentalne, o uratowanie jak największej liczby istnień ludzkich, o uratowanie jak największej liczby miejsc pracy, jak największej liczby polskich firm. Na tym powinniśmy się skoncentrować" - powiedział wicepremier Jarosław Gowin w Polsat News.

8:15

Hiszpańscy żołnierze, którzy biorą udział w walce z koronawirusem, znaleźli w domach spokojnej starości opuszczonych i martwych pacjentów - podaje minister obrony Margarita Robles.

8:12

"To niedopuszczalne, że właściwie z każdego szpitala w Polsce płyną sygnały o tym, że brakuje maseczek i środków dezynfekcyjnych. Zamiast myśleć o organizacji wyborów, musimy ochronić Polaków" - powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska w Radiu Zet.

8:09

"Koronawirus przeorze wszystko – również systemy zabezpieczenia społecznego" - mówi minister Jan Krzysztof Ardanowski w RMF FM.

8:05

Jutro władze w Chinach zniosą wszystkie ograniczenia wjazdu i wyjazdu z prowincji Hubei. Jedynym wyjątkiem pozostanie miasto Wuhan, gdzie - jak informowaliśmy wcześniej - blokada potrwa do 8 kwietnia.

8:00

"Powiem wprost - miasto Warszawa nie wyobraża sobie organizacji wyborów prezydenckich. Decyzja jest po stronie rządu" - mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w TVN 24.

7:56

50 pracowników Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu przebywa na kwarantannie. Lekarka ma koronawirusa - informuje "Dziennik Zachodni". Szczegóły: W TYM MIEJSCU.

7:52

"W piątek Posłowie Koalicji Obywatelskiej zjawią się w Sejmie, by wypracować najlepsze rozwiązania. Jesteśmy rzecznikami pracowników i pracodawców" - oświadczył Budka.

7:49

"Nie możemy dzielić polskich przedsiębiorców i pracodawców. Nie ma różnicy, czy ktoś zatrudnia siedem, czy dwadzieścia osób. Pakiet bezpieczeństwa powinien być skierowany do wszystkich przedsiębiorców" - mówił Borys Budka, przewodniczący PO w Trójcie PR.

7:46

Zakażony koronawirusem 72-letni ksiądz Giuseppe Berardelli zmarł we włoskim w szpitalu po tym, gdy zrezygnował z respiratora chcąc, by podłączyć do niego kogoś młodszego. Historię kapłana opisują włoskie media, nazywając jego gest "chrześcijańskim heroizmem".

7:42

Biedronka wprowadza spore zmiany z myślą o seniorach. Na co muszą być gotowi klienci? Wyjaśniamy TUTAJ.

7:39

"Na pewno czeka nas poważny kryzys. I będzie zupełnie inny niż dotychczasowe, choćby ten ostatni z 2008 r., który zaczął się od instytucji finansowych. Obecny sparaliżował cały świat, dotyka wszystkich państw i ich gospodarek. Ani instrumenty polityki monetarnej, ani fiskalnej, ani rozwiązania propopytowe nie są dziś adekwatne. Sytuacja zmienia się z dnia na dzień, niemal z godziny na godzinę" - mówi minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

7:35

Rząd irański daje wiarę teorii spiskowej. Irańczycy muszą się obejść bez amerykańskiej pomocy. Dlaczego? Szczegóły W TYM MIEJSCU.

7:31

Szef kubańskiego rządu Manuel Marrero poinformował, że podjęto decyzję o odizolowaniu wszystkich zagranicznych turystów, przebywających na Kubie.

7:28

Dwa pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem w Birmie. Chodzi o osoby w wieku 26 i 36 lat, które wróciły do kraju z USA i Wielkiej Brytanii.

7:26

Włoscy lekarze znaleźli w Mediolanie 1800 osób z możliwymi objawami Covid-19. Osoby te wymagają izolacji, a nie figurowały w oficjalnych rejestrach, ponieważ przebywały w domach. Teraz rozpocznie się ich stały monitoring.

7:23

W ciągu ostatnich 24 godzin w Niemczech odnotowano 28 przypadków śmiertelnych, spowodowanych przez koronawirusa. Całkowita liczba ofiar COVID-19 w tym kraju wynosi 114.

7:18

"Długotrwałe utrzymywanie surowych restrykcji i paraliż działalności gospodarczej spowodowałby potężny kryzys gospodarczy, co skutkowałoby jeszcze większa liczbą problemów zdrowotnych" - uważa Donald Trump.

7:14

"Po każdej trasie w ramach akcji LOT do Domu pociągi PKP Intercity są czyszczone profesjonalnymi preparatami do dezynfekcji Alco Cid i Virkon S" - informuje przewoźnik.

7:10

"Szef MON Mariusz Błaszczak zdecydował, że żołnierze wracający z misji zagranicznych nie zostaną objęci kwarantanną" – informuje "Rzeczpospolita".

7:04

76 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Korei Południowej. Jak informuje tamtejsze ministerstwo zdrowia, od pewnego czasu następuje wyraźna tendencja spadkowa, jeśli chodzi o nowe przypadki zakażeń.

7:00

LABEL: Samorządy szykują tabelki, w których nauczyciele będą wpisywać, czy w danym dniu pracowali, czy tylko pozostawali w gotowości. Codzienne wysyłanie wiadomości do rodziców może ich uchronić przed obniżeniem uposażenia - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

6:55

Dzisiaj szczegółowy plan pomocy biednym osobom ma przedstawić prezydent Meksyku. Andres Manuel Lopez Obrador zapowiedział, że to właśnie na ubogich mieszkańcach jego kraju, a nie na wielkich firmach, skupi się władza.

6:49

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zaapelował do zwaśnionych stron na świecie o zawieszenie broni i zakończenie konfliktów zbrojnych. "Koronairus nie dba o narodowość, pochodzenie etniczne i o inne różnice między ludźmi. On w sposób bezlitosny atakuje wszystkich ludzi i jest zagrożeniem całej ludzkości" – powiedział Guterres.

6:44

Według najnowszych danych, do tej pory koronawirusa na całym świecie zdiagnozowano u 381 462 osób. 16550 z nich zmarło, natomiast 102 423 uznaje się za wyleczone.

6:38

Donald Tusk wykluczył wczoraj możliwość przeprowadzenia wyborów prezydenckich 10 maja, jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie. Zapowiedział,

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koronawirus w Polsce i na świecie – archiwalny raport minuta po minucie na żywo o informacjach dotyczących epidemii wirusa Covid-19 [24.03] - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna