Koszulka zamiast holtera? Ten wynalazek, który zrewolucjonizuje świat, wkrótce trafi do sprzedaży

Materiał informacyjny Banku Gospodarstwa Krajowego
Koszulka EKG to pomysł naukowców z Politechniki Śląskiej. Już niebawem, mogą zrewolucjonizować całkowicie rynek medyczny, fitness, jak i w wojsku. W jaki sposób za pomocą tego wynalazku mogą zostać przeprowadzone badania. I przede wszystkim, czy będą one miarodajne?

Koszulka EKG vs. przyszłość medycyny

Kongres 3W to spotkanie, które gromadzi ludzi ze świata nauki i biznesu. W tym roku, w gronie zaproszonych osób, znaleźli się również praktycy, którzy wymyślili, a następnie wdrożyli technologię opartą na idei 3W. Jednym z ciekawszych projektów, przedstawionych podczas kongresu, jest koszulka EKG, opracowana na Politechnice Śląskiej w Gliwicach.

- Jesteśmy autorami technologii wytwarzania koszulki EKG z powłoką nanotekstroniczną. Jej sercem jest elektroprzewodząca powłoka zawierająca ultra-długie nanorurki węglowe, które syntezujemy w naszej grupie badawczej NanoCarbon Group w Gliwicach – mówi prof. Sławomir Boncel.

Jak tłumaczy, rozwiązanie to ma szerokie zastosowanie – od medycznego, po sportowe. Wkrótce powstanie spółka przyuczelniana, która pozwoli na skomercjalizowanie projektu. Następnie koszulka powinna trafić do sprzedaży.

- Zaczęliśmy już badania medyczne, ale będziemy również produkować koszulki w wersji fitness (mierzenie pulsu, ciśnienia krwi, natlenienia). Możemy też za jej pomocą monitorować parametry pracy policjanta czy żołnierza w akcji. Natomiast w wersji holterowskiej będzie to narzędzie diagnostyczne w szpitalu czy podczas rehabilitacji domowej. Prowadzimy również badania KTG, czyli EKG płodu – dodaje prof. Boncel.

Przyszłość technologii zaczyna się już dziś

27-28 listopada w Warszawie odbyła się trzecia edycja Kongresu 3W. Wydarzenie miało na celu promocję idei, którą wypracował Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), by w ramach transformacji energetycznej i modernizacji gospodarki skupić się na 3W: wodzie, wodorze i nowych technologiach związanych z węglem.

Przez dwa dni organizowano spotkania, debaty i warsztaty. Głównym celem było spotkanie świata nauki, administracji i biznesu. Zdaniem organizatorów Kongresu 3W konieczna jest współpraca i tworzenie interdyscyplinarnych zespołów, by najpierw wypracować innowacyjne rozwiązania – czym zajmuje się świat nauki – a następnie wdrożyć je do polskich przedsiębiorstw osiągając tym samym przewagę technologiczną. Hubem, który umożliwić ma transfer technologii jest Interdyscyplinarne Centrum Innowacji powołane w oparciu o ideę 3W przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna