Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kożany. Święto Podwyższenia Krzyża Pańskiego na Podlasiu, jedno z 12. Wielkich Świąt w cerkwi [ZDJĘCIA]

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Kożany 2022
Kożany 2022 Piotr Łozowik
27 września prawosławni świętują Podwyższenie Krzyża Pańskiego, jedno z 12. Wielkich Świąt. Zostało ono ustanowione na pamiątkę odnalezienia krzyża, na którym - według wierzeń - zmarł Jezus Chrystus.

Krzyż w prawosławiu

W Tradycji Cerkwi Prawosławnej Krzyż zajmuje szczególne miejsce. Jest symbolem zwycięstwa nad śmiercią. Kult krzyża wypływa z nauki o zbawieniu. Kalendarz liturgiczny poświęca kilka dni na oddawanie szczególnej czci Św. Krzyżowi, ale dwa dni są ważniejsze

  • Święto Podwyższenia Krzyża Pańskiego
  • Niedziela Adoracji Krzyża Świętego

Każdego piątku i w trakcie Wielkiego Tygodnia podczas nabożeństw czytane są kanony, poświęcone Krzyżowi Chrystusa.

Znak krzyża

W Cerkwi został zachowany wczesnochrześcijański zwyczaj czynienia znaku krzyża podczas nabożeństw i w modlitwie indywidualnej. Człowiek wierzący czyni na sobie znak krzyża, w różnych okolicznościach. Duchowny błogosławiąc osobę czyni znak Krzyża z wezwaniem imienia Bożego. Poświęcenie wody, wszystkie sakramenty sprawowane są z pomocą Krzyża.

Prawosławni używają do żegnania się trzech złożonych z sobą palców (kciuk, wskazujący i środkowy) co symbolizuje Trójcę Świętą. Dwa pozostałe palce odnoszą się do dwojakiej natury Boga.

Święty Konstantyn, Święta Helena i geneza święta

Krzyż jako synonim ukrzyżowania – śmierci dominował w I-II wieku, w IV wieku powstaje kult Krzyża Chrystusowego i o Krzyżu wyrażają się jak o świętości, która posiada szczególną moc. Na taką zmianę wpływ miało odnalezienie w 326 roku Życiodajnego Krzyża Chrystusa.

Cesarz Konstantyn Wielki zapragnął odnaleźć krzyż, który niósł na Golgotę Chrystus. Do Jerozolimy na poszukiwania wyruszyła jego matka - cesarzowa Helena. Po początkowych niepowodzeniach odnajduje ona starca o imieniu Juda, który zdradza jej, że krzyż znajduje się pod świątynią pogańskiej bogini Wenus. Po zburzeniu budowli odnaleziono trzy krzyże. Trudno było jednak wskazać ten właściwy.

Obecny podczas poszukiwań Patriarcha Jerozolimy, Makary, zatrzymał przechodzący w pobliżu kondukt pogrzebowy. Duchowny zaczął kolejno dotykać umarłego krzyżami. Gdy powtórzył czynność ostatnim krzyżem umarły ożył. Patriarcha stanął na podwyższonym miejscu i podniósł Życiodajny Krzyż do góry aby wszyscy, którzy przychodzą na Golgotę mogli zobaczyć i oddać mu cześć. Po tym zdarzeniu cesarz Konstantyn rozpoczął budowę wielu świątyń obok Golgoty i groty grobu Jezusa. Na pamiątkę tego wydarzenia obchodzimy dzisiaj święto. Cesarz Konstanty i cesarzowa Helena zostali z kolei włączeni do grona świętych cerkwi prawosławnej.

Podwyższenie Krzyża Pańskiego na Podlasiu czyli Wozdwiżenije

Na Podlasiu znajduje się kilka świątyń p.w. Podwyższenie Krzyża Pańskiego

  • Narew
  • Fasty
  • Andryjanki
  • Kuźnica
  • Werstok
  • Jałówka
  • Folwarki Tylwickie (Piatienka)

Oczywiście "Wozdwiżenije" jako jedno z Wielkich Świąt jest uroczyście celebrowane w wielu cerkwiach.

Zobacz zdjęcia ze Świętej Liturgii w cerkwi Podwyższenie Krzyża Pańskiego w Kożanach (proboszcz o.Jan Kojło). W dalszej części galerii zobacz jak świętowano w Orli i Bielsku Podlaskim w kaplicy Świętego Sawy oraz jak wyglądają podlaskie świątynie p.w. Podwyższenie Krzyża Pańskiego.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna