Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Pasynkach. Prawosławni święcili zioła i kwiaty. Tłumy wiernych

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Tłumy wiernych
Tłumy wiernych Piotr Łozowik
Dzisiaj (07.07) prawosławni obchodzą Święto Narodzenia Świętego Proroka Jana Chrzciciela, które należy do ważniejszych w kalendarzu liturgicznym Cerkwi. W tym dniu wierni święcą w świątyniach zioła i kwiaty. Święto parafialne celebrowano m.in. w Pasynkach, gdzie zjawiły się tłumy wiernych. Nabożeństwu przewodniczył arcybiskup bielski Grzegorz w towarzystwie metropolity Hilariona z Gruzji.

Duże prawosławne święto

Fakt narodzin, w kościele obrządku wschodniego, świętuje się tylko w przypadku Jezusa, Matki Bożej i właśnie św. Jana Chrzciciela. Wierni cerkwi prawosławnej licznie pojawili się dzisiaj w świątyniach aby wspomnieć proroka. Bardzo uroczyście było w Pasynkach koło Bielska Podlaskiego, gdzie znajduje się cerkiew pod wezwaniem Narodzenia Św. Jana Chrzciciela. Do świątyni przybyły tłumy wiernych z parafii, ale nie tylko. Nabożeństwu przewodniczył arcybiskup Grzegorz w asyście licznego duchowieństwa z okolicy i regionu. Wyjątkowym gościem był metropolita Hilarion z Gruzińskiej Cerkwi Prawosławnej.

Zobacz jak wyglądało uroczyste nabożeństwo w cerkwi w Pasynkach i kto w nim uczestniczył:

Jan Chrzciciel. Święty Prorok

Postać Jana Chrzciciela jest bardzo ważna dla chrześcijan, którzy uważają go za ostatniego biblijnego proroka przed nadejściem Chrystusa. Mandejczycy uznają go za największego z proroków. Wg muzułmanów z kolei jest on jednym z najważniejszych proroków i poprzednikiem Jezusa i Mahometa. Według Ewangelii Łukasza urodził się pół roku przed Chrystusem, był on synem żydowskiego kapłana Zachariasza i niepłodnej Elżbiety; oboje rodzice byli w wieku starczym.

Pasynki, 7.07.2023
Pasynki, 7.07.2023 Piotr Łozowik

Do swojej pracy misyjnej wśród ludu, przygotowywał się na pustyni postem i modlitwą. Potem nawoływał lud do pokuty. Św. Jan udzielił chrztu Jezusowi. Za potępienie Heroda i Herodiady za ich kazirodczy związek zginął poprzez ścięcie głowy. Jego postać zamyka historię Cerkwi Starotestamentowej i rozpoczyna epokę Nowego Testamentu.

Kalendarz liturgiczny Cerkwi prawosławnej kilkakrotnie wspomina:

  • 20 stycznia, Sobór św. Jana Chrzciciela
  • 9 marca, rocznica pierwszego i drugiego odnalezienia głowy
  • 7 czerwca, rocznica trzeciego odnalezienia głowy
  • 7 lipca, rocznica narodzin
  • 11 września, rocznica ścięcia głowy
  • 6 października, rocznica poczęcia

Święty uważany jest za pomagającego cierpiącym przy bólach głowy, pszczelarzom, rolnikom przy uprawie zbóż, a rodzice modlą się do Niego w intencji swoich dzieci.

Zobacz kto uczestniczył w procesji (Krestnyj Chod) podczas święta w Pasynkach:

od 16 lat

Parafia prawosławna w Pasynkach

  • Pierwsza cerkiew w Pasynkach była drewniana. Świątynia p.w. Św. Dymitra Sołuńskiego pamiętała jeszcze czasy sprzed unii brzeskiej. Dokumenty dobitnie potwierdzają, że była już bardzo wiekowa.
  • Druga cerkiew w Pasynkach powstała dzięki wsparciu Jana Klemensa Branickiego około 1770 roku i przyjęła wezwanie Narodzenia św. Jana Chrzciciela. W środę Wielkiego Tygodnia 1889 r. w cerkwi parafialnej niespodziewanie wybuchł pożar. Przed żywiołem zdołano uratować jedynie część ikon i utensylii.
Pasynki, 7.07.2023
Pasynki, 7.07.2023 Piotr Łozowik
  • Wiosną 1890 r. rozpoczęto budowę kolejnej cerkwi i już w 1891 r. wysiłkiem społecznym wybudowano nową, dużą świątynię stojącą do dziś. Jest ona charakterystycznym przykładem prawosławnego budownictwa sakralnego na planie krzyża greckiego z wieżą – kruchtą z przełomu XIX i XX wieku (podobne budowle znajdują się w Narwi i Łosince).

W architekturze świątyni widoczne są wpływy typowe dla pogranicza polsko-białoruskiego. W rejestrze zabytków województwa podlaskiego widnieje od 1993 roku.

Obecnie w skład parafii wchodzą następujące miejscowości:

  • Pasynki, Miękisze, Treszczotki,
  • Łoknica, Pilipki, Saki,
  • Ogrodniki, Sobótka,
  • Zubowo i przysiółek Nurzec,
  • Użyki, Stupniki.

Zobacz jak wyglądało uroczyste nabożeństwo w cerkwi w Pasynkach i kto w nim uczestniczył:

Na terenie parafii znajduje się również kaplica p.w. Św. Anny na cmentarzu w Pasynkach (z XVIII w.) oraz kapliczka w Miękiszach przy otoczonym kultem źródełku, zbudowana w 2017 roku.

Miękisze - wyjątkowe miejsce na Podlasiu. Kapliczka na cudownym źródełku tworzy niesamowity klimat. Kwintesencja Podlasia

Pasynki, 07.07. 2023:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna