MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krzysztof Jurgiel otworzył w Brukseli wystawę „Kanał Augustowski - nieodkryty polski raj”

red
Biuro europosła Krzysztofa Jurgiela
W Brukseli z inicjatywy europosła PiS Krzysztofa Jurgiela otwarto wystawę fotograficzną pt. „Kanał Augustowski - nieodkryty polski raj” w związku z 200-leciem jego istnienia. W wydarzeniu udział wzięli Burmistrz Miasta Augustów Mirosław Karolczuk praz prezes Lokalnej Grupy Działania „Kanał Augustowski” Bogdan Dyjuk.

Krzysztof Jurgiel mówił, że celem tej wystawy jest zwrócenie uwagi na piękno geograficznych obszarów Polski Wschodniej i tym samym zachęcenie mieszkańców Europy do odwiedzenia tego wspaniałego miejsca. „W myśl zasady: działaj lokalnie -promuj globalnie wspólnie z przedstawicielami miasta Augustów oraz regionu podlaskiego, cieszymy się mogąc świętować razem z państwem 200-lecie istnienia Kanału Augustowskiego” - mówił inicjator wystawy i wyraził nadzieję, że zdjęcia sprawią, że zwiedzający, zwłaszcza ci, którzy nigdy nie byli w naszym kraju, chociaż przez chwilę poczują się jak w Polsce.

Burmistrz Miasta Augustów Mirosław Karolczuk mówił, że Kanał Augustowski obok Puszczy Białowieskiej to perełka województwa podlaskiego, który jest jednym z najcenniejszych skarbów tego regionu. "Jest to unikalne dzieło hydro-inżynierii z XIX wieku, które zasługuje na odwiedzenie nawet tych, którzy nie planują spływać kajakiem po wodach rzek i jezior" - powiedział. Burmistrz zwrócił uwagę, że historia tego kanału sięga okresu zaborów, kiedy to Prusy, prowadząc wojnę handlową z Rosją, utrudniały handel z terenów polskich. W odpowiedzi na to, jak przekazał Karolczuk, polscy inżynierowie podjęli się ambitnego zadania budowy kanału, który ominąłby pruskie terytoria i umożliwiłby transport towarów do litewskich portów.

"Kamienne śluzy, które są charakterystycznym elementem Kanału Augustowskiego, wciąż zachwycają swoją architekturą. Pomimo że wybuch powstania listopadowego zatrzymał prace budowlane, kanał został w końcu ukończony w 1838 roku. Niestety, rozwój kolei oraz inne czynniki spowodowały, że pierwotne ekonomiczne cele kanału nie zostały osiągnięte. Niemniej jednak, przez pewien czas kanał służył do spływu drewna, a dziś stanowi nie tylko fantastyczną bramę do wodnych przygód, ale także uroczy pomnik historii" – mówił polityk. Burmistrz Augustowa stwierdził, że Kanał Augustowski jest jednym z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce, a wokół Kanału i jezior augustowskich wytyczono liczne szlaki turystyczne, które umożliwiają zwiedzanie okolicy i cieszenie się pięknem przyrody.

"Jako burmistrz miasta, od którego Kanał Augustowski wziął nazwę, zapraszam państwa do odwiedzenia mojego miasta i sprawdzenia na własne oczy, dlaczego to miejsce jest tak urzekające i jak udało się zaprojektować je tak, że jest wkomponowane w otoczenie i podkreśla otaczającą naturę, zamiast ją przekreślać i umniejszać" – podkreślił Mirosław Karolczuk.

Prezes Lokalnej Grupy Działania „Kanał Augustowski” Bogdan Dyjuk skupił się na symbiotycznym powiązaniu wzajemnie przenikających się działań człowieka i natury na przestrzeni ostatnich 200 lat. „Spoglądając za chwilę na zdjęcia, a także zwracając uwagę na film, stwierdzamy, że Kanał to nie tylko woda, nie tylko monumentalna budowla i jeden z najważniejszych zabytków budownictwa hydrotechnicznego na ziemiach polskich w XIX wieku, ale przede wszystkim otaczająca go przyroda” - mówił. Jak zauważył Dyjuk, fotografowie doskonale wiedzieli kiedy i w jakim miejscu się znaleźć, aby okiem aparatu utrwalić krótkotrwałą chwilę, którą można podziwiać na przepięknych zdjęciach. „Te kilkanaście zdjęć pokazuje Kanał w różnych porach roku, uwidacznia pracę śluzowego przy otwieraniu śluz, sposób pokonywania różnicy poziomów wody przez amatorów kajakowania, sposoby eksploracji Kanału – kajaków, katamaranów, houseboatów czy potężnych statków” – powiedział prezes grupy i dodał, że strefa Kanału to wielosetkilometrowe szlaki rowerowe, piesze i konne, ale przede wszystkim natura i miejsce, gdzie można blisko siebie zobaczyć perkoza w gnieździe, kormorana, zimorodka czy płynącego jelenia.

Bogdan Dyjuk zwrócił uwagę, że uzupełnieniem zdjęć jest przygotowany w ostatnich tygodniach film, w którym pokazano to, co zobaczono w danym momencie, niczego nie inscenizując. „Kanał Augustowski, i jego przyroda to nasze atuty, a wspólne przenikanie pracy ludzi i sił przyrody gwarantuje, że również następne pokolenia będą zachwycały się tym samym pięknem, którego dziś doświadczamy my” – podsumował Dyjuk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna