MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krzysztof Zanussi z nagrodą za całokształt twórczości. Wielkie wyróżnienie na EnergaCAMERIMAGE 2023!

Krzysztof Połaski
Krzysztof Połaski
Jacek Kurnikowski / AKPA
Za nami gala zamknięcia 31. międzynarodowego festiwalu filmowego EnergaCAMERIMAGE 2023. Wśród nagrodzonych znalazł się jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów, Krzysztof Zanussi, który odebrał Nagrodę za Całokształt Twórczości. Krzysztof Połaski z redakcji Telemagazyn.pl miał okazję krótko porozmawiać z filmowcem o tym wyjątkowym wyróżnieniu.

Spis treści

Krzysztof Zanussi legendą polskiego kina

Krzysztof Zanussi to jeden z najbardziej zasłużonych polskich filmowców. Reżyser od wielu lat realizuje w pełni autorskie kino, niejako tworząc własny gatunek kina inteligenckiego. W 1984 roku otrzymał na festiwalu filmowym w Wenecji Złotego Lwa za film „Rok spokojnego słońca”, a także jest dwukrotnym laureatem Grand Prix Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za filmy „Barwy ochronne” (1977) oraz „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową” (2000).

Krzysztof Zanussi urodził się 17 czerwca 1939 roku w Warszawie. Studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim, jednak porzucił obydwa kierunki, wybierając ostatecznie studia w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi, którą ukończył w 1966 roku. Jego film dyplomowy pt. „Śmierć prowincjała” jest szalenie ceniony do dzisiaj, jednak przełomem był oczywiście debiutancki pełny metraż pt. „Struktura kryształu” (1969). Inne głośne filmy reżysera to m.in.:

  • „Iluminacja”,
  • „Barwy ochronne”,
  • „Życie rodzinne”,
  • „Spirala”,
  • „Constans”,
  • „Imperatyw”,
  • „Cwał”,
  • „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową”,
  • „Eter”,
  • „Liczba doskonała”

Krzysztof Zanussi z nagrodą za całokształt twórczości na EnergaCAMERIMAGE 2023

Teraz do bogatego grona nagród Krzysztof Zanussi może dołączyć kolejną, jaką jest nagroda za Całokształt Twórczości, którą przyznali mu organizatorzy festiwalu EnergaCAMERIMAGE 2023. Dodatkowo, widzowie przez ostatni tydzień w Toruniu mogli oglądać retrospektywę reżysera, w składzie której znalazły się też mniej znane filmy Krzysztofa Zanussiego, które zrealixował w RFN.

Krzysztof Połaski z serwisu Telemagazyn.pl miał okazję spotkać się ze słynnym filmowcem i zapytać o uczucia, jakie towarzyszą Krzysztofowi Zanussiemu przy okazji tego wyróżnienia.

Pierwszą nagrodę za całokształt twórczości dostałem, jak byłem jeszcze w latach czterdziestych swojego życia i wtedy byłem przerażony, że to może już mój koniec. Teraz mnie to cieszy ogromnie i podnosi na duchu. Ale zamienię tą nagrodę od razu, jeżeliby ktoś tylko zdecydowałby się sfinansować mój następny film, bo jeszcze mam wiele projektów i bardzo ciężko mi idą różne rozmowy z producentami i z telewizją. To nie jest łatwy czas dla filmów tak zwanych ambitniejszych i kina, które nie rokuje łatwego komercyjnego sukcesu. Chociaż w gruncie rzeczy, jak patrzę na to, co w życiu nakręciłem, bo bardzo dużo zrobiłem filmów, to one się niektóre zwróciły bardzo prędko, większość bardzo powoli, ale jeżeli się zwracają po 40 latach, to też jest jakaś wartość. To nie jest taka zła inwestycja (śmiech). Także nie chcę stawać w szeregu tych, którzy są jakby obciążeniem budżetu i robią rzeczy, na które potem nikt nie poszedł. Jak nie poszedł od razu, to często poszedł później. Na tym polega polityka kulturalna, że się w sztuce również dopuszcza taką sytuację, bo wiadomo, że bardzo wiele utworów literackich, teatralnych, filmowych zostało ocenionych dopiero po pewnym czasie. Oczywiście wielu nie będzie nigdy niedocenionych, nie można myśleć, że każdy będzie doceniony, Ale ja się czuję wystarczająco doceniony. Ogromnie się cieszę, że udało mi się przez te wszystkie lata zrobić tyle filmów autorskich, na które jak wiadomo nie ma takiego powszechnego wzięcia - wyznał nam Krzysztof Zanussi.

Gratulujemy!

Krzysztof Zanussi z nagrodą za całokształt twórczości. Wielk...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Krzysztof Zanussi z nagrodą za całokształt twórczości. Wielkie wyróżnienie na EnergaCAMERIMAGE 2023! - Telemagazyn

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna