Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto może dostać zasiłek stały

(es)
Sylwię Pierścieniak, MOPR
Sylwię Pierścieniak, MOPR Archiwum
Na pytania naszych Czytelników odpowiadała Sylwia Pierścieniak z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Białymstoku.

Jestem 55-letnim mężczyzną, mieszkam w Białymstoku, sam, nie pracuję. Choruję przewlekle i nie mogę podjąć pracy z uwagi na zły stan zdrowia. Nie mam prawa do renty. Mam orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności. Czy przysługuje mi zasiłek stały?

- Zasiłek stały przysługuje: pełnoletniej osobie samotnie gospodarującej, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeśli jej dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej (634 zł), a także pełnoletniej osobie pozostającej w rodzinie, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli jej dochód, jak również dochód na osobę w rodzinie są niższe od kryterium dochodowego na osobę w rodzinie (514).

Całkowita niezdolność do pracy oznacza:

- całkowitą niezdolność do pracy w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (orzeczenie lekarza orzecznika ZUS o całkowitej niezdolności do pracy lub o całkowitej niezdolności do pracy oraz samodzielnej egzystencji) albo:

- zaliczenie do I lub II grupy inwalidów, albo

- znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności (odpowiednie orzeczenie Zespołu ds. Orzekania o Niepełno-sprawności).

Osoba niezdolna do pracy z tytułu wieku to osoba, która osiągnęła wiek emerytalny określony w art. 24 ust. 1a i 1b oraz w art. 27 ust. 2 i 3 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Zasiłek stały ustala się w wysokości:

1. w przypadku osoby samotnie gospodarującej - różnicy między kryterium dochodowym osoby samotnie gospodarującej (634 zł) a dochodem tej osoby, z tym że kwota zasiłku nie może być wyższa niż 604 zł miesięcznie;

2. w przypadku osoby w rodzinie - różnicy między kryterium dochodowym na osobę w rodzinie (514 zł) a dochodem na osobę w rodzinie.

Osobie uprawnionej do zasiłku stałego przysługuje też opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne określonych w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, ale tylko w przypadku braku możliwości ubezpieczenia z innego tytułu.

W przypadku zbiegu uprawnień do zasiłku stałego i m.in. renty socjalnej, świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego, zasiłek stały nie przysługuje.

W ramach postępowania administracyjnego przeprowadza się rodzinny wywiad środowiskowy w miejscu zamieszkania. Aby ubiegać się o zasiłek stały, należy zgłosić się do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania Zespołu Pracowników Socjalnych MOPR w Białymstoku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna