Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Latem koniecznie zadbaj o kości

Redakcja
Witamina D ułatwia wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego i wbudowywanie go do kości. Zapobiega też nadmiernemu wydalaniu go z moczem
Witamina D ułatwia wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego i wbudowywanie go do kości. Zapobiega też nadmiernemu wydalaniu go z moczem
Dolegliwość ta powstaje nie tylko w wyniku ubytku masy kostnej - mówi prof. Janusz E. Badurski, dyrektor Centrum Osteoporozy i Chorób Kostno-Stawowych w Białymstoku. - Jest także wynikiem samodzielnych i niezależnych od masy kostnej czynników ryzyka.

Najczęściej dotyczy kobiet po menopauzie, ale dotyka także mężczyzn.

Genetyka i przyzwyczajenia

Komu osteoporoza grozi najbardziej? Ubytek masy kostnej i - w konsekwencji - ryzyko złamań, wiąże się z wiekiem, drobną budową ciała, przebytym reumatoidalnym zapaleniem stawów, także czynnikami genetycznymi (np. złamaniem kości udowej u jednego z rodziców).

Do poprawy stanu naszych kości nie przyczynia się też palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu.

Korzystaj ze słońca

Jak możemy wzmocnić nasze kości? Witamina D jest jedną z niewielu witamin wytwarzanych przez ludzki organizm. Powstaje w skórze pod wpływem promieni słonecznych. Wraz z dietą bogatą w wapń (oraz odpowiednią dawką ruchu) pomaga w profilaktyce osteoporozy.

Witamina D ułatwia wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego i wbudowywanie go do kości. Zapobiega też nadmiernemu wydalaniu go z moczem.
Wykorzystajmy więc okres letni, aby zapewnić swojemu organizmowi konieczną dawkę promieni ultrafioletowych. Już od 10 do 20 minut (zależnie od pory dnia i roku oraz wysokości geograficznej) codziennej kąpieli słonecznej może dostarczyć organizmowi witaminy D na cały dzień. Nawet - na zgromadzenie jej zapasu.
Jak najczęściej przebywajmy na świeżym powietrzu. Dlaczego nie wykorzystać urlopu na spacery i piesze wycieczki, gry towarzyskie na plaży czy w parku? Spędzanie całych dni w zamkniętych pomieszczeniach osłabia organizm.

Nie zapomnij o wapniu

Nie zaszkodzi też wzbogacenie diety w pokarmy zawierające witaminę D takie, jak: tran i oleje rybne, ryby (łosoś, dorsz, tuńczyk, śledź, makrela, sardynki), wątróbka, jaja.

Wapń - podstawowy składnik mineralny kości - musi być dostarczany do organizmu z pożywieniem. U człowieka 99 proc. wapnia zmagazynowane jest w kościach i zębach. W momencie, kiedy w organizmie nie ma odpowiedniej ilości wapnia (np. z powodu zbyt małej ilości tego pierwiastka dostarczonej w pożywieniu lub zaburzonego wchłaniania z przewodu pokarmowego) uwalniany jest on z kości.
Aby szkielet nie został osłabiony, ilość wapnia musi być stale uzupełniania. W ciągu doby osoba dorosła powinna spożywać produkty zawierające przynajmniej 1000 mg wapnia.

Ćwicz codziennie

Podobnie jak odpowiednia dieta, przebudowę kości stymulują aktywność i wysiłek fizyczny. Dzięki temu zmniejszają ryzyko wystąpienia osteoporozy. Natomiast brak ruchu (brak obciążenia szkieletu) powoduje demineralizację i osłabienie kości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna